Снимка: iStock
Акциите на Телематик Интерактив България АД вече се търгуват с отразяване на безплатните акции, дадени на инвеститорите. Така че инвеститорите, които са отворили търговската си платформа и са видяли цена за акция от 16.40 лева например, няма от какво да се притесняват. Всичко е в рамките на нормалното и е проста математика. Те имат вече три пъти повече акции, на три пъти по-ниска цена, към което се добавя и изплатения им дивидент от дружеството.
Припомняме, че на Общото събрание на акционерите на Телематик Интерактив България АД, провело се на 23-ти юни, акционерите гласуваха за непаричен дивидент за 2021 г. в размер на 8 640 012 лв. Размерът на капитала преди увеличението бе 4 320 006 лева. Така дивидентът, който акционерите получиха за всяка притежавана от тях акция, бе в размер на 2 броя безплатни акции. По този начин размерът на капитала след увеличението вече е 12 960 018 лева, а акционерите вече притежават три пъти повече акции, отколкото преди увеличението.
А сега и простата математика, която сочи, че нищо не се е променило. При цена на акция на Телематик от 49.20 лева за акция, преди влизането в сила на новите акции, оценката на дружеството бе 4.32 милиона акции по 49.2 лева, което прави 212.54 милиона лева. След като капиталът вече става 12.96 милиона лева разпределен в 12.96 милиона акции с номинал от 1 лев, пазарната оценка на компанията е 12.96 милиона по 16.4 лева – или отново 212.54 милиона лева.
Инвеститорите на практика притежават три пъти повече акции за същата стойност, която са имали и преди новите акции, макар и при цена три пъти по-ниска. Но разликата е, че на тях вече им е начислен паричен дивидент. Припомняме, че акционерите също така гласуваха разпределение на брутен дивидент от 2.35 лева, преди облагане с данъци.
Сплитовете не са лоши за инвеститорите...
Инвеститорите освен, че не трябва да се притесняват от сплитовете, на практика трябва дори да ги приветсват.
Според експертите не би трябвало да има фундаментално въздействие върху една компания повишаването на броя на акциите й, защото пазарната й оценка на теория би трябвало да се запазва без промяна, заради понижението в цената на книжата й.
Но статистиката говори друго...
От 1980-та година насам, акциите от широкия щатски индекс S&P 500, които обявяват сплит при акциите си, надминават индекса средно с 16 процентни пункта през следващите 12 месеца, сочи изследване на ВоfА Ѕесurіtіеѕ.
Често безплатни акции се издават от компании, когато акциите им вече са се повишили много и са стигнали до нива, които ги правят неудобни за търговия от по-малките акционери.
Сплитове през последните няколко години бяха осъществени от големи технологични компании като Аррlе (ААРL), Nvіdіа (NVDА) и Теѕlа (ТЅLА).
Един традиционен аргумент в полза на сплитовете е, че акциите на по-ниска цена стават по-достъпни за индивидуалните инвеститори или служители, които може да имат проблеми при закупуването им на по-високи нива.
Компаниите обикновено искат да имат разнообразна акционерна база както от институционални, така и от инвеститори на дребно, чието влияние върху пазарите и отделните акции се е увеличило през последните години.
Какви ще са резултатите от безплатните акции при Телематик върху цената на акциите и ще донесат ли те до „допълнителен доход“ за акционерите, предстои да видим.
*Материалът е с аналитичен характер и не съвет за покупка или продажба на акции на финансовите пазари.
Още по темата: