Снимка: Creative Commons Images
Здравко Василев, Теодор Минчев
Когато говорим за дивидентна доходност на БФБ, малко са компаниите, влизащи в категорията „сини чипове“, които могат да се сравняват с Адванс Терафонд АДСИЦ.
Както стана ясно от публикуваното ни по-рано проучване, относно платения дивидент от публичните компании, Адванс Терафонд, разпредели дивидент в размер на 10.6 стотинки, или брутен такъв от 10.07 стотинки на акция.
Вижте още: Какъв дивидент разпределиха публичните компании до момента?
Въз основа на текущите нива на акциите на АДСИЦ-а – от 2.1 лева, това прави дивидентна доходност в размер на 4.8%. Или един изключителен резултат, в среда на рекордно ниски лихви по депозитите, където най-добрите предложения носят на депозантите лихви от 0.83%! Дивидентната доходност на Адванс е над пет пъти по-висока.
Най-хубавото за акционерите в Адванс Терафонд е факта, че дивидентът, макар и широко вариращ (като зависи изцяло от реализираната печалба от сделките с имоти на дружеството), е константна през годините величина.
Както можете да видите от таблицата по-долу, от 2010-та година насам, или за последните 9 години, дружеството със специална инвестиционна цел е разпределяло постоянно дивидент.
Справка: Infostock.bg
Всъщност полученият дивидент за посочения период от акционерите възлиза на 1.8 лева (чисто). Това е 86% от последната стойност на акциите на компанията и над 100% повече, когато се дисконтират получените дивиденти (предвид на това, че стойността на получените средства в миналото е далеч по-висока към днешна дата).
Това прави средна годишна доходност само от дивидента в размер на около 8% на година.
Вижте още: Изгубеното десетилетие на БФБ
Освен дивидентна доходност обаче, инвеститорите в акциите на Адванс Терафонд са отбелязали и доста добра капиталова печалба (реализирана от поскъпването в акциите на дружеството със специална инвестиционна цел).
През юли на 2010-та година, те са се търгували при цена, точно на половина на сегашната – от 1.05 лева за брой. Или за посочения период са поскъпнали със 100%. Това прави нови още 8% средна годишна доходност за книжата на компанията.
Или инвеститорите в акциите на Адванс Терафонд, вложили да кажем 10 000 лева в тях преди девет години, биха разполагали със сумата от 30 000 лева към днешна дата (при реинвестиране на получения дивидент). Това е един отличен резултат и общо взето малко други компании биха могли да се похвалят с такъв.
За сравнение, към юли на 2009-та година, индексът на сините чипове SOFIX е бил при ниво от 370 пункта. Или от тогава до сега, индексът е донесъл на инвеститорите доходност от 69%, без отчитане на дивидентите. Или 10 000 лева инвестирани в индекса тогава, биха се превърнали в сумата от 16 900 лева (без да се отчитат дивидентите) и около 19-20 000 лева при вземане предвид на дивидентите (и дисконтирането). Дори и в този случай обаче доходността на индекса е далеч по-ниска…
Разбира се, инвеститорите се интересуват от бъдещето, а не от миналото. Ето защо, ключовият въпрос е ще продължат ли добрите резултати и печалби на Адванс и през следващите години?
Дали намаленият дивидент, в границите на около 10 стотинки на акция през последните няколко години е новата норма при дружеството? И как ще реагират инвеститорите на този спад в дивидентната доходност, предвид на по-високите цени на акциите на компанията, в сравнение с преди няколко години? Отговор на всички тези въпроси предстои да видим…
Защо да инвестирате в акции на компании изплащащи дивидент?
При всички положения обаче, инвеститорите на БФБ е добре да обмислят инвестиции в компании, изплащащи дивидент.
Описаното с Адванс Терафонд не е изолиран случай на по-добро пазарно представяне за дивидентна компания в България. Ако погледнем към Стара планина Холд, дружеството с постоянно растящ дивидент, то ще видим, че за период от три години, SOFIX е добавил към стойността си едва 33%, спрямо поскъпването от 82.3% при акциите на Стара планина Холд.
За пет години пък индексът на сините чипове е донесъл възвръщаемост за инвеститорите в размер на 42.7% на фона на 174% за книжата на Стара планина Холд. (без отчитане на дивидентите).
Вижте още: Стара планина Холд е дружеството с постоянно растящ дивидент
Или определено може да се каже, че холдингът се е представял далеч по-добре от индекса на сините чипове SOFIX. А дали за това, до голяма степен не е била причина политиката на постоянно повишение на дивидента на компанията...
Дали инвестициите в дивиденти компании бият по представяне останалите?
Един прост въпрос, който всеки акционер ще попита веднага е, по-добро ли е представянето на дивидентните компании, в сравнение с тези, които не изплащат дивидент.
Краткият отговор е „ДА“. За да обясним защо обаче, ще се обърнем не към родния капиталов пазар, отличаващ се със сравнително кратка история, а към най-големия и развит капиталов пазар с дългогодишна история.
Според изследване на Standard & Poor’s, изплащащите дивидент компании са генерирали доход за инвеститорите 22 пъти по-висок от този, генериран от компаниите, които не изплащат дивидент за периода между 1972 и 2014-та година (с отчитане на изплатения дивидент).
Има много митове за дивидентните компании, които след по-задълбочени проучвания се вижда, че не са истина. Един много натрапчив такъв е, че компаниите започват да изплащат дивидент едва когато спрат да растат. Това не винаги е вярно!
Тютюневата компания Altria например, е най-добре представящата се дивидентна компания на всички времена, както и най-добрата инвестиция за последните петдесет години.
Един долар инвестиран в широкия индекс през 1968 година би се превърнал в 87 долара към днешна дата. Един долар инвестиран в акциите на Altria обаче, би се превърнал в 6 638 долара към днешна дата, или средна годишна възвръщаемост за периода от 20.6%.
Още по темата:
Кога ще може да се каже, че спадът на БФБ е приключил?
Как стартираха най-големите IPO-та на БФБ и какво да очакваме от Градус?
IPO-то на Градус засили спада на БФБ?
* Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на акции на БФБ