Снимка: БГНЕС
Вижте още: Кои могат да са новите ракети на БФБ?
Всъщност, август е месеца, в който индексът се представя най-добре за шестмесечния период май-ноември. А този период е по-добрия полугодишен период, отново напълно противоположно на схващането "пpoдaвaй пpeз мaй и cи пoчивaй".
Зa времето между май и ноември индeĸcът нa cинитe чипoвe ЅОFІХ ce e пoвишaвaл cpeднo c над 11% от създаването си. Зa cpaвнeниe cpeднoтo гoдишнo пpeдcтaвянe нa пoĸaзaтeля e oĸoлo 10% oт нeгoвoтo cъздaвaнe пpeди 17 гoдини.
Иначе, през август, индексът се е повишавал средно с над 3% от създаването си. Естествено инвеститорите трябва да имат предвид, че историческото представяне на един актив, не е гаранция за неговото бъдеще.
Този август ще бъде изключение от историческите тенденции! Какво да очакваме от септември?
Ако приключи при настоящите си нива, индексът на сините чипове SOFIX би регистрирал нулева промяна в стойността си. И докато това би било по-добре от минималната му загуба от юли, определено би било далеч под средното представяне за последните 17 години.
От техническа гледна точка, SOFIX се оттласна от дъното си при нива малко над 620 пункта, макар и все още да е относително близо до него.
Иначе, първият по-силен сигнал за край на спада, вече е налице – връщане на индекса над 50-дневната му пълзяща средна величина (която е при ниво от 632 пункта).
Истинският сигнал обаче, би дошъл при повишение на 50-дневната средна величина на SOFIX над 200-дневната такава, или така нареченото „златно пресичане“. А дългосрочната средна в момента е при ниво от 660.3 пункта.
Инвеститорите трябва да имат предвид, че подобни пресичания се случват относително рядко. Пресичането (трайно) на двете средни величини при SOFIX се е случвало само десет пъти в историята му, като за съжаление последното е „смъртоносно“ и дава негативен сигнал за средносрочния тренд на индекса.
Кога може да се каже, че SOFIX е тръгнал нагоре?
Ако погледнем назад в историята на индекса обаче, ще видим, че първото „златно пресичане“ се случва през август на 2001-ва година, а последвалия възходящ тренд до следващото „смъртоносно пресичане“ продължава цели седем години и носи повишение на индекса от близо 17 пъти.
Стратегията инвеститорите да купуват акции на БФБ, когато 50-дневната средна е преминавала над 200-дневната и да излизат от пазара при понижение на краткосрочното под дългосрочната величана, може да се определи като една от най-добрите възможни стратегии да се търгува на българския капиталов пазар (поне въз основа на историческото представяне на индекса).
Освен голяма доходност за инвеститорите, тази стратегия би им спестила и спад от над 80% на SOFIX през 2008-ма година, както и загуба от над 20% от края на 2014-та година. За целта, инвеститорите просто е трябвало да продават, когато краткосрочната средна величина се е понижавала под дългосрочната такава.
Инвеститорите, които са следвали тази проста стратегия на търговия (да купуват при „златно“ и да продават при „смъртоносно“ пресичане) са се представили много добре в исторически план. Тя би им донесла среден годишен доход от около 20% на година, спрямо 10.4% за тези, следващи стратегията „купи и дръж“, или купили индекса SOFIX през 2000-та година и държащи го до днес.
Какво е средното представяне през септември?
Историческа справка сочи, че средното представяне на SOFIX през септември е бил ръст от 1.5%. Не особено добро обаче, бе представянето на индикатора през миналата година, когато в деветия месец на годината, индекса на сините чипове загуби 2.4% от стойността си.
Вижте още: Изгубеното десетилетие на БФБ
Иначе през 2016-та година, показателят отбеляза ръст от цели 8.6% през септември. При всички положения обаче, за септември може да се каже едно – отличава се с доста голяма волатилност и предхожда два от най-лошите в исторически план месеци на борсата.
Още по темата:
Кога може да се каже, че SOFIX е тръгнал нагоре?
Добър август за SOFIX? Възможно е...