Търгуването с държавни ценни книжа на Българската фондова борса (БФБ) не е просто идея. От много години се обсъжда тази възможност и не са малко чуждите инвеститори, които през годините са поставяли въпроса защо тя не е факт в България. Това е на път да се промени съвсем скоро - в началото на 2017 година търгуването с държавни ценни книжа на БФБ ще е реалност.
Това каза по време на форума „Шумът на парите", организиран за седма поредна година от profit.bg, Васил Големански, изпълнителен директор и заместник-председател на СД на БФБ-София. Той уточни, че вече има решение на Министерство на финансите, този пазар да бъде организиран и съставен по два начина - чрез две алтернативни възможности да бъдат търгувани.
По думите на Големвански, БФБ работи усилено за постигането на тази цел. „Технически всичко е готово за стартиране, към момента обаче готовността на участниците е различна. Ще бъдат необходими два месеца, за да бъдат оформени правилата. Процедурата е чисто административна", обясни Големански.
На въпроса за бъдещето на т. нар. "заспали акции" от приватизацията в Централен депозитар, изпълнителният директор на борсата заяви, че се търсят начини за използване на потенциала им. Налице са около 2.5 милиона малки партиди, които са икономически неефективни, за да бъдат движени.
"Хубавата или лошата новина е, че обемът на тези партиди е 1/4 от пазарната капитализация на пазара. Това е огромен потенциал, като обем акции, с които можем да раздвижим пазара", допълни изпълнителният директор и заместник-председател на СД на БФБ-София.
Според него, предстои стартирането на информационнна кампания, която да достигане до знанието на хората.