Снимка: iStock
Новият коронавирус удари удари сериозно световната икономика. Започвайки от Китай, днес почти целият свят изпитва сериозни затруднения, предвид наложените пандемични мерки в различните държави. Европа вече усеща тежките негативни икономически ефекти, като най-засегнати са държави като Италия, Испания, Франция и Германия, където вирусът продължава да се разпространява с огромен темп.
Към дадения момент оценката на икономическия ефект от Covid019 е изключително сложна. Днес икономическата рецесия на международно и местно ниво изглежда неизбежна. В същото време е много трудно да се направят точни прогнози, защото ефектът на вируса до голяма степен зависи от броя заразените и продължителността на карантината в световен мащаб. Данни на Световния икономически форум предвиждат спад от очакваното ниво на световния БВП между 1 и 2 трилиона долара през 2020 година.
Първите случаи на заразата в България също не закъсняха. Дори преди това обаче българският бизнес усещаше негативните ефекти. След въвеждането на извънредните мерки срещу по-нататъшното разпространението на Covid-19 у нас, негативните ефекти се засилиха многократно и голяма част от родното производство спря, а потреблението тръгна надолу по подобие на останалите засегнати страни.
Как точно вирусът засегна икономиката на България и София?
На тези въпроси отговори дава ново изследване "Оценка на ефекта от Covid-19 върху икономиката на София", подготвено от Столичната общинска агенция за приватизация и инвестиции с помощта на Института за пазарна икономика и други.
България
На 13 март нидерландската банка ING намали своята прогноза за икономическия ръст на Балканите през 2020 година. Предишната прогноза за България беше за ръст от 3.1%, докато сега банката предвижда 2,1% ръст на БВП. Прогнозата за годишната инфлация в България също бе намалена от 3,4% на 2,7%. Облекчаващ фактор според банката е това, че страната ни не е много зависима от туризма - секторът има дял от 10-13% от БВП.
Виенският институт за международна икономика прогнозира няколко възможни сценарии за икономиката на страната ни. При най-лошия сценарии ръстът на БВП може да падне до 1,4%. Родният Институт за пазарна икономика (ИПИ) също публикува прогнози за БВП, като по-вероятният сценарии е критичен и предвижда спад с от 4 до 5%.
Рискът пред икономиката на България се засилва, предвид факта, че у нас има голям брой на малки и средни предприятия, които се очаква да бъдат най-засегнати от здравната криза - над 98% от всички такива в страната ще отчетат загуби.
София
Икономиката на столицата ни логично ще бъде силно засегната от коронавируса. Има няколко важни особености, които допринасят за засилването на негативните ефекти, но има и смекчаващи такива.
Например отрицателни ефекти може да очакваме от това, че икономиката на София е икономика на услугите. Услугите формират над 80% от икономиката на града. Друг фактор е това, че в София степента на обвързаност с глобалната икономика и икономиката на ЕС вследствие на големия износ е по-голяма от тази на страната като цяло.
От друга страна, в София производственият сектор е сравнително малък, а той преустановява дейности почти навсякъде. В София също така секторът на информационните и комуникационните технологии произвежда близо 19% от икономиката на града. А ИКТ секторът и аутсорсинг индустрията се очаква да бъдат сравнително по-малко засегнати от кризата.
Спорен за оценка е секторът на туризма. От една страна, това несъмнено е най-засегнатият сектор от Covid-19, но той формира нисък дял от икономиката на София - около 2,5%. От друга страна обаче, в туризма е заета около 4.5% от работната ръка в града.
Според анализ на ИПИ на този етап глобалната рецесия изглежда неизбежна. Следователно е разумно да се очаква и свиване на БВП на столицата ни с между 1 и 3% за 2020 година. Налице са и по-катастрофални сценарии.
"Ако вземем за аналог икономическата криза от 2008, където се наблюдаваше по-омекотен ефект в България, последван от по-бавно възстановяване, имаме всички основания да предполагаме че днес, след 12 години членство в ЕС, ефектът от евентуална икономическа рецесия ще е много по-близък до случващото се в Европа. Това важи с особена сила за София, чиято икономика е с много по-висока степен на обвързаност с тази на ЕС", пише в доклада.
Работна ръка в София
София има най-добрия пазар на труда в България с под 2% безработица и заетост от близо 80% от населението в активна възраст към края на 2019 година. Заради това според ИПИ столицата има относително голяма възможност да поеме новосъздадената в рамките на кризата безработица.
"От особена важност в месеците след края на извънредното положение се очаква да бъдат програмите за преквалификация и институциите за обучение на възрастни. На фона на относително ниската смъртност надали може да се говори за системен демографски ефект от самата епидемия."
Наетите в столицата лица са над 650 хиляди души. Ударът върху техните доходи и заетост ще е различен в зависимост от сектора, в който те работят.
Очакват се поне 86 хиляди души да бъдат моментално засегнати от извънредното положение, което да доведе до по-малко работа и липса на доход. Тук не се включват служителите, които работят от вкъщи - те също са непосредствено засегнати, но не губят моментално доход. Делът на работещите от вкъщи в София е най-голям.
Допуска се, че при тежък сценарии най-засегнати ще бъдат хотелите и ресторантите (където са заети 35 хиляди души), културата и спорта (където са заето 10 хиляди души) - общо около 80% от тези бизнеси ще отчитат загуби.
Допуска се и удар върху 20% от търговията (общо над 150 хиляди заети) и транспорта (общо около 70 хиляди заети), както и операциите с недвижими имоти (11 хиляди заети).
Щетите върху промишлеността и строителството в столицата, където са заети над 100 хиляди души, най-вероятно ще бъдат около 10%.
По-слабо засегнати се очаква да бъдат наетите в:
Електроенергия и води, отпадъци (23 хиляди заети);
ИКТ (77 хиляди заети);
Професионални дейности (47 хиляди заети);
Здравеопазване и социална работа (27 хиляди заети);
Административни дейности (66 хиляди заети).
Източник: Money.bg
EUR | 1.955830 |
USD | 1.882420 |
GBP | 2.357420 |
CHF | 2.103720 |