Снимка: Istock
Теодор Минчев
Преди известно време направих една съпоставка между Шелли Груп и Super Micro System, която до скоро се смяташе за „плакат“ на AI индустрията. Двете компании, също така се радваха и на подобен ръст в акциите си за последните пет години.
Е… сравнението между двете компании (поне по отношение на представянето на акциите им през последните пет години) вече е неуместно, защото счетоводните проблеми на американската компания, направиха така, че акциите й да се сринат с 62.3%, само пред последния месец, близо половината от който спад, се случи през последните пет дни. Налице са сериозни съмнения за това, че акциите на Super Micro System могат да бъдат делистнати от борсата, а някои инвеститори стигат дори по-далеч, като говорят за евентуално излизане на компанията от бизнеса… Всичко това, само трябва да дойде да покаже на инвеститорите, колко важен е мениджмънта на една компания и отговорността й към инвеститорите, била тя и в най-горещия сектор или отрасъл!
Сега обаче, можем да направим една съпоставка на перспективите пред Шелли Груп, с тези на Nvidia. И макар бизнесът на двете компании, да изглежда, че няма нищо общо помежду си – първата се занимава с умни устройства за дома, а втората – с хардуер за изкуствен интелект, на практика можем да направим доста сходни паралели между тях, въз основа на ръста на бизнеса им, както и повишението в цената на акциите им, за последните пет години.
За разглеждания период от време, акциите на Шелли Груп са поскъпнали, със забележителните малко над 2 200%, до ниво от 34.7 евро, въз основа на последните й нива на търговия. В същото време, акциите на Nvidia са добавили 2 700%, което не е много по-далеч, като са близо да исторически най-високите си нива. Около 10% под най-високите си нива в историята си, се търгуват и книжата на Шелли.
Акциите на американската компания са добавили 201% към стойността си, за последната една година, докато тези на родният производител на умни устройства – едва около 40%.
Как двете компании стигнаха до този ръст?
Нека погледнем към това как двете компании достигнаха до подобни проценти на поскъпване? Разбира се в основата на повишението им стояха добрите резултати, по отношение на ръста на бизнеса им. Тоест и двете компании биха могли да се определят като компании ориентирани към ръст.
Повече яснота за развитието на бизнеса на Nvidia и последните му темпове на растеж, инвеститорите ще получат следващата седмица, когато излизат отчетите на 21-ви ноември.
Съвсем скоро пък, излезе деветмесечният консолидиран отчет на Шелли Груп. Той посочи ръст на приходите от продажба на продукция за първите девет месеца на годината в размер на около близо 48% изминалата година. Това е леко забавяне, спрямо повишението им от 56.6% на годишна база през изминалата година. За периода, печалбата нараства с 38.5%, или отново забавяне, спрямо ръста от 89% през изминалата година. Трябва обаче, в случая да се отчита по-високата база, при която са отбелязани тези ръстове, поради зрелостта на компанията.
Поглеждайки към финансовите съотношения, акциите на Шелли Груп се търгуват с над 52% под справедливата им цена, изчислена от изданието SimplyWall.st. За сравнение Nvidia се търгува в момента с надценка от над 62% спрямо справедливата си стойност, изчислена от същото издание.
Шелли Груп е със съотношение цена-печалба от 30.6 спрямо 67.9 за Nvidia. В същото време съотношението цена-продажби за американската компания е при ниво от цели 37.4 пъти, при 7.1 за родната компания. Може да се каже, че коефициентът цена-печалба при родната компания е леко по-висок от средния за индустрията от 24.8, както и за отрасъла – от 18.1.
Ако погледнем към бъдещото съотношение цена-печалба обаче, което имплементира очакванията за ръст на печалбите, то акциите на Nvidia са със съотношение цена-печалба от 36.7. При залагане за забавяне на ръста на печалбата до 30% през следващата година, то бъдещото съотношение цена-печалба на Шелли, би било около 24.
По отношение на коефициентите за рентабилност, Шелли е с брутен маржин на печалбата от 56.2%, спрямо 76% за Nvidia. Нетния маржин на печалбата за родната компания е при ниво от 23.2%, при 55% за американският производител на чипове.
Далеч по-позитивно са настроени и анализаторите по отношение на цените на акциите на Nvidia, спрямо тези на Шелли. Двама анализатори прогнозират таргет за книжата на родната компания от 31.5 евро за следващата година, което е с 9.3% под настоящите нива, при които те се търгуват. В същото време средните цели за акциите на Nvidia са със 7.5% нагоре, спрямо текущите нива на търговия.
Перспективите пред Шелли остават добри
Можем да кажем, че перспективите пред родната компания за следващите години остават доста добри, предвид на очакванията за ръста на сегмента, в който е компанията.
Ето какво каза Волфганг Кирш, част от мениджмънта на Шелли Груп, на една пресконференция, на която участва:
„Имаме планове за 200 млн. евро приходи през 2026 г., направете сметките сами за себе си. Ако кажа, че мисля че днес компанията е оценена справедливо, което според мен не е така, защото има място за растеж и се сравним с някои от нашите конкуренти, има доста потенциал за нарастване. Но нека направим прости сметки, 75 млн. евро приходи днес и 200 млн. или сума над 200 млн. евро през 2026 г., би означавала растеж от близо 3 пъти със същия марж на печалбата. Сега вземете предвид че цената на акция спрямо приходи и марж на печалба е същата... какво би означавало това?“
Ако изходим от сумата за приходи в размер на 200 милиона евро през 2026 година и при евентуално запазване на маржина на печалбата при ниво от 25%, това би означавало печалба в размер на 50 милиона евро, или близо 100 милиона лева. На фона на печалбата от 32.95 милиона лева през изминалата година, това би се превело като ръст от 44.8% на година. Това определено би запазило Шелли Груп в графата на бързо-растящите акции. Как обаче, ще реагира цената на акциите на този резултат в бъдеще – никой не може да каже и само времето ще покаже.
Достигане на тези цели от мениджмънта, може да направи Шелли Груп и първата компания на пода на БФБ с пазарна оценка от над 1 милиард лева. При печалба от 50 милиона вро през 2026-та година, това би означавало съотношение цена-печалба от 20.
Мнението, че компанията може да достигне пазарна оценка от 2 милиарда лева, изрази и Димитър Георгиев, ръководител направление „Финансови пазари“ в Елана Трейдинг, по време на подкаста „Силата на инвестициите“ на Infostock.bg.
„Вече споменахме, че БФБ вече е влязъл в еврозоната поне с „единия крак“. Имаме Шелли, която вече се търгува и изплаща дивиденти в евро. Аз ще прогнозирам, без това да се приема като съвет за покупка или продажба на активи, че следващата милиардна компания, но в евро, може да е именно Шелли Груп, поради причините, които вече споменах. Не виждам съществени причини тя да не продължи да разраства бизнеса си поне с 50% през следващите години. Изключително интересно е как тя продължава да се развива и да търси нови продукти за своите клиенти и да расте. Така, че с уговорката, че това не е препоръка, ние в Елана оставаме позитивни за Шелли Груп.“, каза Георгиев по време на подкаста.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.