Снимка: Цветан Алексиев, главен изпълнителен директор "Сирма Груп Холдинг"
На път сме да изпратим една изключително успешна година за родния капиталов пазар. Индексът на сините чипове SOFIX се повиши с малко над 24% от началото на годината до момента, докато широкият инднекс BG BX 40 добави близо 13% към стойността си.
За това как протече годината за една от водещите технологични компании, търгувани на пода на БФБ – „Сирма Груп Холдинг“, се обърнахме към нейния главен изпълнителен директор Цветан Алексиев. Ето какво каза той за Infostock.bg:
„Сирма Груп“ отбеляза значителен ръст на приходите през 2022 г., но завърши годината на загуба. Оптимистични ли са перспективите за тази година?
През 2022 г. „Сирма“ постигна ръст на приходите от 25,8%, което е значителен успех. Годината се оказа силна с възстановяването на бизнеса след COVID-19, тъй като „Сирма“ спечели няколко нови едри клиенти и се разшири на нови пазари. Освен това завършихме голяма сделка, която доведе до продажбата на мажоритарния дял от Sirma AI (търгуващ се като Ontotext). По-късно преговаряхме с ЕБВР за продажбата на оставащия ни миноритарен дял, което финализирахме в началото на 2023 г.
Въпреки чудесните параметри, и двата етапа на сделката доведоха до отрицателно въздействие върху консолидираните печалби на Групата. Във времето „Сирма Груп“ придоби ценни нематериални активи чрез Sirma AI, със значително финансиране от Европейския съюз по различни проекти на дружеството. Въпреки договарянето на конкурентна цена за продажбата на Sirma AI, тя не покрива акумулираната стойност в дружеството. Компанията бе достигнала етап, в който тези активи трябва да осигурят пълния си потенциал за приходи и печалба. Същевременно основните ни конкуренти са инвестирали – и продължават да инвестират – несъразмерно по-големи суми в разработването на подобни технологии. Такива са гиганти като Oracle, Microsoft, Neo4J и Amazon. Управителният съвет реши да продаде компанията и да използва приходите за по-нататъшно разширяване, за да избегне изоставането от конкурентите. Въпреки отчетената счетоводна загуба, Групата все пак спечели разумна и стратегическа печалба като цяло.
Органичният растеж бе приоритет през 2023 г. Нашите планове за сливания и придобивания претърпяха промяна през годината, като отложихме инвестициите в Турция. Вместо това в момента водим преговори с румънска фирма, но евентуален резултат може да очакваме едва през 2024 г.
Пазарната конюнктура през 2023 не бе благоприятна. През годината ИТ пазарът изпитваше нестабилност и съкращения, както в САЩ, така и в Европа. Освен това индустрията усеща негативното влияние на войната в Украйна, инфлацията и ерозирането на покупателната способност, както и забавянето на растежа на клиентите. Въпреки тези предизвикателства, ние оставаме ангажирани с постигането на ръст през 2023 г., но трябва да признаем, че това е предизвикателно и ще изисква сериозни усилия.
„Сирма Груп“ придоби Sciant, компания с опит в машинното обучение, бизнес разузнаването и блокчейн. Какви ползи очаквате от това сливане?
„Сирма Груп“ премина към структура, ориентирана към сегмента на ИТ услугите след продажбата на Sirma AI. Разбрахме, че финансирането на разработването на ИТ продукти чрез малка и неликвидна местна фондова борса не е осъществимо в необходимите мащаби. Затова Групата се фокусира върху предоставянето на специализирани ИТ решения в ключови области, подчертавайки силно своите стратегически вертикали и събраната експертиза в тях.
Придобиването на Sciant разшири и допълни точно тази експертиза на „Сирма“ в индустриите на хотелиерството, транспорта и логистиката. Сега имаме достъп до впечатляващия списък с клиенти на Sciant, който включва големи световни хотелски вериги и логистични компании. Добавянето на 140 специалисти носи опит в работата с глобални компании и силна позиция в стратегически вертикали, където Групата не присъстваше. „Сирма“ планира да увеличи максимално ползите от това придобиване чрез засилване на усилията за маркетинг и продажби, както и използване на ресурсите и технологични иновации на останалите дружества в Групата. Sciant постигна отлични резултати през 2022 г. и запази темпото си на растеж през 2023 г. Интеграцията на Sciant се очаква да бъде успешна поради споделените ценности и култура.
