Снимка: Istock
Днес в Интер Експо Център се проведе организираното от Българска Фондова Борса събитие „Investor Day“. На него инвеститорите разбраха много интересни новини повечето от които бяха свързани с изграждането на мост между българската и франкфуртската борса, който ще направи двойното листване на български компании далеч по-лесен процес.
Ето какво сподели ръководителят на БФБ доц. доктор Маньо Моравенов по време на събитието:
Определено има добри данни, с които можем да се похвалим. Последните години от инициативи на БФБ са институции и сдружения на участници на капиталовите пазари, регулатора и държавни институции и резултатът е добър. Последните четири години имаме съществен ръст в оборота, имаме съществен ръст в набирането на капитали. Много очевидно се вижда как ръста на лихвите доведе до много по-голяма атрактивност на облигациите. Въпреки това продължаваме с добрите IPO-та. И разбира се графиката на SOFIX също е показателна, като индексът за 4 години има ръст от близо 100%, като за последните 12 месеца ръстът е 32%.
Към настоящия момент, потенциалът изглежда много по-голям, особено с партньорствата. Има 76% ръст на активите на институционалните инвеститори без пенсионните фондове. Многократен ръст на индивидуалните инвеститори. Само за последните 3 години стават от около 3000 до близо 11 000 активно търгуващи инвеститори. Имаме 3 500 нови инвеститори само през 2022 година.
Имаме 17 листнати компании до момента. Тази година стартирахме вече с първото IPO, второто е на път. Набрани са до момента 27 милиона евро, което може и да не е голяма сума, но в мащаба на компаниите е сериозна сума. БФБ заедно с нейни партньори не остана безучастна към проблемите свързани със зелената сделка. Поради тази причина преди вече близо 3 години решихме да направим всичко възможно да участваме активно в тези промени. Ще се опитаме да сме водещи в тази роля.
Очакваме платформата за заемане на ценни книжа да стартира до около месец. Тя се очаква да окаже сериозно положително въздействие по отношение на ликвидността късите продажби. Иначе възможности за къси продажби има много отдавна. Преди имаше специални регулации за късите продажби, а сега е на ниво европейски регулации.
Това, което ще направим с платформата за заемане на акции, която се надяваме да излезе след около месец е да улесним процеса на скъсяване на акции и да погнем на пазара, защото той е малък. Понякога не се инвестира, защото бъдещия паричен поток не е много сигурен. Ние целим да инвестираме в инфраструктура, за да обезпечим заемането на финансови инструменти с максимална гаранция, че няма да има неизпълнение. Смятаме, че с това ще осигурим добра основа за истинска поява на „къси продажби.
Но има едно много важно нещо, което трябва да кажа. Пенсионните фондове трябва да могат да заемат. В България има едно ограничение на локално ниво и то трябва да отпадне много бързо. За да имаме наистина къси продажби и някой ден да видим пазар на деривати в България. Преди няколко години стартирахме проект за деривати с атинската борса. Бяхме много напреднали по този проект. Бяхме измислили вариант, при който с минимална инвестиция от наша страна може да се създаде пазар на деривати в страната ни. Оказа се обаче, че нашите участници на пазара не са готови за това. Надявам се, че със стартирането на платформата за заемане на ценни книжа, ще се постави добра основа за създаване на работещ пазар на деривати.
Последният проект, който обявяваме днес е новия инструмент – еуро бридж маркет, който ще дава възможност на всяка компания, която покрива критериите да се листни директно на пазара във Франкфурт. Единствено е да се покриват условията на този сегмент. Компаниите ще разкриват информация в евро, ще раздават дивидент в евро. Обслужването на задълженията правата ще се извършва в Германия. Чрез връзките между Централен Депозитар и клиринговата къща в Германия, сделките ще завършват успешно. В България има не малка група големи компании, които имат възможност да се насочат към германската борса. Най-малкото той ще дава директен достъп до глобални инвеститори. Това може да означава веднага оценка по друг начин. Подобряване на ликвидността, възможности за глобална експанзия. И разбира се – възможност за привличане на таланти, особено във висшия и средния мениджмънт.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на акции на финансовите пазари.