Снимка: БГНЕС
Теодор Минчев
На БФБ всичко е нелогично. Предвид на традиционното нелогично представяне на SOFIX през септември - да се повишава, за разлика от световните индекси, със среден ръст от 1.5% през деветия месец на годината (в исторически план от създаването си), този септември наруши и тази тенденция. Спадът на показателя обаче беше слаб - в размер на около 1.5%, макар и да не липсваше волатилност.
Иначе се изтъргуваха акции от индекса на "сините чипове" на стойност 17 милиона лева, което бе над два пъти обема през предходните два летни месеца.
Сега погледите на родните инвеститори са отправени към октомври, който най-вероятно заради бушуващата пандемия отново едва ли може да се очаква да е подобен на 10-те месеци в исторически план. И все пак, ще погледнем към това какво обикновено се случва през есенния октомври.
И тук за инвеститорите има лоша новина. В исторически план, октомври е бил един от най-лошите месеци на годината за индекса на сините чипове.
За периода 2005-2010 година, SOFIX се е понижавал средно с близо 7% през октомври. Следва забавяне на спада му през следващата години, за да достигне минимален ръст от 1% през 2015-та година, и ръст от около 8% през 2016-та.
През 2017-та година, индексът отбеляза спад от близо 3% през десетия месец на годината, а на следващата - загуба от 4.4%. Отново на отрицателна територия, макар и по-малко понижение от 2.4% регистрира SOFIX през октомври на 2019-та.
Може да се обобщи, че от създаването си до момента, SOFIX е губил средно малко под 3% през всеки октомври месец.
С приключването на деветмесечието, разбира се, инвеститорите поглеждат по-нататък – към четвъртото тримесечие на годината, на което възлагат много надежди.
А първите девет месеца на годината, определено не им донесоха много повод за радост. В среда на глобална пандемия, търговията на БФБ почти замря, а инвеститорите остават все още в недоумение колко силно са били засегнати компаниите, заради забавяне на изнасяне на отчетите им. Те все още трябва да работят с крайно закъсняващи данни, които не им дават яснота колко големи са били негативните ефекти на пандемията.
Но за инвеститорите има и добри новини. Първо - дори и със закъснение, излизащите отчети могат да посочат, че резултатите на компаниите не са били толкова силно засегнати, колкото са очакванията. Второ - традиционно в последния месец на годината често виждаме ръст на компонентите, членове на портфейлите на големите институционални инвеститори. Трябва да се отбележи също така, че декември и януари, обикновено са двата най-добри месеца от годината за инвеститорите.
Иначе, първият по-силен сигнал за край на спада би бил връщане на SOFIX над 50-дневната му пълзяща средна величина (червената линия на графиката), която е изключително близка в момента - при ниво от 432.8 пункта, или на около 1%.
Истинският сигнал обаче, за покупки, би дошъл при повишение на индекса50-дневната средна величина на SOFIX над 200-дневната такава, или така нареченото „златно пресичане“. А дългосрочната средна в момента е при ниво от 474.1 пункта и стабилно се приближава към по-краткосрочната си такава.
Инвеститорите трябва да имат предвид, че подобни пресичания се случват относително рядко. Пресичането (трайно) на двете средни величини при SOFIX се е случвало само десет пъти в историята му, като за съжаление последното е „смъртоносно“ и дава негативен сигнал за средносрочния тренд на индекса. Но отново има добри новини - следващото пресичане на двете средни, когато и да е то ще е позитивно...
Кога може да се каже, че SOFIX е тръгнал нагоре?
Ако погледнем назад в историята на индекса обаче, ще видим, че първото „златно пресичане“ се случва през август на 2001-ва година, а последвалия възходящ тренд до следващото „смъртоносно пресичане“ продължава цели седем години и носи повишение на индекса от близо 17 пъти.
Стратегията инвеститорите да купуват акции на БФБ, когато 50-дневната средна е преминавала над 200-дневната и да излизат от пазара при понижение на краткосрочното под дългосрочната величана, може да се определи като една от най-добрите възможни стратегии да се търгува на българския капиталов пазар (поне въз основа на историческото представяне на индекса).
Освен голяма доходност за инвеститорите, тази стратегия би им спестила и спад от над 80% на SOFIX през 2008-ма година, както и загуба от над 20% от края на 2014-та година. За целта, инвеститорите просто е трябвало да продават, когато краткосрочната средна величина се е понижавала под дългосрочната такава.
Инвеститорите, които са следвали тази проста стратегия на търговия (да купуват при „златно“ и да продават при „смъртоносно“ пресичане) са се представили много добре в исторически план. Тя би им донесла среден годишен доход от около 20% на година, спрямо под 10% за тези, следващи стратегията „купи и дръж“, или купили индекса SOFIX през 2000-та година и държащи го до днес.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на акции на пода на БФБ
Още по темата: