Снимка: БГНЕС
Индексът на сините чипове SOFIX е близо до най-ниската си стойност от началото на годината. Всъщност, показателят е загубил 6.8% от началото на годината, както и 13.4% за последната една година.
По загуба, за последните 12 месеца, SOFIX се нарежда сред водещите индекси по понижение в света – по-точно на шеста позиция. Родният бенчмарк е непосредствено след турския основен индекс, загубил 14.7% от стойността си, както и основния шанхайски индекс – понижил се с 14.1%, заради търговската война.
Определено може да се каже, че в среда на добри тримесечни резултати, за родните компании и стабилното представяне на българската (отбелязала ръст от цели 3.4%) и европейската икономики, липсват логични обяснения (за разлика от загубите в Турция и Китай) за силното понижение на SOFIX.
На корекцията от есента на миналата година обаче, инвеститорите могат да гледат, като на добра възможност да се възползват. В исторически план, корекциите от по над 15%, са били добър момент за покупки на БФБ, като са следвали силни ръстове през следващата година-година и половина.
И инвеститорите се интересуват основно от това – на кои компании да заложат при евентуално повишение на индекса?
Един от подходите вече го разгледахме. Инвеститорите могат да заложат на най-волатилните компоненти на индекса, или тези, които се понижиха с най-много от върха си в началото на февруари, когато индексът бе при нива над 700 пункта.
Сега обаче, ще подходим малко по-различно. Ще разгледаме кои компании на индекса се повишиха най-много при последните две по-сериозни възстановявания на индекса, които бяха предшествани от по-дълбоки корекции. Можем да отбележим също така, че тези два периода са сходни както по отношение на продължителността на ръста, така и по отношение на амплитудата.
Графика: Infostock
Става въпрос за периодите от 23-ти юни 2012-та година, когато индексът регистрира дъно от 286 пункта, до 23-ти февруари 2014-та година (година и осем месеца), когато индексът бележи най-висока стойност от 599 пункта (повишение от 109%), който става реалност след корекция от 37%; и периода от 23-ти май 2016-та година (с дъно от 432 пункта) до 23-ти август 2017-та година (година и три месеца), когато бива достигнат връх от 733 пункта (повишение от близо 70%), след корекция от 32.2%.
Ето и как изглеждат двата периода и кои са били най-поскъпналите от настоящите компоненти на SOFIX:
Първи период:
Справка: Infostock
Както се вижда от таблицата, през разглеждания период акциите на Първа Инвестиционна Банка са били най-повишаващата се позиция. Те са поскъпнали със 165%, при ръст за индекса от близо 110%, или над 1.5 пъти повече от ръста на SOFIX.
Следват две компании с почти еднакво повишение – от 158%, в лицето на Холдинг Варна и Централна Кооперативна Банка.
Още три компании бележат повишение по-голямо от това на SOFIX – Трейс Груп Холд, Стара Планина и Химимпорт. Малко под чертата остават акциите на Монбат, които удвояват стойността си.
Втори период:
Справка: Infostock
Вторият период се оглавява по ръст от акциите на Доверие Обединен Холдинг, поскъпнали с 3.8 пъти. Не може обаче де се говори за някаква повторяемост, в сравнение с първия разглеждан период, защото там позицията е била единствената компания, регистрирала понижение в акциите си (загубили над 12%).
За сметка на това обаче, акциите на Първа Инвестиционна Банка, са втората най-повишила се позиция, добавили 200% към стойността си, или близо три пъти повече от повишението на индекса SOFIX, което е било в размер на около 70%.
Следват още две имена, които присъстват и при първия период – Стара Планина Холд и Централна Кооперативна банка с повишения съответно от 110 и 100%.
Само още две позиции се представят по-добре от SOFIX през разглеждания период и това са Химимпорт и Софарма. От тях само Химимпорт се представя по-добре от индекса и през първия разглеждан период.
Още по темата:
Кои компании поевтиняха с най-много от върха на SOFIX?
Печалбите на кои компании от SOFIX отбелязаха най-голям ръст?
Има ли връзка между PE-та и представянето на компонентите на SOFIX?
* Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на акции на БФБ.