Снимка: iStock
Годината стартира ударно за БФБ. Месечният оборот се повиши с 27% на годишна база - до 37.73 милиона лева. Сключиха се 7 630 сделки, или с 43.9% повече спрямо последния месец на миналата година и 73.9% повече спрямо същия месец на 2020-та.
Пазарната капитализация на борсата се повиши до 29.05 милиона лева и вече съставлява 26.17% от БВП на страната ни.
С най-много сделки на пода на борсата ни се отличи емисията на Доверие Обединен Холдинг - 977, следвана от Алтерко с 854 сделки и Химимпорт с 683 сделки.
И четирите основни индекса отбелязаха повишение през първия месец на новата година. Най-голямо бе то - в размер на 11.6%, при индекса на сините чипове SOFIX. BGBX 40 се повиши с 10%, а BG TR30 нарасна с 8.4%. Най-слабо бе повишението за BG REIT, добавил 3.9% към стойността си.
Книжата на Еврохолд България бяха най-поскъпналите през януари, като те добавиха 49.4% към стойността си. Доверие Обединен Холдинг бяха втори по ръст - с печалба от 31.25%, следвани от Монбат с 15%.
Две позиции от SOFIX приключиха на отрицателна територия през януари - Първа Инвестиционна Банка, загубила 1.1% от стойността си и Елана Агрокредит - с понижение от 0.95%.
На 21-ви януари се осъществи първото IPO на пазара за растеж за малки и средни компании BEAM. Това бе предлагането на БИОДИТ. IPO-то регистрира грандиозен успех, като емисията бе презаписана над 2.6 пъти по време на аукциона.
Силното повишение на родните индекси от началото на годината, при което SOFIX се повиши с 11% доведе до едно дългоочаквано от инвеститорите събитие - "златно пресичане". Става въпрос за преминаването на 50-периодната средна величина на индекса (на дневна база) над 200-периодната такава.
Защо това е важно?
Според техническият анализ, подобно пресичане сочи промяна на средносрочния и дългосрочния тренд към по-добро. Нещо, от което БФБ се нуждае от много време насам.
Инвеститорите трябва да имат предвид, че подобни "златни пресичания" се случват относително рядко. Пресичането (трайно такова) на двете средни величини при SOFIX се е случвало десетина пъти в историята му, като след това сме ставали свидетели на изключително повишение на показателя, през следващите години.
Ако погледнем назад в историята на индекса обаче, ще видим, че първото „златно пресичане“ се случва през август на 2001-ва година, а последвалия възходящ тренд до следващото „смъртоносно пресичане“ продължава цели седем години и носи повишение на индекса от близо 17 пъти.
Стратегията инвеститорите да купуват акции на БФБ когато 50-дневната средна е преминавала над 200-дневната и да излизат от пазара при понижение на краткосрочното под дългосрочната величана, може да се определи като – може би една от най-добрите възможни стратегии да се търгува на българския капиталов пазар (поне въз основа на историческото представяне на индекса).
Освен голяма доходност за инвеститорите, тази стратегия би им спестила и спад от над 80% на SOFIX през 2008-ма година, както и загуба от над 20% от края на 2014-та година. За целта, инвеститорите просто е трябвало да продават, когато краткосрочната средна величина се е понижавала под дългосрочната такава.
Инвеститорите, които са следвали тази проста стратегия на търговия (да купуват при „златно“ и да продават при „смъртоносно“ пресичане) са се представили много добре в исторически план. Тя, би им донесла среден годишен доход от около 20% на година, спрямо под 10% за тези, следващи стратегията „купи и дръж“, или купили индекса SOFIX през 2000-та година и държащи го до днес.
Няма как да не посочим и още един факт, на база на историческото представяне на SOFIX. Всеки път, когато индексът на сините чипове е коригирал с 20%, или повече от върха си, е следвал силен ръст. По-точно – индексът е нараствал над два пъти в следващата година, след края на корекцията.
От върха си през 2018-та година, до дъното си (ако то е преминато) през изминалата година, индексът на сините чипове SOFIX е загубил над 40%, регистрирайки най-продължителния си мечи пазар.
Сега на инвеститорите не им остава нищо друго, освен да се надяват, че "бичият пазар" в който SOFIX е навлязъл, след повишение от над 20% от дъното си, ще бъде траен и продължителен. Положителните признаци за това, вече са налице... Важното е обаче, индексът да продължи нагоре над 500 пункта, за да може 50-периодната средна да продължи да се отдалечава от 200-периодната такава, като свидетелство за истинско "златно пресичане".
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на акции на БФБ