Снимка: iStock
Теодор Минчев
Гърция, Австрия, Испания, България... Това не е случаен списък на страни от ЕС, а фондовите пазари в Европа, отбелязали най-голям спад от началото на годината. Само Турция се нарежда пред тях в негативната класация и то основно заради срива на националната валута.
Със загуби малко над 30% се отличават индексите на Гърция и Австрия от началото на годината. Испанският пазар се е понижил с 26.6%, а родният SOFIX с 24.4%.
Безспорно коронавирусната пандемия и по-слабия отговор на правителството и централната ни банка, в предоставяне на ликвидност, са сред основните причини за слабото представяне на родния капиталов пазар. Иначе всички видяхме, как щатските пазари могат да достигнат до нови исторически рекорди, въпреки далеч по-лошата пандемична обстановка в страната, ако централната банка наводни с ликвидност.
Проблемът не е само в това, че SOFIX е на пето място в света по понижение от началото на годината. А до голяма степен в това, че когато другите пазари растяха през последните години, родният бенчмарк бе във фаза на корекция с близо 20% под междинен връх. Казано по друг начин, пандемичният спад вече дойде твърде много на инвеститорите. За разлика от родния бенчмарк, гръцкия индекс, който оглавява понижението бе сред най-добре представящите се през последните две години.
Но както се казва - "всяка жаба да си гледа гьола". А как изглежда нашия гьол? Доста неприятно на този етап... Дружества, които могат да изнасят отчетите си с 9 месеца закъснение, тоест липса на пълна визия за инвеститорите; предстоят най-лошите в исторически план за индекса месеци - октомври и ноември; общите събрания и гласуваните дивиденти през юли и август не донесоха така чаканото раздвижване, въпреки, че за разлика от световната тенденция, повечето родни дружества продължиха дивидентната си политика, често правейки я дори по-щедра; политическа нестабилност и клатещо се правителство; пълна липса на обвързаност с международните пазари; институционални инвеститори и финансови посредници на които не им пука; корпоративни скандали при някои от водещите дружества и т.н и т.н...
Надеждите на инвеститорите?
Нещата да се подобрят през следващата година, която е нечетна. И според астрологията нечетните години са добри за родния капиталов пазар (в рамките на шегата разбира се).
Дъното от 400 пункта за SOFIX да остане в сила и да постави началото на едно по-сериозно възстановяване, за което предпоставки са спада от над 20% и най-дългата в историята на индекса корекция, стартирала от лятото на 2017-та година. Историята сочи, че традиционно след края на спадове по-големи от 20% и повече от година, следва силно възстановяване, отново в рамките на година, често от над 100%. Кога ще стартира то обаче и дали изобщо ще стартира, едва ли някой може да прогнозира. Но както се казва, надеждата умира последна.
Още по темата:
И все пак SOFIX може да е добър залог за следващото десетилетие...