Снимка: iStock
Родният капиталов пазар бе един от най-добре представящите се в региона и света. Индексът на сините чипове SOFIX се повиши с около 30% за последната една година, воден основно от ръста на две компании. Но ще продължи ли доброто представяне на борсата ни през следващата година?
Ето какво каза Павлин Петков, индивидуален инвеститор с над 15-годишен опит в търговията на БФБ, по време на първия панел на форума „Силата на инвестициите“, посветен на БФБ:
Новината за предстоящи институционализирани къси продажби на пода на БФБ е изключително позитивна и трябва да кажа, че я чакам от доста време. През последната година имаше възможности за къси продажби, както и за арбитраж при акциите на Софарма, но при липса на къси продажби това не можеше да се случи.
Късите продажби ще променят ликвидността на борсата, като най-вероятно ще я подобрят значително. Това биха направили и други деривативни инструменти, макар и смятани за по-рискови от ръководството на борсата. Един такива рисков инструмент са варантите. През последната година варантите на Софарма се отличиха сериозно, когато говорим за ръст на цената, като компанията ги направи популярни.
И макар варантите да не бяха много популярни в началото, когато бяха представени, за година и седем-осем месеца цената им скочи 7 пъти, а сега може би ще реализират и още по-висока доходност, измерена през записване на акциите на фармацевтичния холдинг.
За последната година две компании се отличиха с изключително висок ръст в цената на акциите си, които издърпаха целия индекс SOFIX напред – Шелли Груп и Софарма.
Шелли се листна в Германия и определено даде тласък на търговията. Влязоха и много чуждестранни инвеститори.
Доброто представяне на варантите на Софарма най-вероятно ще тласне и други компании да погледнат към този инструмент. При една друга ликвидна компания също може би предстои нещо подобно. Става въпрос за Доверие Обединен Холдинг, където на предстоящо общо събрание е предвидена точка за гласуване за разрешение за потенциално издаване на варанти. Разбира се, няма гаранция, че това ще се случи. От ИмПулс също заявиха подобни намерения.
Миналата година се реализираха много успешни първични публични предлагания. Пазарът обаче, като че ли се изтощи и в края на годината последните IPO-та не бяха записани на 100% и инвеститорите бяха малко разочаровани.
Излизането на нови технологични стартъпи, познати на младите инвеститори, има изключително ползотворно въздействие. То привлича много нови за пазара инвеститори – ключов фактор за повишаване на ликвидността на пазара.
Един такъв пример бе Дронамикс. При него броят на записалите нови инвеститори бе голям. Това все бяха нови за пазара хора.
По отношение на облигациите, през изминалата година имаше две емисии с много висока лихва от над 9% – едната беше на TBI, другата на Логос. Отличаваха се с висок процент на доходност, но все още подобни предлагания са доста малко на БФБ.
Активните инвеститори на БФБ, които управляват сами портфейлите си, срещат редица трудности поради липса на ликвидност, както и на разнообразни инструменти, за разлика от тези, които търгуват на международните пазари. Последните имат много възможности, като инструменти, деривати, фючърси и опции, къси продажби и т.н. Късите продажби трябва да бъдат въведени възможно най-скоро за ликвидните компании.
Би бил плюс и за държавата и за родния капиталов пазар, ако инвеститорите могат да търгуват с държавни ценни книжа на пода на БФБ. Това е тема, върху която Министерството на финансите би било добре да помисли. Определено има подобен интерес, заявен от широката инвестиционна общност.
И накрая това, което можем да си пожелаем, е да видим по-голямо спокойствие по света. Защото фактори като несигурност и войни определено биха имали негативно въздействие и върху родната икономика, която е отворена.
Фopyмът „Cилaтa нa инвecтициитe“ ce ocъщecтвявa c пoдĸpeпaтa нa: Соnсоrd Аѕѕеt Маnаgеmеnt, Fіbаnk, Теlеmаtіс Іntеrасtіvе, UnіСrеdіt Вulbаnk, „Инвecтбaнĸ“ AД.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари