Снимка: Flickr
Търсите си добра причина да се върнете отново на пода на родния капиталов пазар, след като през последните години сте търгували на международните пазари? Веднага ще ви дадем няколко...
Коя е най-добрата защита срещу срив на международните фондовите пазари, в среда на тотална обвързаност на финансовите активи, геополитическа несигурност и повишение на лихвите от страна на Фед?
Тази, при която не може да се ползва ливъридж... Тази, която губи от стойността си в среда на повишение на международните пазари през последната една година (тоест напълно на е обвързана са пазарите)... Тази, която почти всички участници определят като „скучна“. Казано накратко – Българска Фондова Борса (БФБ)!
Както казват много финансови експерти, инвестициите на финансовите пазари не трябва да са забавни, или да носят адреналин. А инвестициите на БФБ са точно такива.
SOFIX и тоталната му необвързаност с международните борси
Ще започнем с факта, че индексът на сините чипове SOFIX е петия най-понижаващ се индекс в света за последните 12 месеца. Това в среда на сериозен ръст на световните борсови индекси. Или първото доказателство за пълната липса на връзка с движението на международните пазари.
Вижте още: SOFIX е третия най-понижаващ се индекс в света
След връщане на индекса на сините чипове SOFIX от най-високите му стойности през февруари, показателят се търгува с корекция от над 10% от върха си и може и да е намерил своето дъно.
Индeĸcът нa cинитe чипoвe ЅОFІХ доказа, че може да пада много по-малко в моменти на криза, като тази от февруари. Той загуби 4% по време на сривът на международните борси, или над три пъти по-малко.
Най-хубавото на индекса на сините чипове SOFIX обаче и на останалите компании на БФБ е това, че при тях не можете да ползвате ливъридж, или заемен капитал.
Защо това е хубаво и какво означава ливъридж?
Това означава, че на средствата, които насочите към БФБ, примерно 20, или 30% от капитала Ви, няма да имате възможност да ползвате ливъридж. Колкото и да Ви се иска, няма да имате достъп до заемен капитал, заради спецификата на родния капиталов пазар. Или най-много с репо-сделки, но ще се замислите сериозно преди да ги ползвате, заради трудността им на сключване, големите разходи и лихви по този род заемен капитал.
Вижте още: Загубеното десетилетие на БФБ
Тоест да кажем, че имате 50 000 лева. Ако насочите към БФБ 25 000 лева, или половината от средствата си и ги позиционирате в най-ликвидните позиции, или в индексен фонд базиран на SOFIX, то ще ви останат 25 000 лева, които може да ползвате за инвестиции на международните пазари.
Дори и да ползвате ливъридж от 100 пъти, максималния обем на отворени позиции, няма да надхвърля 2.5 милиона лева (не че това е разумна сума при капитал от 50 000 лева). Но ако имахте 50 000 лева на международните пазари, щяхте да имате достъп до заемен капитал в размер на до 5 милиона лева… (ако сте професионален инвеститор, разбира се, в светлината на новите регулации на ESMA). И какво правят трейдърите с по-слаби нерви и липса на дисциплина, при достъп до подобен ливъридж? Както казва великият Уорън Бъфет - „... виждал съм повече хора да пропадат заради алколох и ливъридж...“.
В исторически план, индексът SOFIX има склонност да се представя далеч по-добре през месеците от май нататък, за разлика от водещите световни индекси, където е в сила правилото – „продавай през май и си почивай“.
Историческа справка сочи, че от създаването си през 2000-та година, до момента, индексът на БФБ, е растял със 7.2% без отчитане на дивидентите, или с близо 9.5% с отчитане на дивидентите. Това е почти колкото дългосрочния ръст на широкия щатски индекс с вземане на предвид на изплащаните дивиденти.
Или както се вижда, противно на очакванията, доходността на БФБ и световните финансови индекси е доста сходна. Добрата новина е, че нерядко в историята българският индекс и водещите световни индекси са се движили разнопосочно. И това засилва „хеджиращата функция“ на показателя.
Как стои БФБ съпоставена с международните пазари?
Международните пазари, са относително по-високо оценени, спрямо традиционните си финансови оценки в един по-дългосрочен период от време.
