Снимка: БГНЕС
Продължаваме с темата за техническия анализ и как можем да го прилагаме върху индекса на сините чипове - SOFIX. Сега ще погледнем към един от най-ползваните от трейдърите технически индикатор - RSI.
Вижте още: Пълзящите средни при SOFIX
Индексът RSI е известен сред техническите анализатори още и като индексът на относителната сила. Той дава отговор на въпроса дали един актив е свръхкупен, или свръхпродаден.
Създаден от Дж. Уелс Уайлдър още през 1978-ма година, индикаторът е доказал своята надеждност, при ползването му с други приоми на техническия и фундаменталния анализ, през годините.
RSI е популяризиран в труда на Уайлдър – “New Concepts in Technical Trading Systems”. По своята същност RSI е осцилатор, който може да се изменя в границите от 0 до 100. Създателят му, първоначално съветва използването на 14-периоден RSI, който се налага, като стандарт в техническия анализ.
Как се изчислява индикаторът:
RSI = 100 – 100 / (1 + RS)RS = AG / AL
AG (Average Gain) = Общите положителни разлики в цената (загуби) / периода
AL (Average Loss) = Общите отрицателни разлики в цената (печалби) / периода
За 14-дневен RSI средната печалба (загуба) се равнява на пълната сума от всички печалби (загуби) разделени на 14. Изчислението на значението на първата стойност на относителната сила е пряко: средната печалба се дели на средната загуба.
Всяка последваща стойност на относителната сила се изчислява чрез използване на средната печалба или осреднената загуба на предшестващия период.
Когато средната печалба е по-голяма от средната загуба, RSI се издига, и обратното.
Кога индикаторът дава сигнали за търговия:
Свръхпокупка/свръхпродажба
Обикновено RSI под 30 пункта се счита за свръхпродажба, а над 70 – за свръхпокупка. Изборът на ситуация относно продадените повече от закупените нива е строго индивидуален и много ще зависи от вида ценни книжа. Обикновено RSI, който е над 30 пункта от свръхпродадените нива, е “бичи”, а RSI, падащ под 70 пункта от свръхпокупките, е “мечи”.
Някои търговци идентифицират дългосрочния тренд и тогава употребяват екстремумите за точки на влизане. Ако дългосрочният тренд е бичи, в такъв случай свръхпродажбите биха могли да маркират потенциалните точки на влизане.
Преминаване на средната линия
Средната линия за RSI е 50. Като цяло показатели над 50 пункта индикират, че средната печалба е по-висока от средната загуба, а показатели под 50 пункта – обратното. Някои търговци следят за преминаване на 50-те пункта, за да потвърдят бичи сигнали, а падането под тях отъждествяват с мечи сигнали.
Дивергенции (divergence)
Покупни и продажни сигнали също така може да се генерират чрез търсене на положителни и отрицателни дивергенции (positive/negative divergences). Дивергенции след ситуация на свръхпокупка или свръхпродажба се считат за много силни. На горната графика можете да видите пример за отрицателно отклонение, като положителните се образуват по същия начин, но в долната зона на индикатора.
RSI и SOFIX
Добрата новина за инвеститорите е, че няма нужда ръчно да изчисляват индексът на относителната сила - RSI при SOFIX, за да получат второ мнение свръхкупен, или свръхпродаден е индексът. Благодарение на графичните възможности в Infostock.bg, можете да придобиете бърза и ясна представа какво е нивото на RSI за родния бенчмарк.
Ето как изглежда техническият индикатор при SOFIX в момента:
Графика: Infostock.bg
Както виждаме от графиката, индексът RSI при SOFIX е бил много по-добър в прогнозирането на върховете за индекса, когато е достигал, или преминавал границата от 70 пункта, отколкото в прогнозиране на дъна. Това, до голяма степен е логично, предвид на факта, че индексът е в низходящ тренд от септември на миналата година.
Иначе, на графиката е отбелязано и едно ниво на дивергенция (divergence), което както се вижда е било много добър предвестник на това какво ще се случва.
В заключение, трябва да кажем, че сам по себе си индексът RSI не дава ясни сигнали за покупка, или продажба, а по-скоро сочи в каква посока са "залитнали" инвеститорите. Той може да се използва в съчетание с други технически индикатори, или прийоми от техническия анализ.
Още по темата:
Как да използвате пълзящите средни при SOFIX?
Печалбите на кои компании от SOFIX са с най-голям ръст?
Има ли връзка между PE-та и поскъпването на компаниите от SOFIX?
В кои компании от SOFIX би инвестирал Уорън Бъфет?
* Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на активи на БФБ.