Снимка: The Blue Diamond Gallery
След като представихме какви дивиденти разпределиха публичните компании за 2017-та година, до момента, в серия от материали ще се спрем малко по подробно на дивидента гласуван от компонентите на SOFIX. Ще направим съпоставка и какво се случва с дивидента на компаниите през последните няколко години.
И започваме със Стара планина Холд., като това не е случайно.
Само ще припомним, че повишението в дивидента на една компания е едно от най-важните неща, които инвеститорите следят.
И веднага обясняваме защо. Една от причините за това, е исторически по-доброто представяне на акциите повишаващи своя дивидент, поне на един от най-развитите пазари – щатския.
Вижте още: Загубеното десетилетие на БФБ
Иинвестирането в компании с растящ дивидент за периода между 1972 и 2014-та година би донесъл средно годишен доход за инвеститорите в размер на 11.6%. Това е над средното представяне на широкия S&P 500, както и повече от компаниите изплащащи някакъв дивидент, с доходност от 10.9%.
Ако една компания повишава дивидента си по-често, отколкото не го прави, то ръстът на приходите и маржина на печалбите на тази компания е стабилен, според експерти.
И да се върнем на случая със Стара планина Холд.
* справка: Infostock.bg
Както можем да видим от таблицата по-горе, холдингът е изплащал дивидент през последните пет години. Нещо повече, дивидентът се е повишавал през всяка една от последните четири години.
И макар, че ръстът на повишение на дивидента се забавя сериозно през последните две години - в рамките на около 5%, факт е, че холдинга все пак запазва политиката си на ръст.
Междувременно, въз основа на цената на акциите на компанията, от 7.4 лева за брой, дивидентната й доходност, на база на разпределения за миналата година дивидент, е в размер на около 2.9%. Това е един не лош резултат в среда на рекордно ниски лихви по депозитите.
Вижте още: Кои банки дават най-високи лихви по депозитите?
И да се върнем на случая със Стара планина Холд.
По-добре ли се представят акциите на Стара планина Холд от SOFIX?
Сигурно се чудите дали, след като Стара планина Холд е със стабилен ръст на дивидента си, акциите й се представят по-добре в сравнение с индекса на сините чипове SOFIX? Веднага даваме отговора...
Справка на Infostock.bg сочи, че за последната една година, акциите на холдинга са загубили 10.8% от стойността си (без да се отчита изплатения дивидент), спрямо понижението от 11.3% за индексът SOFIX (също без начислените дивиденти).
Ако погледнем за период от три години, то SOFIX е добавил към стойността си едва 33%, спрямо поскъпването от 82.3% при акциите на Стара планина Холд.
За пет години пък индексът на сините чипове е донесъл възвръщаемост за инвеститорите в размер на 42.7% на фона на 174% за книжата на Стара планина Холд. (без отчитане на дивидентите).
Или определено може да се каже, че холдингът се е представял далеч по-добре от индекса на сините чипове SOFIX. А дали за това, до голяма степен не е била причина политиката на повишение на дивидента на компанията...
* Материалът е с аналитичен характер и не е съвета за покупка, или продажба на акции на БФБ
По статията работиха: Здравко Василев и Теодор Минчев
Още по темата:
Забавяне на ръста на SOFIX до 5%
SOFIX - шестият най-понишаващ се индекс в света за последната година
Втори пореден месец SOFIX с понижение от под процент