В поредния епизод на подкаста „Силата на инвестициите“ на Infostock.bg, за перспективите и възможностите на БФБ, говорим с Димитър Георгиев, ръководител направление „Финансови пазари“ в Елана Трейдинг. Ето част от това, което каза той:
Как изборите оказват въздействие на финансовия пазар в България?
Несъмнено, когато говорим за избори, както видяхме вече в САЩ, те бяха събитие с огромен ефект върху финансовите пазари. Далеч преди да излязат резултатите вече имаше движение на някои активи – поскъпване на криптовалутите, поскъпване на долари и доходността на ценните книжа и т.н.
В България обаче, седмите поредни парламентарни избори, за пореден път не доведоха до раздвижване на пазара. Виждаме пълна апатия от страна на местните инвеститори към това какво се случва на политическия фронт. И това не е учудващо – причаната е, че голяма част, почти всички от активно търгуваните компании у нас са независими от държавата. Делът на държавните поръчки в техните приходи е изключително малък – при много от тях е почти нула. И колкото и да имаме критики към родните политици и случващото се към политическата ситуация, добрата новина е, че има достатъчно голям политически консенсус по най-важните неща за борсовия пазар – запазване на данъците; максимално бързо приемане в еврозоната; макро-икономическа стабилност с максимално допустим бюджетен дефицит от 3%, колкото по-малко толкова по-добре.
Като цяло, включително невъзможността на родните политици да влияят върху паричната политика, благодарение на борда и независимостта на ЦБ, всички тези фактори правят родния борсов пазар независим от това какво се случва на политическата сцена. От друга страна от самите политици зависи колко бързо ще бъдем приети в еврозоната. Защото камионите с българска продукция, които пътуват към Западна Европа ще пътуват по-лесно, по-бързо, няма да чакат на „безумни“ опашки по границите с Румъния и Гърция.
Допълнително това ще развие връзките с нашите близки съседи. Изключително странно е колко малки са икономическите връзки между България и Румъния. Двете страни са с изключително голяма граница и въпреки това почти не се познаваме в културен и финансов план. Ние не познаваме тяхната борса, те не познават нашата. Постепенно пълноправното ни членство в тези съюзи ще променят това.
Еврозоната също е от огромна важност, особено за финансовите пазари. Защото огромна пречка за чуждестранните инвеститори продължава да е достъпът до нашия пазар. Акциите на БФБ се търгуват в лева и те виждат в това валутен риск. Това, че има валутен борд от 27 години, тях не ги вълнува. Те имат транзакционни разходи, които не са и толкова малки и като цяло е трудно за един инвеститор да инвестира във валута различна от неговата.
Как се отразява мостът между БФБ и Deutsche Borse, представен през изминалата година, очакват ли се и други компании да се присъединят към тази инициатива освен Шелли Груп?
Шелли Груп проправи пътя на българския бизнес към немската фондова борса и е перфектен пример как дори и преди България да е влезнала в еврозоната, компанията вече е с „двата крака“ в еврозаната. Защото Шелли се търгува в евро, включително и в България, изплаща дивиденти в евро и цената на акциите в България и Германия е почти една съща. Парадоксалнто е, но в момента е дори по-евтино за нашите клиенти да търгуват акции на Шелли в Германия, отколкото в Германия. И клиентите могат да правят арбитраж. Това са стъпки в правилната посока към демократизиране на пазара и към това българският бизнес да има достъп до големите европейски инвеститори.
Да, очаквам да има нови компании, които да се възползват от моста с Германия. Има интерес от поне няколко компании. От друга страна разходите за това никак не са малки и това би си струвало само за истински големи и растящи и ликвидни компании. Самото листване, дори и да е успешно в Германия, не носи от само себе си поток от милиони евра. Всички гледат бизнеса на компанията. Той трябва да е добре подреден, да е устойчив, с добър мениджмънт и с ясни перспективи за растеж. В противен случай няма да е харесвана от инвеститорите. Има много компании в България, които отговарят на тези условия. Не са една и две, българските компании, които като Шелли имат конкретно Германия, ако не като основен, то поне като един от основните си пазари. Така че и по тази линия има синергия. Не бих се изненадал в средносрочен план да видим поне още една компания, която да се възползва от двойно листване – и в Германия.
