Снимка: Личен архив
Около 110 000 заявени кредити за отсрочване се очакват до края на юни на обща стойност от около 8.5 млрд лева. Това заяви пред БНТ председателят на Асоциацията на банките в България Петър Андронов.
"10 или 15% от тях се очаква, че няма да бъдат върнати в редовен режим на обслужване. Банките обаче са готови да освободят резерви, за да посрещнат риска", подчерта Андронов.
"Колкото до темповете за възстановяване след коронакризата той предрече това да стане сравнително бързо", посочи Андронов.
"Статистиката, която и БНБ показа, е че има около 100 000 заявени към края на месец май кредити за отсрочване и очакваме основната група от кредити, които ще се влошат след няколко месеца - към края на тази година, да бъде точно от групата на тези разсрочени кредити, защото не всички хора и не всички фирми могат да обслужват кредитите си след 6 месеца", каза още Андронов.
"Общата сума на исканите за разсрочване кредити са над 8 млрд. към края на месец май и те ще станат и 8.5 млрд. 8 млрд. е една доста голяма сума, която е над 14-15% от всички кредити на банките", отбеляза Андронов.
По думите му 10 или 15% от тези кредити и след шестте месеца ще се нуждаят от още подкрепа, защото няма да могат да бъдат върнати в редовен режим.
"Ние сме готови за това и даже банките в Европа и по света през първите месеци на тази година, сега очакваме и през второто тримесечие, ще отделят много големи резерви, за да посрещнат евентуалните загуби от частта от кредитите, които няма да могат да бъдат обслужвани", каза още Петър Андронов.
Припомняме, че повечето търговски банки обявиха на сайтовете си условията, по които всеки длъжник ще може да кандидатства за отлагане на плащанията по своите задължения. Това имат право да направят както граждани, така и фирми, които са в състояние да докажат, че са загубили доход заради противоепидемиологичните мерки. Другото важно условие е кандидатите да нямат просрочия повече от 90 дни по кредитите си.
Може да се кандидатства за отлагане на плащанията както на лихви, такси и комисиони и главници по задълженията към банки, така и само за главници.
Срокът на отлагане не бива да надвишава 6 месеца, но не по-късно от края на годината. При сключване на договора за отлагане длъжникът и кредиторът подписват нов погасителен план за изплащане за периода след изтичането на мораториума както на отложените за неговия срок суми, така и на остатъчната част на дълга.
Още по темата:
17 от централните банки в еврозоната спряха да емитират банкноти от 500 евро
Какво показват фондовите пазари относно световния икономически растеж?
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |