Снимка: iStock
Теодор Минчев
Ако погледнем към представянето на световните фондови пазари през 2020-та година и къде се намират водещите европейски и световни индекси в края на годината, то излиза, че лоша година е имал само SOFIX. Индексът на сините чипове, почти през цялата година, бе сред най-зле представящите се в световен мащаб, като най-вероятно ще завърши годината в топ-3 на тази негативна класация.
И изводът - SOFIX може да разполага със сериозен догонващ потенциал през следващата 2021 година при две условия. Първото - светът и в частност България, поставят "юздите" и започнат да овладяват коронавирусната криза. Вторият - икономиката на страната ни, заедно със световната, започнат да се възстановяват с по-ускорени от очакванията темпове. Ако първото се случи, то и второто изглежда доста вероятно, предвид на доста скептичните очаквания за възстановяването на българската икономика.
Но първите неща първо...
Та ако приемем, че се изпълнят гореспоменатите две точки, то за инвеститорите напълно логично следва втория въпрос - кои ще са най-добрите компоненти на индекса на сините чипове?
И макар родния капиталов пазар, тотално да не е обвързан с международните пазари, в търсене на печелившите, можем да се обърнем към логиката на световните пазари и мненията на анализаторите - ротация от най-печелившите към най-губещите, като последните са стойностни компании и компании от най-силно засегнатите сектора...
Или ако перефразираме - "последните могат да станат първи". А сега - кои са последните?
Инвеститорите обичат да се "ровят в боклука". Тоест, често обичат да гледат най-губещите. Тази стратегия е добре обхваната и експлоатирана на западните пазари, от различни стратегии, като например "кучетата на Dow". Идеята зад това - изоставащите компании, могат да наваксат и да се представят по-добре от пазара, при трайно възстановяване.
Поглеждаме към индекса на сините чипове SOFIX и виждаме следното:
Както се вижда от таблицата пет от дружествата, или една трета от компонентите на индекса, са отбелязали понижение по-голямо от спада на бенчмарка и над 20% от началото на годината. И това са Доверие - с понижение от 23.7%, Монбат - загуба от 35.5%, ЦКБ - понижение от 36.3%, Химимпорт - с 39.6% и ПИБ - с 47.7%.
Тоест с най-лошо представяне се отличават двете публични банки, и три индустриални холдинга. Едва ли може да се каже, че резултатът е изненадващ, като до голяма степен отразява случващото се на международните пазари, където финансовите акции, заедно с индустриалните такива бяха сред най-силно засегнатите през 2020-та година...
Но именно тези сектори са и доста чувствителни към циклите на икономиката и могат да се окажат големите печеливши през следващата година, ако световната икономика започне да се възстановява... Така, че логиката изразяване от много експерти на световните пазари, може да се прехвърли и на родния капиталов пазар - най-силно засегнатите компании от кризата, могат и да са най-силно възстановяващите се през следващата година.
Историческото представяне на най-губещите също е обнадеждаващо...
Ако погледнем към това кои компании от индекса са се представяли най-добре при два от последните възхода на индекса, последвани от по-сериозни корекции, то нещата изглеждат така:
Става въпрос за периодите от 23-ти юни 2012-та година, когато индексът регистрира дъно от 286 пункта, до 23-ти февруари 2014-та година (година и осем месеца), когато индексът бележи най-висока стойност от 599 пункта (повишение от 109%), който става реалност след корекция от 37%; и периода от 23-ти май 2016-та година (с дъно от 432 пункта) до 23-ти август 2017-та година (година и три месеца), когато бива достигнат връх от 733 пункта (повишение от близо 70%), след корекция от 32.2%.
През първия разглеждан период акциите на Първа Инвестиционна Банка са били най-повишаващата се позиция. Те са поскъпнали със 165%, при ръст за индекса от близо 110%, или над 1.5 пъти повече от ръста на SOFIX.
Следват две компании с почти еднакво повишение – от 158%, в лицето на Холдинг Варна и Централна Кооперативна Банка.
Още три компании бележат повишение по-голямо от това на SOFIX – Трейс Груп Холд, Стара Планина и Химимпорт. Малко под чертата остават акциите на Монбат, които удвояват стойността си.
При втория разглеждан период резултатите са следните. Ръстът се оглавява от Доверие Обединен Холдинг, поскъпнали 3.8 пъти.
За сметка на това обаче, акциите на Първа Инвестиционна Банка, са втората най-повишила се позиция, добавили 200% към стойността си, или близо три пъти повече от повишението на индекса SOFIX, което е било в размер на около 70%.
Следват още две имена, които присъстват и при първия период – Стара Планина Холд и Централна Кооперативна банка с повишения съответно от 110 и 100%.
Само още две позиции се представят по-добре от SOFIX през разглеждания период и това са Химимпорт и Софарма. От тях само Химимпорт се представя по-добре от индекса и през първия разглеждан период.
В заключение, ако историята се повтаря, то да се залага на най-губещите в момента, или "кучетата на SOFIX", може и да се окаже не лоша стратегия за следване през 2021-ва година.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на акции
Още по темата: