Снимка: Димитър Кьосемарлиев
При изключително голям интерес се проведе четвъртото издание на форума „Силата на инвестициите“, организиран от Infostock.bg. В първия панел, посветен на Българска Фондова Борса, участниците бяха – Наталия Петрова изпълнителен директор на Конкорд Асет Мениджмънт АД, Огнян Донев изпълнителен директор на „Софарма“ АД и Васил Големански изпълнителен директор на Централен Депозитар. Модератор на панела беше Илиян Скарлатов управляващ партньор в Mane Capital.
Ето какво каза Огнян Донев по време на панела:
През изминалата година имахме една много силна година. Тази година се надяваме да изравним резултата и ще сме доволни, ако постигнем резултатите от миналата година. Както знаете, последните три месеца на годината са най-силните за нашата индустрия. Така че трудно е да се направи отсега прогноза за края на годината. Но в общи линии имаме много успех в основните неща с които се занимаваме. От две-три години, едно от основните неща, които правим и няма финансово изражение – смяната на генерациите в управлението. Лека полека отстъпвам терен и давам възможност на тези млади хора, които са повече учили, знаят повече езици, да поемат кормилото. Голямата ми надежда е, че те ще бъдат по-добри от нас и няма да ме разочароват. Аз нямам никакви съмнения, че следващото поколение ще е по-добро.
Повечето хора мислят, че тези след нас са мързеливи, но аз съм на обратното мнение. Винаги има и такива и такива, но тези които са учили и са амбициозни са много повече от хората от нашето поколение.
Миналата година учудихме с рекорден дивидент всички наши акционери. Дивидентът достигна около 30% за тези, които са инвестирали в началото на годината. Тази година, възможностите са същите, но имаме и други амбиции.
През последните 20 години коренно променихме производството, смея да твърдя, че мощностите са над средните за Европа. Дигитализацията отдавна е тема за нас. Още преди 10-12 години. Тогава много хора се смееха, че харчим толкова пари, но се оказа, че това е бъдещето. Новото е, че след като приключихме с керемидите и тухлите, накупихме всички машини, нашите служители свикнаха да работят с тях. Не се безпокоим, както преди 15 години, когато чакахме новите машини нервни на летището. Сега това е просто ежедневие.
Основното нещо в момента е остарялото портфолио. През последните години, се опитваме да инвестираме в неща, които ни позволяват да разширим нашето портфолио, а не толкова в покупки на фирми. Имаме успехи в съседна Сърбия. Най-добри резултати имаме на полския пазар, където добихме два продукта, които много добре се развиват. Тези които са акционери и следят процеса знаят, че чакаме нещо голямо да се случи.
Имаме продукти, които нямаме производствените мощности да ги произвеждаме тук. Тоест те ще се произвеждат навън. Но всичко, което можем да произвеждаме тук, ще го правим.
Варантите са ограничени във времето. Към края на годината стойността им става нула. Тоест добре е инвеститорите да ги упражнят. Защото винаги съм казвал, че иначе ще ги купя по една стотинка. Когато човек не се грижи за имуществото си не можеш да му помогнеш. При някои инвеститори имаше презапасяване.
В началото имаше масово негативно мнение по въпроса за варантите. Това не е правено в България, правено е само от няколко компании и не е било успешно. Но тези компании са били малки. След това инвеститорите, които влязоха спекулативно имаха възможност да реализират доходност в пъти, в зависимост от нивото, при които са влезли. Има достатъчно интерес, като останаха около 600 000 от 44 милиона. Аз съм по-склонен да мисля, че няма да се стигне до там да харча по 1 стотинка за тях. Получи се леко разминаване на нашата идея с действителните възможности, където отново пострадаха акционерите, защото получиха изключително голям дивидент. Но ако накрая всичко е успешно, могат да са доволни всички – както компанията, защото има капитал за нови възможности, така и акционерите независимо дали са акционери, или чисто и просто купили и продали варанти. Но се оказа, че пазарът на варанти работи.
*Форумът "Силата на Инвестициите" се осъществява с подкрепата на: Concord Asset Management, Unicredit Bulbank, Bulmint, Sirma, bitomat.com и iPlay.
*Коментарите, направени от участниците във форума "Силата на инвестициите" не представляват инвестиционен съвет.