Снимка: БГНЕС
Новините за нови блокировки от петък изпратиха родните индекси надолу. Но спадът им бе относително ограничен, в рамките на под 1% и при изключително слаб търгуван обем в началото на борсовата сесия.
Сега, с наближаването на края на годината инвеститорите се чудат какъв може да е пътя на SOFIX през следващата година и какви може да се позитивните катализатори, които да извадят индекса от неговата летаргия?
Сега ще разгледам няколко потенциални такива през 2021-ва година, които могат да направят настроенията на фондовия ни пазар малко по-позитивни за инвеститорите.
Края на годината е традиционно добър момент за покупки на акции на БФБ
От историческа гледна точка, октомври и ноември са най-лошите месеци, в исторически план, за индекса на сините чипове, със средни загуби от над 2% от създаването на индикатора през далечната вече 2000-на година.
И докато октомври направи изключение с почти нулева промяна за SOFIX, то индекса е на път да приключи ноември със загуба от 1.9%, ако завърши при текущите си нива.
Добрата новина за инвеститорите - следват два от най-добри месеца в исторически план - декември (с приключване на годината за институционалните инвеститори и вдигане на доходността) и януари, с традиционния януарски ефект.
Всъщност миналия декември бе изключително добър за индекса на сините ни чипове, когато той добави близо 4% към стойността си, последван от добър януари с ново повишение от 1.4%.
Надеждите за началото на тази година са свързани с постепенно излизане от блокировките и постепенно разпространение на ваксина, която да доведе до ограничаване на разпространението на вируса и постепенно връщане на икономическия живот към нормалното.
SOFIX разполага с доста "догонващ потенциал"
Ако погледнем към водещите европейски индекси, то нещата изглеждат така... Испанският IBEX 35, проследяващ пазара на една от най-силно засегнатите от вируса страни се е повишил с около 25% от дъното си през март. С около 50% се е повишил основният борсов индекс и на друга силно засегната европейска икономика - френската. Близо 70% е нараснал немският DAX от най-ниските си стойности и т.н.
Дори чешкият основен индекс, на страната от Източна Европа, изключително силно засегната от коронавируса, се е повишил с около 30% от най-ниските си нива от средата на март...
А къде е родният капиталов пазар? Индексът на "сините чипове" SOFIX е добавил едва 5% към стойността си от най-ниските си нива през март. В същото време позитивните новини за ваксина почти не му се отразиха и той продължава да се търгува при ниски обеми и без съществен ръст след новините.
Наваксващият потенциал на пазара ни е видим с просто око, при това в среда на рекордни депозити на населението, при минимални лихви и липса на съществени инвестиционни алтернативи, ако погледнем към най-разбираемите и достъпни за българите - имоти. Последните се търгуват при рекордните си нива от 2008-ма година, като кризата не само не им се отрази негативно, но дори и може би повиши търсенето им и съответно цените им.
Разбира се, инвеститорите е добре да обмислят и другата страна на монетата - липсата на обвързаност на пазара ни с останалите борси по света го правят ирационален и не особено логичен и лесен за прогнозиране. Тоест предвид на ниската му ликвидност и слаба отвореност, статуквото за слабото му представяне, спрямо останалите пазари, дори и при стабилизиране на икономиката, може и да се запази. Това е един риск, който всички потенциални инвеститори е добре да вземат предвид.
SOFIX стои добре от историческа гледна точка
Въпреки срива си по време на 2008-ма година, индексът SOFIX все още е носил средно 7.5% доходност на година от своето създаване през 2000-та година (без да се отчитат изплатените дивиденти).
Пазарната капитализация на БФБ съотнесена към БВП на страната ни все още е доста ниска - при ниво от около 25%, при над 100% за развитите страни.
За инвеститорите е важно откъде тръгва спадът. Всъщност индексът на сините чипове SOFIX стартира спада си, съпоставим с този в най-засегнатите страни от коронавируса, след понижение от 25% от наскорошен връх (имайте предвид 2017-та година).
Тоест пазарът ни вече бе в "мечи цикъл" когато коронавирусната криза ни връхлетя. Това обаче не му попречи да загуби нови 20% от стойността си до най-ниските си нива през март. И докато останалите борсови инднекси се възстановиха сериозно от дъната си, SOFIX е изключително близо до дъното си от март. И това може да изглежда като възможност...
Историческа справка сочи, че моментите на корекция от над 20% са били едни от най-добрите моменти за влизане на пазара, защото следва бързо и силно възстановяване. Разбира се, настоящия случай е малко по-различен, защото в момента, освен в най-дългия мечи пазар в историята на родния капиталов пазар, сме свидетели и на нещо, което никога не се е случвало в историята - световна пандемия.
В допълнение, ако завърши при текущите си нива, индексът на сините чипове SOFIX би отбелязал трето поредно годишно понижение (индексът загуби 11.1% през 2018-та година и 4.6% през 2019-та година). Това не се е случвало никога в историята му и може да е предвестник на последващо възстановяване през следващите години, особено при ускоряване на икономическото възстановяване през следващите няколко години, след обуздаване на пандемията.
SOFIX стои добре от техническа гледна точка
Старо правило на техническия анализ гласи - трендът е твой приятел. И докато тренда на индекса на сините чипове все още е негативен, това което предстои е потенциалното преминаване на стойността на индекса над 50-дневната му пълзяща средна и впоследствие евентуално "златно пресичане" в бъдеще.
А ако не можете да се ориентирате какъв е тренда, има много прост начин за определянето му, както и на тренда и това е с ползване на пълзящи средни величини. А именно - на една по-дългосрочна и една по-краткосрочна такава. Когато краткосрочната пълзяща средна величина е над дългосрочната, се приема че трендът е възходящ. И обратното - когато краткосрочната средна е под дългосрочната, се приема, че трендът е низходящ.
Определено може да се каже, че тренда изглежда все още негативен, предвид на факта, че "смъртоносното пресичане" все още е в сила. Добрата новина за инвеститорите е, че двете средни се доближават една до друга, а следващото им пресичане ще е в посока нагоре.
Първият по-позитивен признак за бъдещето на индекса и потенциалното "златно пресичане" ще е повишение на индекса над 50-дневната му пълзяща средна. Последната е при ниво от около 450 пункта, или на около 7% повишение за SOFIX от текущите му нива.
Ето и как изглеждат двете средни на една 5-годишна графика:
Графика: Infostock.bg
Както се вижда от графиката след един по-дълъг период на консолидация между 2015 и 2017-та година, при което няколко пъти тества най-ниските си нива, индексът преминава 50-периодната си пълзяща средна и повече не поглежда назад. Следва повишение от над 70% в следващата година, което само се засилва след "златното пресичане".
Доста сходност може да се търси и в ситуацията в момента, ако консолидацията на индекса продължи след дъното му от февруари и последното, при ниво от около 410 пункта остане в сила. Потвърждаващ сигнал за последващ силен ръст, би било именно преминаването на SOFIX над 50-периодната му средна, или трайно повишение над 470 пункта (към момента).
Описаният по-горе сценарий, става невалиден при трайно понижение под предходното дъно от февруари при 410 пункта. Тогава, тактически би било по-добре да се изчака връщане нагоре и пробив на 50-периодната средна, преди да се заемат дълги позиции.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на акции на БФБ
Още по темата:
Близо ли сме до дъно за SOFIX според техническия анализ?
SOFIX техническия анализ на практика – пълзящи средни величини?