Снимка: БГНЕС
Търговските банки в България са готови с предложенията си за мораториума върху плащането на кредитите. Това заяви в ефира на "Нова телевизия" председателят на Асоциацията на банките Петър Андронов.
Предстои БНБ да одобри условията и мярката да започне да се прилага до дни. Така граждани и фирми, които изпитват затруднение заради пандемията, ще могат да платят задълженията си по-късно. За да се случи това обаче, те трябва да са с добро кредитно досие – например да не са закъснявали с вноските си. Мораториумът няма да важи за кредитите, взети след влизането й в сила. Той няма да обхване и фирмите, които предлагат бързи кредити.
Според Андронов кризата с COVID-19 ще донесе по-големи финансови щети, отколкото глобалната финансова криза през 2008 г.
Председателят на Асоциацията на банките Петър Андронов обясни кои хора могат да се възползват от мораториума.
„Те трябва да са обслужвали редовно кредитите си преди епидемията, за фирмите имаме начин да анализираме техните финансови потоци, този анализ не е толкова труден. За гражданите дали са регистрирани като безработни, дали са в неплатен отпуск. Много е важно хората и фирмите да се запознаят с условията, които ще бъдат представени на сайтовете“, допълни Андронов.
По думите му, към този момент банковата система е добре обезпечена и няма съществени притеснения за състоянието й. Той обясни още, че хората, които имат застраховки на кредитите си ще могат да избират дали да се възползват от тях или мораториума.
„Ако имаш застраховка, тя ще го покрие, в мораториума даваме възможност на онези хора, които минат през този период да не им се развали кредитната история. Изборът е много важен и контекстуален. Трябва да имаш предвид колко са ти високи шансовете да се справиш с предизвикателствата“, уточни Андронов.
Мораториумите върху плащания по банкови кредити могат да бъдат ефективен инструмент при краткосрочни ликвидни затруднения на клиентите на банките. Много фирми и граждани биха изпитали такива затруднения, ако работата им бъде ограничена или преустановена в резултат от мерките срещу COVID-19. Това от своя страна може да се отрази неблагоприятно и върху кредитните институции, доколкото при съществуващата регулаторна рамка отложените или прекратени плащания по отпуснати кредити водят до допълнителни разходи и капиталови изисквания в банките.
Ето защо насоките на Европейския банков орган (ЕБО) въвеждат временен принцип, че мораториумите върху плащания по банкови кредити не водят до прекласифициране на експозиции под формата на преструктуриране или неизпълнение при условие, че мерките са основани на национално законодателство и са договорени и прилагани на ниво банков сектор.
Още по темата:
БНБ прилага пакет мерки за 9.3 млрд. лв. във връзка с пандемията
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |