До 1.319 млн. лв. понижава загубата си през второто тримесечие торовият завод "Неохим" АД, като по точи начин подобрява финансовия си резултат през тази година, показват данните в неконсолидираният отчет на завода.
За сравнение в края на март загубата бе в размер на 1.583 млн. лева. Нетните приходи от продажби в месеците между април и юни са намалели със 17.54% на годишна база и са в размер на 141.289 млн.лв., като осигуряват 99.95% от всички парични постъпления в дружеството. Положително върху финансовия резултат се отразява и спада в общите разходи, които са извършени през тримесечието. Най-много средства естествено са използвани за основни суровини и материали.
За разлика от миналата година сега продажбите и в страната и на външните пазари са намалели, а по-голямата част от продуктите на завода са пласирани у нас.
За "Неохим" основна суровина за производството на продукти от неговата производствена гама е природният газ. Той се доставя чрез внос и върху цената му влияят различни международни фактори. Колебанията в цената на природния газ трудно могат да се прогнозират, а от там и да се реагира в съответствие с изменението й.
На вътрешния пазар влияние и оказват проблемите с финансирането на селскостопанските производители. Колебаещите се изкупни цени на земеделската продукция, както и увеличената ценова конкуренция на други местни производители, са фактори, които трудно могат да се прогнозират. Те от своя страна оказват голямо влияние върху продажбите на продукцията.
В хода на обичайната си производствена дейност дружеството е изложено на различни финансови рискове, най-важният от които е валутният риск. То извършва своята дейност при активен обмен с чуждестранни доставчици и клиенти. Поради това е изложено на риск, основно спрямо щатския долар. Валутният риск е свързан с негативното движение на курса на щатския долар спрямо българския лев при бъдещи стопански операции.
Характерно за производствения процес на фирмата е неговата непрекъснатост в рамките на шест-девет месеца. През останалото време производствените инсталации подлежат на текущ ремонт, с който се обезпечава непрекъснатостта на производството. Основна цел е постигането на пълна натовареност на технологичните мощности - над 80%, като с това се очаква намаляване на себестойността на изделията, а оттам запазване цената на крайния продукт при покриване на стандартите за качество.
След новината на днешната борсова сесия, 29 юли към 12:30 часа, бяха прехвърлени 257 лота за 11 463 лева. Книжата на Неохим се търгуваха за 44.60 лева за брой.
Емисията на Неохим е включена и в индексите: Sofix, BG TR30 и BGBX 40. От началото на годината пазарната капитализация на дружеството е намаляла с 15.85% до над 118 млн. лева.
Динамика на цената на акциите на Неохим от началото на 2013 година
Източник: infostok.bg. С червената линия е динамиката на Sofix