Снимка: iStock
22 компании със среден ръст на приходите от 70% влизат във второто издание на програма beamUp lab. Новите компании в beamUp lab са предимно от технологичния сектор с основна дейност развитие на софтуер, финтех, агритех, анализ на данни, медия мониторинг, електронна търговия и др.
Производството на биопродукти е друга добре представена индустрия в сегашната селекция. 70% от компаниите са преминали успешно поне един рунд на финансиране от рискови инвеститори, като са набрали повече от 70 млн. лв. до този момент. В програмата ще бъде и компанията, реализирала най-големия Series A рунд в историята на българската предприемаческа екосистема – Payhawk.
Средният размер (изчислен като медианна стойност) на приходите на компаниите - участниците в beamUp lab vol.2 е около 1.5 млн. лв., като средният ръст на приходите за последните 3 години е над 70%. Повече от половината компании отчитат нарастване на приходите през предизвикателната 2020 г., което е много добър атестат за тяхното представяне.
„Щастливи сме, че beamUp lab дава конкретни ползи на стартиращите, малки и средни компании, и тяхната оценка за програмата e много положителна. Това ни мотивира да я развиваме чрез нови знания и водещи практики, и да я обогатяваме с водещи европейски и български партньори, така че компаниите да бъдат във витална екосистема, която да катализира техния успех.“, каза доц. д-р Маню Моравенов, изпълнителен директор на Българска фондова борса по време на заключителната церемония на първото издание на beamUp lab.
На церемонията БФБ и партньорите й отличиха най-добре представилите се компании от beamUp lab vol. 1 в следните шест категории: Super Star за цялостни постижения – ЕnduroSat; Moon for Investors за компания, впечатлила инвеститорите – Software Group; Sun of Community за услуги с важно значение за обществото – еBag; Green Star за зелени иновации – Nasekomo; Favourite Star за любима компания на публиката – Baldaran Spring и beamUp Star за предстоящ дебют на пазар beam на БФБ – Smart Organic.
Борсата награди с едногодишен абонамент за международната инвеститорска платформа Deutsche Börse Venture Network четири компании: ЕnduroSat, еBag, Nasekomo и Softwаre Group.
Всички, 20 компании, получиха сертификат и електронен знак за успешно преминали програмата.
Сред официалните гости на събитието бяха Моника Димитрова-Бийчър – заместник-министър на финансите, Мартин Гиков – изпълнителен директор на Фонда на фондовете, Цанко Арабаджиев – изпълнителен директор на Българска банка за развитие, Гергана Стаменова – представител на "Програма за подкрепа на малкия бизнес" към Европейска банка за възстановяване и развитие.
Програмата е създадена по инициатива на Българската фондова борса (БФБ). Реализира се под егидата на Министерството на финансите (МФ), в партньорство с Фондa на фондовете (ФнФ), Българската банка за развитие (ББР), Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), Българската асоциация на лицензираните инвестиционни посредници (БАЛИП) и Българската стартъп асоциация (BESCO).
Целта на програмата е да отличи перспективни и иновативни български компании с устойчиви бизнес модели, да им даде видимост пред потенциални инвеститори, както и да повиши тяхното знание относно възможностите за финансиране.
Още по темата:
Нова възможност за удовлетворяване на поръчки при IPO-та на BEAM