Снимка: Flickr/Investment Zen
Проблемите на БФБ са много, но за сметка на това са известни вече от много години. Ниска ликвидност, липса на качествени емисии, липса на възможност за маржин търговия и къси продажби, липса на фючърсни инструменти и клирингова къща. Оправданията са едни и същи, това е един „затворен кръг“, от който не може да се излезе...
И ако трябва с един прост удар да се ударят няколко от засегнатите проблеми, то моето предложение е следното – ливъриджнат индексен фонд базиран на SOFIX. А моментът за това е по-добър от всякога в светлината на предстоящите регулации от ESMA (всъщност дори малко е поизтърван, но по-добре късно, отколкото никога).
Дълги години бе пределно ясно, че на пазара му трябва индексен фонд базиран на SOFIX. А от брокери, които само се оплакваха (за ниската ликвидност) се чуваха само оправдания като – много е сложно, не е достатъчно уредена нормативната база, ликвидността е твърде ниска, инвеститорският интерес липсва...
Е, оказа се, че е възможно да се направи (визирам Expat Bulgaria SOFIX UCITS ETF). При това фондът се развива доста добре. Към 11-ти юли е с нетна стойност на активите в размер на 28.5 милиона лева. От създаването си до момента, индексният фонд е донесъл на инвеститорите средна годишна възвръщаемост от 7.07%, според данни на сайта на компанията.
Вижте още: Кои банки дават най-високите лихви по депозити през 2018 г?
А посочения резултат не е никак зле, и близо девет пъти повече от максимално високите лихви по депозити от едва 0.83% на годишна база у нас (които откриваме в базата на сайта moitepari.bg)! При това родните спестители държат почти рекордни по размер средства в банките.
Но да се върнем на идеят за ливъриджнат фонд върху индекс и защо е нужен.
Първо какво точно е ливъриджнат фонд?
Това е хибрид между традиционните индексни фондове, които ви дават експозиция към определен актив, при това на много ниска цена и възможността да се възползвате от предимствата на ливъриджа – възможността да ползвате заемен капитал и да увеличавате размера на печалбите и съответно загубите.
През юни на 2006-та година, ProShares представи първата вълна на подобен род ливъриджни фондове, под името „Ultra ProShares“. Този род ултра-индексни фондове, целяха да удвоят дневното представяне на актива, върху който са базирани. Например фондът ProShares Ultra Dow 30, носи доходност на инвеститорите от 2%, когато индексът Dow Jones Industrial Average, върху който е базиран, добави 1% към стойността си.
В съвременния свят се предлагат хиляди подобни фондове, като непрестанно излизат нови и нови такива, базирани върху различен микс от активи.
Този род фондове, предоставят на инвеститорите по-евтина алтернатива на деривати, като фючърси и опции (които между другото са доста скъпи, като се отчетат плащаните за тях премии). Или идеално за родната среда, където явно ликвидността и опасенията за манипулации, никога няма да позволят появата на подобен род деривати.
Един подобен фонд, би отговорил на няколко от основните проблеми на БФБ. Но в случая би визирал най-големия такъв пред инвеститорите – липсата на възможност за търговия с ливъридж, типична за всички развити и дори не чак толкова развити фондови борси по света, както и липса на деривати.
Подобен фонд, ще увеличи съществено динамиката на родния капиталов пазар, като в същото време ще генирира по-голямо търсене на пазара, съответно ликвидност. В допълнение, той би направил инвестициите на БФБ вече реална алтернатива за всички (или поне повечето) спекуланти, избрали валутните или международните фондови пазари, заради по-големия екшън.
Вижте още: Как ще се отразят новите регулации на ESMA и какъв ще е ефекта им върху БФБ?
А моментът, за подобен род фонд е идеален, в среда на орязване на ливъриджа за търговия със CFD-та на международните пазари, за индивидуалните инвеститори.
Още по темата:
Ще видим ли тест на 600 пункта от SOFIX?
SOFIX е шестия най-понижаващ се индекс за последната година
Какви дивиденти разпределиха публичните дружества?
Кои компании от SOFIX поевтиняха с най-много от февруари?