Снимка: iStock
Теодор Минчев
БФБ навлезе в най-отпускарския месец на годината. Противно на очакванията обаче, август далеч не е толкова скучен месец за инвеститорите. Дори напротив. В исторически план, осмият месец на годината е бил един от най-добрите месеци за инвеститорите.
Всъщност, август е месеца, в който индексът се представя най-добре за шестмесечния период май-ноември. А този период е по-добрия полугодишен период, отново напълно противоположно на схващането "пpoдaвaй пpeз мaй и cи пoчивaй".
Зa времето между май и ноември индeĸcът нa cинитe чипoвe ЅОFІХ ce e пoвишaвaл cpeднo c над 10% от създаването си. Зa cpaвнeниe cpeднoтo гoдишнo пpeдcтaвянe нa пoĸaзaтeля e oĸoлo 9% oт нeгoвoтo cъздaвaнe пpeди 22 гoдини.
Август е носил среден доход от около 2.5% за SOFIX от създаването му до момента, разбира се не без сериозна волатилност. За сравнение август на миналата година се отличи с повишение за индекса на сините чипове от 2.1%.
Най-добрият август за инвеститорите на БФБ е бил през далечната вече 2009-та година, когато индексът се повиши с близо 28% през месеца. Това последва срива му през 2008-ма година. Най-лошият август инвеститорите на родния капиталов пазар преживяват през 2001 година, когато SOFIX се понижава с 6.4%.
Но, както се казва, инвеститорите се интересуват от бъдещето, а не от миналото. И в този ред на мисли, перспективите не са особено лоши. Свидетели сме на излизането на тримесечните отчети на компаниите, както и на предстоящо изплащане на дивидент от много компании, които гласуваха парични плащания през лятото. Така че инвеститорите най-вероятно ще получат допълнителен кеш в сметките си, част от който биха могли да използват за купуване на акции и това да даде известен тласък на цените на акциите.
От техническа гледна точка, SOFIX се оттласна от дъното си при нива малко под 600 пункта, през май и от тогава бележи сериозно повишение от около 15%. Сега индексът се насочва за повторен тест на върха си от 691.8 пункта, от 14-ти юни, а от това дали ще го пробие или не, ще зависи и средносрочното му движение.
Всъщност, за да видим по-нататъшен сериозен възход за SOFIX, индексът ще трябва да преодолее върха от 715 пункта, от 23-ти юли 2017-та година, който ще отключи истинския му потенциал за ръст първоначално към 900, а в последствие и към 1000 пункта.
Промяна на очакванията могат да се случат, ако индикаторът се препъне в преминаването на границата от 715 пункта, която е от изключителна важност. Това в съчетание с наближаването на октомври и ноември – традиционно най-слабите месеци за родния капиталов пазар в годината, може да го върне надолу към мястото откъдето стартира повишението си – при ниво от 600 пункта. Последващо задълбочаване на спада би могъл да го отведе и към следващата психологическа граница от 500 пункта. Този сценарий обаче, изглежда като доста по-малко вероятен, докато е в сила „златно пресичане“, при което 50 дневната пълзяща средна (при ниво от 620 пункта) е над 200-девната такава (555 пункта).
Какво е средното представяне през септември?
Историческа справка сочи, че средното представяне на SOFIX през септември е бил ръст от около 1.3%. Не особено добро обаче, бе представянето на индикатора през миналата година, когато в деветия месец на годината, индекса на сините чипове загуби 4.1% от стойността си.
Иначе през 2016-та година, показателят отбеляза ръст от цели 8.6% през септември. При всички положения обаче, за септември може да се каже едно – отличава се с доста голяма волатилност и предхожда два от най-лошите в исторически план месеци на борсата.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на пода на БФБ