Снимка: БГНЕС
Вижте още: Това ли ще са новите ракети на БФБ?
Традиционно се твърди, че цената на една компания не би следвало да е мотив за това да се насочват средства към нея. В крайна сметка, броя на акциите и тяхната цена не са толкова от значение, важна е каква е пазарната й капитализация (оценка).
Дали една компания ще има 10 акции по 100 лева, или 10 000 акции по 0.10 лева, резултатът е един и същ – пазарна оценка от от 1000 лева.
Психологическият ефект обаче е различен!
Често инвеститорите предпочитат да купят по-голям брой евтини акции, защото смятат, че ще е необходимо по-малко усилие, за да реализират по-голям доход.
Тоест, казано по друг начин, смятат, че ще е много по-лесно една акция да поскъпне от 10 на 11 стотинки, което е само една стотинка, но пък 10%, отколкото една акция да поскъпне от 100 на 110 лева (което отново са 10%, но пък 10 лева).
Друга причина, за това някои инвеститори да предпочитат евтините акции е алтернативната цена на инвестицията. Например, тъй като акциите се търгуват на цели числа, когато една акция е с цена от примерно 100 лева, това означава, че минималната стойност на инвестицията е една акция по 100 лева, или 100 лева.
Вижте още: Тази инвестиция никога не е губила пари и как да я приспособите към БФБ?
От друга страна, ако една акция струва да кажем 1 лев, инвеститорите биха могли да направят много по-малка инвестиция от примерно 50 акции – за 50 лева. Така те могат да се възползват в по-пълна степен и от варианта за диверсифициране на позицията си по време. Или да купуват по малко акции от една компания с течение на времето, за да се подсигурят, че няма да уцелят възможно най-лошия момент за покупки.
Евтините, или скъпите акции – кои се представят по-добре на БФБ?
Сега ще навлезем малко повече в конкретика и ще проследим как се представят петте най-скъпи, по абсолютна стойност акции в BG 40, както и най-евтините, през последната една и три години. Целта е да видим, дали има някакво съществено различие, предопределено от нивото на цените им.
Най-скъпите компоненти на BGBX 40 (по цена на акции)
Справка: Infostock
Най-евтините компоненти на BGBX 40 (по цена на акции)
Справка: Infostock
Определено можем да определим резултата, като много интересен. Всички от най-евтините акции, бележат загуба, както за последната една, така и за последните три години. Инвеститор, избрал да разпредели по равна сума пари, в най-евтините (по абсолютна стойност в цената на акциите им) компании, би реализирал средна загуба от 21.5% за последната една година и 17.2% за последните три години.
Напълно противоположно стоят нещата при най-скъпите акции. Всички от тях бележат повишение за последните три години, а за последната една година – две бележат ръст и три понижение.
Инвеститор избрал да разпредели по равна сума пари между тези пет компании, би реализирал загуба от 6.6% за последната една година и печалба от цели 41% за последните три години.
Представянето на най-скъпите акции е забележително, предвид на факта, че BGBX 40 бележи спад от 10.9% за последната една година, както и ръст от 35.4% за последните три години.
Може да се обобщи, че най-скъпите компании са всъщност много добър „защитен инструмент“ срещу понижението на пазара, като в същото време са проявили и тенденция на изпреварващ ръст, при повишението от последните три години.
За сметка на тях, евтините акции са се представяли по-зле от индекса, в период на корекция (през последната една година), както и в период на повишение.
Разбира се, длъжни сме да подчертаем, че историческото представяне на активите не е гаранция за бъдещото им такова и подобни тенденции не бива просто да се екстраполират, защото могат да не са в сила в бъдеще.
Защо пени-акциите не се харесват от институционалните инвеститори?
Всъщност, пени-акциите не се радват на особено добри чувства от страна на инвеститорите на развитите пазари. Нещо повече, често на големите институционални инвеститори им е забранено да търгуват с акции с цена под определена стойност и особено с пени-акции.
А за това си има и определени причини. Ето някои от най-големите недостатъци на евтините акции (поне на развитите пазари), които е добре да имате предвид, когато инвестирате в тях:
1. Не знаете какво точно купувате
Когато купувате нещо, което е толкова евтино, първият въпрос, който трябва да си зададете е „Защо това е толкова евтино?“.
Повечето пени-акции са на компании, които или не разполагат с почти никакви активи в балансите си, или размерът на дълговете им е в пъти по-голям от тях. С други думи, често са на „крачка от фалита“.
А инвеститорите не бива да забравят, че при фалит, те губят всичко, което са инвестирали, без значение, дали са 100 или 10 000 долара.
В допълнение, предвид на намалените регулаторни изисквания към компаниите, финансовите им отчети често са нерегулярни и не особено надеждни, което носи сериозни заплахи след себе си.
2. Те са трудни за продаване
Сериозно трябва да се замислите върху стратегията си за излизане. Понякога това може да е почти невъзможно или с цената на сериозна ликвидна премия.
Ниската ликвидност на този род компании прави така, че често дори не особено големи обеми, да водят до сериозен спад в нивата на акциите им. А знаете ли какво ще се случи, ако имате голяма позиция и спешно се нуждаете от средствата си…
3. Нямат нищо общо с посоката на пазара
Ако смятате, че можете да прогнозирате правилно посоката на пазара и дори сте го доказали с добрите си сделки, то пени-акциите са последното място, където бихте искали да бъдете.
Те почти никога не се движат с посоката на пазара, което е друг основен техен негатив. Определено този недостатък на евтините компании, бе доказан и при статистиката на родния капиталов пазар.
4. Често са свързани с измамни схеми
Поради възможността лесно да се манипулира цената им, пени-акциите често са в основата на „мошенически схеми“.
Това включва покупката на голям обем от определена компания, която не струва нищо, с идеята после да се убедят (излъжат инвеститорите) да ги купят на по-високи нива.
Именно това е стояло в основата на схемата на истинския „вълк от Уолстрийт“. От уменията му да продава са се опарили хиляди инвеститори.
5. Много е вероятно да си загубите парите
Търговията с пени-акции, често е лишена от всякаква логика. Компаниите не могат да бъдат оценени на база на стойност на активите или други финансови измерители. Всичко е обект на чиста спекулация.
Не случайно фондовете имат правила да не купуват акции на компании под 5 долара например, или да не купуват акции извън регулираните пазари.
В допълнение често с пени-акции търгуват хеджфондове, най-често като ги скъсяват /продават за да спечелят от очакван бъдещ спад в цената/. Или казано по друг начин на вас ще ви продават евтини акции институционални инвеститори с големи финансови възможности. Дали можете да спечелите тази игра?…
Още по темата:
Тази инвестиция никога не е губила пари и как да я приспособите към БФБ?
Печалбите на кои компании от БФБ отбелязаха най-голям ръст?
Има ли връзка между PE-та и поскъпването на компонентите на SOFIX?
* Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на акции.