Снимка: iStock
Теодор Минчев
Сигурно сте чували за Super Micro System? И как иначе, компанията е олицетворение и отъждествява AI-революцията, а нейните акции са поскъпнали с близо 600% през последната една година, превръщайки се в една от най-добре представящите се компании на американските пазари.
И най-вероятно сте добре запознати добре и с историята на успеха на българската компания Шелли Груп – производител на умни устройства. Акциите на българската компания са поскъпнали с далеч по-скромните 208% за последната една година, превръщайки се в компанията с най-голяма пазарна капитализация на пода на БФБ и преминавайки психологическата граница от 1 милиард лева.
Сега сигурно се чудите какво общо биха могли да имат тези две, на пръв поглед напълно различни компании и ще сте напълно прави… Истината е, че те нямат много общи неща, отвъд това, че са в топ пет на най-поскъпналите акции в света през последните пет години. Акциите на Super Micro System са поскъпнали с 3 100% през последните пет години и с 1 880% за последните три години. Те са втората най-поскъпваща компания в световен мащаб за последните пет години.
Родната Шелли Груп е поскъпнала с близките до тези на гореспоменатата компания проценти – а именно с 2 856%. Това би поставило нашата компания, на трето място по поскъпване, за разглеждания период, непосредствено след Super Micro System, както и пред друга изключително популярна компания, отново лице на AI – Nvidia. Книжата на последната са поскъпнали „едва“ с 1 753% за разглеждания период.
Как двете компании стигнаха до този ръст?
Нека погледнем към това как двете компании достигнаха до подобни проценти на поскъпване? Разбира се в основата на повишението им стояха добрите резултати, по отношение на ръста на резултатите им. Тоест и двете компании биха могли да се определят като компании ориентирани към ръст.
Съвсем пресни са тримесечните резултатите на Super Micro System – излезли във вторник след затварянето на пазарите.
Super Micro спечели $6,65 на акция за тримесечието спрямо $1,63 на акция през същото тримесечие на миналата година, надминавайки консенсуса на FactSet от $5,74 на акция. Или печалбата на акция е нараснала малко над четири пъти.
Приходите за изминалото тримесечие, възлязоха на 3,85 милиарда долара в сравнение с 1,28 милиарда долара преди година, но не отговориха на средните очаквания на анализаторите за 3,95 милиарда долара.
В бъдеще SuperMicro очаква да спечели $7,62 до $8,42 на акция през четвъртото тримесечие при приходи от 5,1 милиарда до $5,5 милиарда. Анализаторите от FactSet прогнозираха печалба от $7,94 на акция при $5,2 милиарда продажби.
Компанията за компютърен хардуер също повиши насоките си за приходи за 2024 г. до 14,7 милиарда долара до 15,1 милиарда долара от 14,3 милиарда долара до 14,7 милиарда долара. Консенсусът на FactSet изискваше 14,81 милиарда долара продажби.
Инвеститорите обаче очевидно не бяха във възторг от това, което чуха, и акциите на Super Micro завършиха надолу с около 14% до $738,30 на 1 май. Казано по друг начин, инвеститорите явно имаха свръхочаквания към резултатите на компанията и разпродадоха акциите й, когато не отговориха на тези очаквания.
И докато историческото съотношение цена печалба за Super Micro е при ниво от 41, бдещото такова, или това въз основа на прогнозираната за следващата година печалба, е на ниво от едва 23.75 и е съпоставимо с това на широкия индекс S&P 500, имплементирайки по-нататъшен ускорен ръст на резултата.
Как стоят нещата при Шелли Груп?
Съвсем скоро, излезе годишният консолидиран отчет на Шелли Груп. Той посочи ръст на приходите за изминалата година от 56.6% на годишна база. Печалбата нараства с дори още по-ускорен темп – от 89%.
Ускореният темп на повишение на резултатите, правят така, че родната компания да се търгува при съотношение цена-печалба от близо 37. Ако екстраполираме ръст от 40% на финансовия резултат, за какъвто говори мениджмънта на компанията, то бъдещото съотношение цена печалба, би следвало да се понижи до около 23 (доста подобно на това, при което се търгуват в момента акциите на Super Micro).
Ето какво каза Волфганг Кирш, част от мениджмънта на Шелли Груп, на една пресконференция, на която участва:
„Имаме планове за 200 млн. евро приходи през 2026 г., направете сметките сами за себе си. Ако кажа, че мисля че днес компанията е оценена справедливо, което според мен не е така, защото има място за растеж и се сравним с някои от нашите конкуренти, има доста потенциал за нарастване.
Но нека направим прости сметки, 75 млн. евро приходи днес и 200 млн. или сума над 200 млн. евро през 2026 г., би означавала растеж от близо 3 пъти със същия марж на печалбата. Сега вземете предвид че цената на акция спрямо приходи и марж на печалба е същата... какво би означавало това?“
Ако изходим от сумата за приходи в размер на 200 милиона евро през 2026 година и при евентуално запазване на маржина на печалбата при ниво от 25%, това би означавало печалба в размер на 50 милиона евро, или близо 100 милиона лева. На фона на печалбата от 32.95 милиона лева през изминалата година, това би се превело като ръст от 44.8% на година. Това определено би запазило Шелли Груп в графата на бързо-растящите акции. Как обаче, ще реагира цената на акциите на този резултат в бъдеще – никой не може да каже и само времето ще покаже. Както видяхме в случая със Super Micro понякога свръхочакванията, а не реалните резултати могат да въздействат върху цената на акциите на една компания. Дали има такива и при Шелли, предстои да видим!
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.