Снимка: iStock
Теодор Минчев
Какви са характеристиките на идеалната позиция в портфейла на всеки средносрочен инвеститор? Да плаща дивидент, който ако може да расте с годините; да регистрира нови и нови върхове в цената си, което да отразява добрия фундамент пред бизнеса й; да се отличава със слаби корекции и по-слаб спад, когато пазарът се движи надолу; да е показала с времето, че може да расте далеч повече от пазара...
На родния капиталов пазар няма много позиции, които едновременно да отговарят на тези условия. Успявам обаче, да идентифицирам една такава, която да отговаря на всички тези критерии - и тя се казва Хидравлични Елементи и Системи.
Първо малко история за дивидента и представянето на компанията...
За последните 14 години акциите на дружеството са поскъпнали близо 13 пъти – или 1200%. Въз основа на това представяне, откриваме средна годишна доходност за инвеститорите (без да се отчита изплатения дивидент) в размер на 19.84%, съпоставимо с това, което са реализирали някои от най-добрите инвеститори в света, за посочения период.
Koмпaниятa cъщo ce oтличaвa cъc cтaбилнa дивидeнтнa иcтopия, дaтиpaщa oт дaлeчнaтa 2003-тa гoдинa, ĸaтo дивидeнтa й ce пoвишaвa oт 2019-тa гoдинa нacaм.
Или казано по друг начин, към посочената по-горе доходност, добавете още поне 3-4% под формата на годишен дивидент и ще получите още по-добър резултат, с който биха се отличили някои от най-добре представящите се акции на развитите западни пазари.
За съжаление ХЕС не влиза в състава на индекса на сините чипове SOFIX, а е компонент на BGBX 40. За щастие обаче, това може да допринася за това компанията да стои по-настрана от централното инвеститорско внимание, което да предопределя и по-ниската цена на акциите й и съответно по-високата й дивидентна доходност.
Друг проблем, който веднага трябва да отбележим, свързан с компанията е относително по-ниската й ликвидност, спрямо останалите сини чипове. Това до голяма степен я прави проблемна за влизане от някой, който иска да инвестира в нея да кажем една по-голяма сума от 100 000 евро, както и за институционалните инвеститори. Проблемът с ликвидността би се изпитал и при опит да се излезе от позицията. Последното обаче, едва ли би било такъв проблем за инвеститор с инвестиционен хоризонт няколко десетилетия, или да кажем – вечност.
В същото време, дивидентната доходност, ако се запази и продължи тренда си на повишение, сама по себе си би била достатъчно, поне за да се неутрализира негативния ефект на инфлацията (ако се задържи в рамките на 4-6%).
Трябва да отблежим обаче и заплахите пред дивидента и неговото повишение. През първото полугодие на настоящата година, е налице сериозно забавяне на ръста на приходите, в среда на повишение на разходите. Това води до намаляване на печалбата – до близо наполовина на миналогодишната за същия период. Ако тази тенденция продължи и през второто тримесечие, то дружеството може да не разполага с резерви за повишаване на дивидента си, като дори и изплатения през изминалата година може да е застрашен. Въпреки спада, печалбата на акция за първите шест месеца е в размер на 0.19 лева. Дивидента за изминалата година бе в размер на 0.33 лева (брутно).
Защо дивидентите са важни за инвеститорите?
Инвестирането в дивидентни компании е един от най-добрите начини за инвестиране във фондовите пазари, според редица специалисти.
Според изследването на Standard & Poor’s, изплащащите дивидент компании са увеличили печалбата за инвеститорите 22 пъти по-високо от този, увеличен от компанията неизплащащи дивидент за периода между 1972 и 2014 г. (с отчитане на изплащания дивидент).
По отношение на върховете и техническия анализ...
Индексът на сините чипове SOFIX трябва да се повиши близо два пъти и половина, за да достигне най-високите си нива от 2007-ма година. Дори и без отчитане на платения дивидент, акциите на ХЕС са над най-високите си нива от 2007-ма година (в момента при ниво от 6.3 лева за брой).
Трудно ще откриете много позиции на пода на БФБ, които да се търгуват над върховете си от 2007-ма година.
Графика: Infostock.bg
Както виждате от графиката на компанията, корекциите в исторически план при нея (очертани с кръгчета), често са протичали в рамките на около две години. Нещо повече, последните две корекции на ХЕС са плоски и в рамките на около 20%.
Малко по-дълбоко е корекцията от 2011-та до 2013-та година, когато акциите на компанията губят около 40% от стойността си. Всеки път обаче, тези корекции са били последвани от силно възходящо движение, водещи не само до нови върхове, но и до ръст в рамките на поне 2 пъти, в посока най-ниската цена по време на корекцията.
Добрата новина за инвеститорите – от началото на поредната плоска корекция при акциите на ХЕС, стартирала през септември на 2021-ва година, са минали две години. Понижението е в рамките на 14% до момента. И ако нивото от 6 лева за акция, отново остане непреодолима преграда пред спада на акциите, както направи това два пъти от 2021-ва година насам, то може да се постави началото на нов възход. Истинското повишение обаче, ще се реализира, ако акциите на компанията успеят да преодолеят върха от 7 лева за брой – ниво, което остава горна граница на движението на акциите от две години насам.
Графика: Infostock.bg
Освен това през последната една година акциите на ХЕС са по-евтини със 7.4% на фона на повишението на индекса BGBX 40 от 13%. Тоест акциите на ХЕС биха могли да разполагат и с догонващ потенциал.
Добрите новини за инвеститорите?
На първо място - корекцията при акциите на дружеството може да навлиза в крайната си фаза, поне на база история и от техническа гледна точка. Разбира се, добре е инвеститорите да имат едно наум, че случвалото се в исторически план не е гаранция за бъдещото представяне.
Ако видим края на поевтиняването, за който предвестник може да се приеме пробив на върха от 7 лева и следване на историческите модели за поне два пъти ръст от последното дъно, то целта за акциите може на практика да е нивото от 12 лева. Това ниво не изглежда твърде високо, ако екстраполираме ръста на дивидента до 0.35 лева през следващата година, което би представлявало дивидентна доходност, на база на посочената цена от 2.9%.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на акции на ХЕС на БФБ