Производителите на луксозна парфюмерия очакват необичайно голямо количество розово масло от България тази година, съобщава Асошиейтед прес.
Според собственика на инсталацията за дестилацията на розово масло Енио Бончев Продукшънс (Enio Bonchev Production) Филип Лисичаров добива се е възстановил след няколкото лоши години, поради неблагоприятните метереологични условия.
Лисичаров е категоричен, че цената вероятно ще е по-ниска тази година. Миналата година тя достигна 7000 евро за килограм.
Розовото масло е ключов компонент в луксозната парфюмерия. Когато в състава на един парфюм няма розово масло, ароматът му изчезва след два-три часа. Това е и причината българското розово масло да е толкова скъпо. В него има около 300 химични съединения.
За добиването на 1 кг розово масло са необходими от 3 до 5 тона розов цвят в зависимост от това дали годината е с нормални валежи или е по-суха.
Прибирането на реколтата обикновено е през май.
Близо 98-99% от производството на розово масло в България се реализира на международния пазар.
България произвежда около 1500 кг розово масло на година и е един от най-големите световни производители, заедно с Турция и Мароко. Главни купувачи са Франция, Германия, Швейацария, Япония, САЩ, Китай.
Най-доброкачествено и търсено розово масло се получава от култивираната в България Rosa damascena - казанлъшка Маслодайна роза, отглеждана в Розовата долина, където намира най-подходящи условия за развитие и дава най-висококачественото масло.
Най-вероятно от очакваните високи добиви на розов цвят ще се възползва публичната компания Българска роза АД Карлово. Дружеството разполага с две бази за производство на натурални продукти в с. Каравелово и с. Христо Даново. И на двете места компанията има арендовани масиви с розови насаждения.
На графиката по-долу е показано движението на цената на акциите на Българска роза АД Карлово.
През отчетния период дружеството е реализирало 97,27% от приходите си от основния предмет на дейност - етерично-маслени и парфюмерийно-козметични продукти. Средносписъчния състав на персонала за първото тримесечие на 2014 г. е 97 заети лица. Основен акционер в дружеството с 50% е Стара планина холд АД София.
Печалбата за първите три месеца на 2014 г. е 22 хил лв, сравнено с 45 хил. за 2013 г.
Дружеството няма дългосрочни банкови заеми, докато краткосрочните задължения към банки са в размер на 107 хил. лв.
Приходите от продажби през първото тримесечие на 2014 г. са 838 хил. лв., в т. ч. 272 хил. лв. от износ на продукция - 32,46 % от общите приходи. За същия период на 2013 г. делът на износа е бил 26,96% или 247 хил.лв от приходите от продажба на продукция. Отчитайки резултатите от първото тримесечие на 2014 г., като се вземе предвид началото на летния сезон, и по-голямата активност през този период от годината, ръководството на дружеството очаква приходи от продажба на продукция за полугодието 3.5 млн.лв.
Последната сделка с акциите на Българска роза АД-Карлово е от 23 май, отчитайки повишение с 9.10% до 24.00 лв.
От началото на годината книжата на дружеството са се повишили с 60%.