Снимка: БГНЕС
Данни: Справка Инфосток
Близо четири пъти се повишава печалбата на Трейс Груп Холд, с което дружеството е лидер в класацията. В същото време, книжата на компанията губят близо 17% от стойността си.
На второ място по ръст на печалбата е Монбат. Тя нараства малко над три пъти, но за сметка на това, акциите на производителят на батерии и акумулатори губят 28% от стойността си за последната една година, като са най-губещата позиция в състава на SOFIX.
Неконсолидираната печалба на само още едно дружество, от състава на индекса, се повишава с над 50%. Това е Сирма Груп Холд, чиито финансов резултат нараства с 65%. Това обаче, не пречи акциите й да поевтиняват с 25.3% за последната една година, което да ги поставя в топ-пет на най-губещите позиции за посочения период.
Ако погледнем от друг ъгъл, а именно от гледна точка на това кои са най-поскъпналите позиции в индекса, то нещата изглеждат така. Акциите на Еврохолд са най-повишилата се позиция в SOFIX. Книжата на компанията са добавили близо 28% към стойността си. Предстои да видим какъв ще е консолидирания резултат на Еврохолд. Неконсолидираната загуба обаче, нараства от 2.97 на 3.67 милиона лева.
Вторите най-поскъпнали акции за последните 12 месеца са тези на Химимпорт. Тук, е налице подобрение на неконсолидираната печалба от 9.98 на 11.79 милиона лева. Акциите на холдинга поскъпват със 17.5% за последната една година.
В заключение, може да се каже, че не се наблюдава някаква особена зависимост между ръста на неконсолидираните печалби и борсовото представяне на дружествата. Но това не е особено изненада, предвид на факта, че такава зависимост трудно се открива, дори на някои от най-развитите световни фондови пазари – като щатския например.
Ето как изглеждат нещата за печалбите на щатските компании и пазарната доходност в дългосрочен план (от 1950-та година насам, според данните на FRED):
Данни: FRED
Както се вижда от таблицата, не може да се установи наличието на добра корелация между представянето на пазара и ръста в печалбите.
Периодът, в който печалбите са нараствали най-много – между 2000 и 2008-ма година (средно с 9.1% на година) на практика е и този, регистрирал най-лоша доходност за инвеститорите, в размер на минус 3.6%.
В същото време периодът, от който излязохме преди две години – между 2009 и 2016-та година се отличава с най-слабия среден ръст на печалбите от разглежданите периоди, но за сметка на това, доходността от 14.6% за инвеститорите, е третата най-висока.
От друга страна периодът с най-добра доходност за инвеститорите – между 1982 и 1999 година, когато е била регистрирана възвръщаемост от 18.3% на година, се е отличавал с под средния за всички периоди ръст на печалбата от 6.7% (като е бил 6.6% за разглежданата времева рамка).
Изводът, който може да се направи е, че преди да се доверявате сляпо на определени схващания за пазара, трябва да си правите собствени проучвания.
Другият извод, който може да се направи е, че пазарът може да расте добре в периоди на слаб ръст на печалби и обратното - да се понижава в периоди на ускоряване на ръста…
Предвид на очакванията за добри резултати от щатските компании, за изминалото второ тримесечие на годината, нищо не пречи да станем свидетели на слабо представяне, предвид на изпреварващия ръст на пазара през предходния период, включително и през изминалата година…
Още по темата:
Има ли връзка между ръста в печалбите и акциите на щатските пазари?
SOFIX - технически анализ на практика
Има ли връзка на PE-та и поскъпването на SOFIX?
* Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на акции на финансовите пазари