Шелли е единствената българска компания, която клиентите на InterActive Brokers и Saxo Bank могатг да търгуват, а това са две от най-големите институции, предлагащи своите услуги на огромен брой инвеститори. Акциите на Шелли растат, защото компанията расте устойчиво и всъщност пред нея тепърва предстои истинския растеж. Защото ако досега акционери бяха хора, които обичат продуктите на компанията, то сега тепърва пазара на „интернет на нещата“ се развива в световен мащаб. След едно десетилетие няма да можем да си представим, че не можем да си включваме осветлението дистанционно. Нямам никакво съмнение, че този пазар ще расте в бъдеще. И добрата новина е, че Шелли вече зае основни позиции на този пазар в страни като Германия, Италия, Португалия, Великобритания и т.н. Така, че резултатите и в бъдеще ще подкрепят цените на акциите на Шелли. Разбира се има и рискове, но според мен съотношението риск-възнаграждение си заслужава.
Какво се случва със Спиди, която освен в третата милиардна компания се превърна за момент и в най-голямата компания по оценка на БФБ?
Спиди е компания, която ние в Елана, вече повече от десет години, даваме като пример на останалите компании, за това как борсовия успех може да се материализира, когато е налице ясен план как да го постигнеш. Преди десет години, когато компанията се листна нямаше никакъв интерес към нея. Повечето инвеститори решиха да изчакат. Но през годините Спиди показа, че може да расте устойчиво като резултати. Особено след като успя да сключи сделката за продажбата на миноритарен дял, с опция за придобиване на мажоритарен дял с френската държавна компания за пощи. От тогава виждаме нестихващ интерес към акциите на компанията. Много неща се случиха при нея, но като краен резултат имаме милиардна компания, която заслужава своята оценка, благодарение на това, че е изключително ефективно управлявана със значителни инвестиции в софтуера, които позволяват целия процес по изпращане и получаване на пратки да е максимално автоматизиран. Макар и въпреки силния ръст в цените на акциите, благодарение и на големите дивиденти, които плаща, компанията заслужава своята висока оценка. Вероятно през следващите години ще виждаме и нови раздвижвания при позицията.
Какво се случва при Софарма?
Софарма беше и продължава да е другият хит на пазара през последните три години на фона на големите дивиденти, които разпредели през последните две години. Тази година виждаме едно успокоение. Като резултати, тази година със сигурност не е най-добрата. Традиционни пазари, като Русия например, вече не са толкова добри, има и достатъчно конкуренция от местни и други производители, което ограничава растежа на печалбата, поради повишените административни разходи и заплати.
От друга страна Софарма, съвсем скоро, приключи едно придобиване на няколко големи търговски марки със значителен пазарен дял в традиционните си пазари. Очаква се то да доведе до значителен ръст на продажбите и подобряване на резултатите. Но това ще го виждаме най-вече през следващата година. То е значителна стъпка за компанията, защото инвестицията е голяма и тя може да доведе до големи ползи, както и рискове. Но ние сме позитивно настроени въпреки наличните рискове, които могат да се случат, в текущата непредсказуема глобална среда. Дори и на фона на това придобиване, компанията успя да разпредели дивидент от около 7 стотинки на акция.
Разбира се, гледаме и към Америка, защото там, надявам се, сме все по-близо, след дълго чакане, до позитивно развитие по одобрението на продукта за отказване от тютюнопушене. Там също може да има значителен пробив през следващата година. Ние сме положително настроени за следващата година.
Кои са интересните позиции на БФБ след излизането на деветмесечните отчети?
Много интересна беше и тази година. Отчетите бяха не толкова едностранно позитивни. Ако ги разгледаме ще видим, че при някои компании от машиностроителния сектор като М+С Хидравлик, Хидравлични елементи и системи и др. определено има проблеми, поради забавянето в Германия. И отчетите меко казано не са добри. При други компании обаче, като Шелли, като Смарт Органик виждаме устойчиви ръстове на техните печалби, те успяват да озъптят своите разходи и да генерират печалба за инвеститорите си. Изключително добре се представя и Булметал, като финансови резултати. Печалбата само към полугодието на компанията, на консолидирана база, е колкото през цялата изминала година. Тази компания определено не трябва да се забравя от инвеститорите. Да, акцията определено е малко по-ниско ликвидна от останалите, но така беше и със Спиди преди 10 години.
