Теодор Минчев
Индексът на сините чипове SOFIX достигна до нова най-ниска стойност от март на 2017-та година вчера, след като затвори с понижение от 1.18% при ниво от 626.80 пункта. Това се оказа под нивото на затваряне от 627.90 пункта на 15-ти юни.
От техническа гледна точка, инвеститорите все още имат някаква надежда, защото интрадневното дъно от 625.78 пункта (от 15-ти юни) все още е в сила. Вчера, най-ниската стойност, достигната от индекса, бе при ниво от 626.80 пункта.
Сега ще разгледаме кога инвеститорите на БФБ ще могат да си отдъхнат и с известна доза на по-голяма увереност да кажат – най-лошото отмина... За целта, ще погледнем към някои приоми на техническия анализ.
Отвъд факта, че сме изключително близо до пробив на дъното от миналия месец, има още нещо, което може да притеснява сериозно инвеститорите на БФБ в момента. Това нещо идва по направление на техническия анализ и се казва - „смъртоносно пресичане“.
Смъртоносното пресичане е ситуацията, при която 50-дневната пълзяща средна величина на един актив се понижи под 200-дневната му такава.
А такова смъртоносно пресичане се случи при индекса SOFIX през април. На 23-ти април 50-дневната SMA (проста пълзяща средна величина, отбелязано с кръгче на графиката) се понижи под 200-дневната за пръв път от доста време насам. По-точно от 4-ти август на 2016-та година, когато за последно видяхме трайно „златно пресичане“.
Графика: Infostock.bg
Инвеститорите трябва да имат предвид, че подобни пресичания се случват относително рядко. Пресичането (трайно такова) на двете средни величини при SOFIX се е случвало само десет пъти в историята му, като за съжаление последното е „смъртоносно“ и дава негативен сигнал за средносрочния тренд на индекса.
Ако погледнем назад в историята на индекса обаче, ще видим, че първото „златно пресичане“ се случва през август на 2001-ва година, а последвалия възходящ тренд до следващото „смъртоносно пресичане“ продължава цели седем години и носи повишение на индекса от близо 17 пъти.
Стратегията инвеститорите да купуват акции на БФБ когато 50-дневната средна е преминавала над 200-дневната и да излизат от пазара при понижение на краткосрочното под дългосрочната величана, може да се определи като – може би една от най-добрите възможни стратегии да се търгува на българския капиталов пазар (поне въз основа на историческото представяне на индекса).
Освен голяма доходност за инвеститорите, тази стратегия би им спестила и спад от над 80% на SOFIX през 2008-ма година, както и загуба от над 20% от края на 2014-та година. За целта, инвеститорите просто е трябвало да продават, когато краткосрочната средна величина се е понижавала под дългосрочната такава.
Инвеститорите, които са следвали тази проста стратегия на търговия (да купуват при „златно“ и да продават при „смъртоносно“ пресичане) са се представили много добре в исторически план. Тя, би им донесла среден годишен доход от около 20% на година, спрямо 10.4% за тези, следващи стратегията „купи и дръж“, или купили индекса SOFIX през 2000-та година и държащи го до днес.
Или доходността е с 10 процентни пункта повече на година, което е много сериозна разлика. Един пример: инвестиция от 1000 лева през далечната вече 2000 година, при следване на посочената стратегия на търговия при „златни и смъртоносни пресичания“, би се превърнала в сумата от 17 762 лева към днешна дата. За сравнение, същата сума инвестирана в индекса при неговото създаване и държана до днес, би се превърнала в 6 300 лева
И още едно сравнение. Инвестирани 1000 лева в широкия щатски индекс S&P 500 през 2000-та година, биха се превърнали в малко над 5 000 лева към днешна дата.
Няма как да не посочим и още един факт, на база на историческото представяне на SOFIX. Всеки път, когато индексът на сините чипове е коригирал с 20%, или повече от върха си, е следвал силен ръст. По-точно – индексът е нараствал над два пъти в следващата година, след края на корекцията.
От върха си, в началото на февруари, до момента, индексът SOFIX е загубил близо 13% от стойността си.
Другата добра новина е, че следват юли и август, които са сред най-добрите месеци за индекса в годината. Тогава, в светлината на гласуваните от компаниите дивиденти, SOFIX често проявява склонност към повишение.
Сега на всички инвеститори в индекса на сините чипове им остава да се надяват на две неща. Първо, корекцията да достигне 20%, което би дало добри отправни нива за влизане на ниски цени. И второ – 50-дневната пълзяща средна величина да се върне и задържи над 200-дневната (да видим отново „златно пресичане“), което да засвидетелства промяна на средносрочно низходящия тренд към възходящ.
* Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на акции и индекси на БФБ.