Източник: www.darikfinance.bg
Гриша Ганчев подготвя рефинансиране на дългове на "Петрол" към КТБ. Свързано със собственика на "Литекс" дружество се е договорило да изплати кредити за 70 млн. долара.
След като засили контрола си над публичната компания "Петрол" чрез смяна на надзорния съвет и преместване на седалището ѝ в Ловеч, собственикът на "Литекс" Гриша Ганчев е на път да засили и финансовото си влияние върху дружеството, пише "Капитал".
В уведомление до борсата и инвеститорите дистрибуторът на горива обяви, че дъщерното дружество "Елит петрол", което е собственик на най-ценните му и обновени бензиностанции, на 9 октомври е сключило договор с "Кристъл асет мениджмънт" да поеме дълговете на групата по два договора за кредити към затворената КТБ и към ЦКБ на обща стойност близо 70 млн. долара.
Според споразумението "Кристъл асет мениджмънт", което е регистрирано в "Литекс тауър", трябва да осигури "срещу възнаграждение необходимите парични средства от финансираща институция и да извърши рефинансиране на задълженията". Като обезпечение в полза на новия кредитор е учреден трети поред особен залог на цялото търговско предприятие на "Елит петрол" - след двата в полза на банките.
От представените в Търговския регистър документи по залога става ясно, че операцията няма да излезе евтино на групата "Петрол".
Освен това за рефинансирането на двата кредита е предвидена и солена неустойка при просрочие от страна на "Елит петрол". При неплащане на падежа по погасителните планове, на което и да е от паричните си задължения, дружеството ще дължи на "Кристъл асет мениджмънт" 2.5 млн. долара, както и "обезщетение за всички претърпени вреди над размера на уговорената неустойка".
"Кристъл асет мениджмънт" не е новосъздадено за операцията дружество, но през юли е преименувано. Допреди това се е казвало "Кристъл шугър" и е било в борда на "Българска захар" - собственик на захарния завод в Долна Митрополия. Като изключим тази си дейност, според финансовите отчети на дружеството към края на 2013 г. то има едва 150 хил. лв. активи и горе-долу толкова приходи. За 2012 г. няма реализирани приходи.
Явно чрез тази операция се прави опит най-ценните активи на "Петрол" да се предпазят, ако КТБ бъде обявена в несъстоятелност и се премине към осребряване на активите ѝ. По данни на "Капитал" "Елит петрол" има заеми от банката за малко над 62 млн. лв., но бензиностанциите - собственост на дружеството - са ползвани за обезпечение и на задължения на други дружества от групата като "Нафтекс петрол", което е един от най-големите кредитополучатели на КТБ, със 105 млн. лв. задължения.