При банките също виждаме доста добри отчети, въпреки обезценките, като например при Първа Инвестиционна Банка. Конюнктурата при банките е изключително положителна през последните няколко години. Защото те продължават да работят в условия на по-ниска конкуренция, в условия на безплатно финансиране с милиарди от населението, което им струва почти нула проценти. Изключително добър контрол виждаме и при разходите на банките. В същото време пазарът на жилища продължава да расте и тези банки, които агресивно раздават ипотечни кредити печалят достатъчно. На практика всички банки у нас впечатляват с резултатите си.
Когато говорим за интересни позиции, с уговорката, че това не е препоръка за покупка и продажба, в разговорите с клиенти ние обръщаме внимание на Шелли, на Смарт Органик, на Сирма Груп Холдинг, Бианор Холдинг, Телелинк на фона на добрите отчети, Булметал изглежда подценена компания, както и Доверие Обединен Холдинг и др.
Могат ли дивидентните компании на БФБ да са алтернатива на банковите депозити?
Категорично могат да бъдат, с ясното обаче комуникиране на всички рискове. Защото инвестиране в дивидентна компания не е толкова сигурно, колкото инвестиция в банков депозит до 100 000 евро, който е гарантиран от държавата. Но с тази уговорка има компании, като Елана Агрокредит, като Адванс Терафонд, които са в сектора на земеделието и вече двуцифрен брой години радват своите инвеститори със значителни дивиденти, които са базирани на земеделска земя. Например, дивидентът на Елана Агрокредит се движи средно около 7% през последните години и не виждам причина да не продължи да е подобна цифра и в бъдеще.
Последните две години са доста трудни за земеделците. Това особено личи в резултатите на сектора. Въпреки това не виждаме трайни спадове в цените на земеделската земя.
Това което виждаме в Елана е едно значително преливане на средства от банкови депозити към инвестиции в ценни книжа. Несимволични суми се инвестират от не един и двама клиенти в държавни книжа. Като Румъния е изключително интересна, защото седем-годишните държавни ценни книжа на страната носят около 5% годишна доходност. За хора с по-големи спестявания това е много адекватен начин за инвестиране на по-дълги пари, които го правят, без да поемат валутен риск. И на практика единственият риск, който носят е Румъния да обяви фалит, което е малко вероятно. Германия и Франция също са интересни пазари, защото понякога сме сключвали сделки при 3% годишна доходност.
Пазарът на IPO-та пресъхна, какво се случва?
Определено особено втората половина на тази година бе доста трудна. Пазарът беше в едно мъчително състояние без значително движение, като голяма част дори падна, включително и „сини чипове“, което между другото дава възможност за инвестиция в този момент. Броят се на пръстите на едната ръка, компаниите които поскъпнаха през последните няколко месеца. Това респективно доведе до „пресъхване“ на пазара на IPO-та, много компании отложиха проектите си за по-благоприятна пазарна ситуация. Но аз очаквам, през първото тримесечие на следващата година, да има поне едно много интересно IPO. Още поне едно през следващото тримесечие, при това на много атрактивни нива. Смятам, че 2025-та година ще е много по-интересна от изминаващата си вече година по отношение на пазара на IPO-та.
Каква е твоята прогноза – коя ще е следващата едномилиардна компания?
Вече споменахме, че БФБ вече е влязъл в еврозоната поне с „единия крак“. Имаме Шелли, която вече се търгува и изплаща дивиденти в евро. Аз ще прогнозирам, без това да се приема като съвет за покупка или продажба на активи, че следващата милиардна компания, но в евро, може да е именно Шелли Груп, поради причините, които вече споменах. Не виждам съществени причини тя да не продължи да разраства бизнеса си поне с 50% през следващите години. Изключително интересно е как тя продължава да се развива и да търси нови продукти за своите клиенти и да расте. Така, че с уговорката, че това не е препоръка, ние в Елана оставаме позитивни за Шелли Груп.
*Материалът е с аналитичен характер и не представлява съвет за покупка или продажба на активи на пода на БФБ.