Какви корекции ще направите в стратегията си за придобиване на фона на глобалната несигурност на ИТ пазара?
„Сирма“ има стратегия за растеж, включваща органични и неорганични средства, е това число придобивания. Ние сме предпазливи, когато избираме потенциални компании.
Стойността на една компания, която е загубила своите клиенти, е единствено в хората и екипите, които работят заедно. От друга страна, ИТ пазарът на труда се успокои. Миналата година и това беше аргумент за придобиване на компания. През 2022 г. имаше голямо търсене на програмисти с рекордни възнаграждения, предлагани в обявите за работа. Пазарът на труда в България обаче в момента не е толкова активен и подобни съображения не са толкова приложими.
„Сирма“ не се интересува от придобиване на компании със западащ бизнес, тъй като това не е продуктивно за нас. Ние се фокусираме върху намирането на компании с разпознаваеми клиенти, успешни продажби и печалби, които не са с микро-размери. Ние се стремим да създадем синергии в нашите стратегически вертикали и да осигурим технологична съвместимост. Въпреки че тези компании може да са по-скъпи, това е в съответствие с нашата стратегия.
Последните месеци донесоха пробиви в областта на изкуствения интелект. „Сирма“ продължава ли своите разработки в областта на ИИ, след продажбата на Sirma AI?
Процесът е естествен, както при всички нови технологии. Въпреки че големите езикови модели (LLM) не са нова технология, Open AI свърши отлична работа в разработването и популяризирането на възможностите на Chat GPT. Същевременно LLM трябва да се комбинира с други ИИ технологии, за да върши реална работа. Нашият екип в момента работи върху решения, които да добавят стойност за нашите клиенти, като използват ИИ.
Ние продаваме успешно нашия чатбот Melinda на големи организации и банки. В момента интегрираме LLM технологията в него. „Сирма“ също така работи върху други интересни проекти с използване на LLM, но при тях все още не сме достигнали до комерсиално решение. От самото начало „Сирма“ има силен афинитет към ИИ (първото дружество е основано през 1992 г. като Sirma AI) и ние продължаваме да работим усилено върху R&D в тази област.
През 2023 година се увеличават изискванията към дружествата относно ESG отчитането. „Сирма“ активна ли е в тази насока?
Силно. Но отчитането е вторично. По-важна е устойчивата насоченост на самия бизнес и начинът на изпълнение. Освен че ние сме един от основателите на „Зеления център“ към БФБ, самата ни дейност е пропита и пряко обвързана с устойчивостта. Гордост за тази година е, че през третото тримесечие на 2023 успешно пуснахме нашия фотоволтаичен парк. Той трябва да осигурява екологична електрическа енергия за централната сграда на „Сирма“. С тази стъпка ние намаляваме и без това скромния ни въглероден отпечатък. Както всички водещи ИТ дружества „Сирма“ развива силна социална програма насочена към своите служители. Тя включва всичко необходимо, за да могат нашите екипи да са винаги отлично подготвени, силно мотивирани и самите те да генерират устойчивост. Точно така, чрез нашата дейност ние създаваме устойчивост и за нашите клиенти – по-ефективни процеси, премахване на използването на хартия, оптимизиране на операциите и необходимите ресурси. „Сирма“ има всеобхватна Политика по устойчивост (която е публикувана на нашия сайт). Съгласно нормативните изисквания в началото на 2023 публикувахме и нашия първи Нефинансов консолидиран отчет. В него отчитаме напредъка във всяко едно от ESG направленията, начините на преодоляване на рискове и предизивикателства пред устойчивостта и нефинансови инициативи на дружествата в Групата, а и такива на самите служители.
*Материалът е с информативен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.