Снимка: Istock
Теодор Минчев
Преди около седмица, родният капиталов пазар се сдоби с нов лидер по пазарна капитализация, макар и за кратко – Спиди. Спедиторът се превърна в третата публично търгувана борсова компания с пазарна оценка от над 1 милиард лева, при нито една компания с подобна оценка само преди 2 години. Другите две компании са Шелли Груп и Софарма.
И докато, към днешна дата, Спиди АД изпадна на втора позиция по оценка, като лидереството си върна отново Шелли Груп, това, което може би се върти в главата на инвеститорите е – коя може да е следващата милиардна комппания на пода на БФБ?
Именно отговор на този въпрос, ще се опитаме да дадем сега, като ще погледнем към компаниите с най-висока оценка на пода на БФБ, но все още под заветната граница от 1 милиард лева.
Търсенето има смисъл, предвид на факта, че родният капиталов пазар се радва на ръст през последните години. Нещо повече, индексът на сините чипове SOFIX е само на крачка от най-високите си нива за последните петнадесет години и няма видими причини защо ръстът му би спрял в средносрочен план.
От началото на годината SOFIX е добавил над 11% към стойността си, след няколко добри години на растеж. За последните три години, повишението на бенчмарка е в размер на 41.5%, а за пет години – 54.6%.
И най-големият заподозрян по пътя към заветната оценка, компонент на SOFIX, е Първа Инвестиционна Банка. Защото банката, освен че е с най-голяма капитализация извън милиардните компании на пода на БФБ, е и единственият компонент на индекса с оценка от над 500 милиона лева – 590 милиона лева по последни данни.
Това може и да изглежда, като доста далеч от заветната граница от 1 милиард лева, но само привидно. Трябва да отбележим, че акциите на банката са поскъпнали с 42% през последната една година, дори въпреки известното им понижение от най-високите им нива през тази година.
Книжата на банката, достигнаха за момент най-висока стойност от 5.5 лева за брой, в средата на август, което даваше пазарна оценка на финансовата институция в размер на над 800 милиона лева. По този начин, тя бе компанията, която максимално много се доближи до границата от 1 милиард лева, на пода на БФБ.
Колко трябва да поскъпнат акциите на ПИБ за достигане на пазарна капитализация от 1 милиард лева?
От текущите си нива, акциите на ПИБ трябва да поскъпнат с близо 70%, за да достигнат заветната граница от 1 милиард лева. На скептиците, които биха казали, че това е невъзможно, можем да припомним, че книжата на банката поскъпнаха със 122% само за последните две години.
Разбира се, подобен ръст би се оправдал при по-нататъшни добро представяне по отношение на финансовите резултати, или при потенциално придобиване на бизнеса, който да оцени текущите финансови резултати с по-високо съотношение.
Ако се обърнем към финансовите съотношения на банката, нещата изглеждат горе долу така. Консолидираното съотношение цена-печалба на ПИБ е 4.66, което е сравнително ниско. Съотношението цена-счетоводна стойност от 0.36 на консолидирана база също е доста приемливо.
През изминалата година, банката отбеляза много добър ръст на печалбата си. По-точно – в размер на 66.2% до 134.96 милиона лева. Запазване на здравословния ръст през тази и следващата година, дори и с по-умерини темпове, би означавало съотношение цена печалба от около 7 при евентуална оценка от 1 милиард лева, което не би изглеждало невъзможно.
Разбира се, трябва да отбележим, че подобно съотношение би било относително високо за банката, поне от историческа гледна точка, макар че да видяхме най-високо подобно съотношение от 5.5 по време на върховете от август.
По отношение на потенциално придобиване на банката, инвеститорите едва ли могат да се оповават на подобно събитие, което би било равносилно на чист „хазартен залог“. Макар това да е една от двете публично търгувани независими банки, с роден капитал на БФБ, на този етап няма признаци, че банката може да бъде придобита, въпреки многобройните спекулации за това.
Можем да припомним официалната позиция на ПИБ през май, когато в популярно финансово издание бяха публикувани спекулации за нейната покупка.
Ето какво заяви официално банката:
„Първа инвестиционна банка (Fibank) не коментира пазарни слухове, но предвид потенциалното значение на публикувана в „Капитал“ непотвърдена информация, базирана на неофициални източници и в противоречие с добрите журналистически стандарти, уведомяваме обществеността, че Банката не е стартирала и не се провежда процедура по т.нар. дю дилиджънс, която процедура е стандартен елемент при покупко-продажбата на структоопределящ за българската икономика актив.
За над 30-годишната си история на българския пазар Fibank се утвърди като най-голямата и авторитетна банка с български капитал. В това си качество тя винаги е представлявала интерес за български и чуждестранни инвеститори. За всяка минала и бъдеща промяна в структурата на собствеността на Банката българската общественост е научавала и ще продължи да научава единствено и само чрез официалните ни канали за комуникация.“
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари. Авторът не притежава акции на банката.