Вижте още: В кои компании от SOFIX би инвестирал Уорън Бъфет?
Но нещата не изглеждат толкова добре и на БФБ. Преди пет години, индексът на сините чипове SOFIX се търгуваше при съотношение цена печалба от около 8. За сравнение, същото в момента е 14.5 (преди тримесечните резултати до края на месеца, които могат да променят картинката).
В същото време съотношението цена-счетоводна стойност на индекса на сините чипове SOFIX е над 1.1. Тоест, съотношението цена-счетоводна стойност на родния индекс на сините чипове SOFIX се е повишило с 30%.
Данни: multpl.com
Широкият щатски индекс S&P 500 се отличава със съотношение цена-печалба от 25.2, при средно 15.7 в дългосрочен план. В същото време, съотношението цена-счетоводна стойност на щатския индекс, се оценява на около 3.4 в момента, спрямо 2.45 през 2013-та година. Или повишение от около 40%.
Капитализацията на пазарите, отнесени към БВП…
Тук родният капиталов пазар изостава сериозно зад останалите развити капиталови пазари. Пазарната капитализация на борсата ни, съотнесена към БВП на страната ни, е под 10%. За сравнение, капитализацията на широкия щатски индекс S&P 500 към БВП на САЩ, което е любимото съотношение на Бъфет, сочещо дали пазарът е подценен, или надценен е при ниво от 146.9%.
Вижте още: Какви дивиденти разпределиха публичните дружества на БФБ?
Смята се, че пазарът е справедливо оценен при съотношение на коефициента между 75 и 90%. При коефициент между 90 и 115%, пазарът се смята за „леко надценен” и над 115%, се смята за надценен. Подценен е пък, при съотношение на коефициента от под 50%.
Източник: gurufocus.com
Или по това направление българският фондов пазар, определено изглежда „евтин“.
Отстояние от върха при индекса SOFIX и щатският S&P 500
SOFIX (индексът на сините чипове на Българска Фондова Борса) и широкия щатски индекс S&P 500, както и повечето от останалите международни финансови пазари, са в доста различни фази на своето развитие.
Например, щатският широк индекс е на отстояние от около 2-3% от историческия си връх, който бе достигнат през първия месец на годината. Това се случи, след силна и остра корекция и последвало дълго възстановяване. Явно индексът се насочва за нов тест на върха си. Както казва техническият анализ истинският връх, или дъно винаги се тестват!
В същото време, индексът на сините чипове на Българска Фондова Борса – SOFIX, който се търгува при нива от около 635 пункта, е изключително далеч от своя исторически връх. По-точно, той трябва да поскъпне три пъти за да достигне най-високите си стойности от 2007-ма година!
Всъщност именно различната фаза на двата пазара, и относително слабата им корелация, може и да е сериозен мотив за тяхното комбиниране.
Щатските индекси, биха могли да се насочат към една нова и сериозна корекция, ако върховете останат в сила и при факторът непредвидимост, свързан с политиката на Тръмп. В същото време, трейдърите могат да дебнат за сигнали, че SOFIX е приключил с корекцията си и се насочва към тест на най-високите си стойности от началото на годината, а защо не и на преодоляването им.
Да, БФБ и международните пазари, определено имат сериозни различия. Влизането и излизането от позиции на БФБ, често е свързано с ликвидна премия, която се плаща, заради слабата ликвидност, както и с цената на много време и усилия. В противовес, голямата ликвидност на световните финансови пазари, позволяват влизане и излизане от позиции в рамките на милисекунди.
Международните финансови пазари предоставят далеч повече възможности за инвестиране. На БФБ дори липсват къси продажби и маржин търговия.
В заключение, можем да обобщим, че инвестициите на Българската фондова борса и на международните финансови пазари, не бива да се разглеждат, като изключващи се и алтернативни една на друга. Нещо повече, различията между тях, ги прави подходящи за съвместяване, с цел диверсификация, а защо не и в търсене на възможност за арбитраж.
* Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на акции на БФБ, или международните пазари.
Още по темата:
Кои компании от SOFIX поевтиняха с най-много от върха си?