Снимка: Pixabay
Теодор Минчев
Индексът на сините чипове SOFIX е във фаза на корекция, като показателят достигна през тази седмица най-ниското си ниво на затваряне от март на миналата година. От върха си през февруари, до момента, SOFIX загуби близо 12% от стойността си.
И след като вече писахме - кога може да се каже, че понижението на индекса ще може да се приеме за приключило и той е преминал във фаза на ръст, сега ще погледнем кои компоненти на бенчмарка се понижиха с най-много по време на корекцията.
Всъщност, да залагат на някои от най-губещите позиции по време на корекция, е една честа практика от страна на инвеститорите. Инвестиционни гурута, като Уорън Бъфет, обичат да подбират подценени активи и да инвестират в тях.
Разбира се, инвеститорите не бива да забравят, че „поевтинял“ и „евтин“ актив, са две напълно различни неща.
Един актив може да е регистрирал голям спад в цената си, но да не е „евтин“. Така че, преди да се насочите към инвестиция в книжата на една компания, е необходимо да направите един по-задълбочен анализ, относно причините за поевтиняването в акциите й.
Дали тези причини са фундаментални, или чисто спекулативни? Каква е вътрешната стойност на компанията и как стои тя, в сравнение със своите конкуренти. Добро ли е управлението, колко задлъжняла е компанията и какви са финансовите й съотношения, какви са перспективи за ръст в бъдеще и т.н. Това са все въпроси, на които всеки инвеститор трябва да си отговори, преди да подходи към инвестиции на БФБ.
Сега обаче, ще погледнем чисто механично към поевтиняването на компонентите на SOFIX и просто ще отчетем какво е било понижението им от февруари насам. За останалите фактори, стоящи зад спада в акциите, всеки сам може да си прави своите изводи.
Както се вижда от таблицата по-горе, най-губещата позиция от момента, в който SOFIX намери своя връх през февруари, при нива от над 700 пункта е – Първа Инвестиционна Банка. Акциите на компанията са загубили близо 40% от стойността си.
Само още две позиции от индекса регистрират спад от над 20% за посочения период – Трейс Груп Холд и Монбат, съответно с понижения от 23.5% и 21.2%. Близо до границата от 20%, която традиционно се приема като летва за навлизане в „мечи пазар“, са и книжата на Доверие Обединен Холдинг.
За сравнение, индексът на сините чипове SOFIX загуби 12.4% от стойността си, от върха си през февруари до момента. Само още два компонента на бенчмарка, извън посочените по-горе, са отбелязали по-голямо понижение от това на SOFIX. И това са – Централна Кооперативна Банка, със загуба на пазарна капитализация от 17.7%, както и акциите на Химимпорт, със загуба от 13.95%.
Прави впечатление още един интересен факт. Трите компонента на SOFIX с най-голямо тегло от него – Адванс Терафонд, Стара планина Холд и Софарма, които сумарно представляват близо 40% от теглото на индекса, са сред най-слабо поевтинелите книжа по време на корекцията. Загубите на трите компании, са съответно 2.7%, 7.5% и 5%.
Какво предстои от тук нататък?
Както вече споменахме, юли и август са традиционно добри месеци, от историческа гледна точка за БФБ. Предстоят дивидентите от „сините чипове“, което може да раздвижи замрялата лятна търговия.
Това, което могат да направят инвеститорите е да следят за така нареченото „златно пресичане“, за което вече писахме и което може де е първия предвестник на потенциално по-сериозно раздвижване на родния капиталов пазар.
* Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на акции на БФБ.