Снимка: БГНЕС
Вижте още: Тази стратегия никога не е губила и как да я приложите към БФБ?
Всички виждаме какво се случва в Аржентина, Турция, Индонезия, Бразилия и ЮАР. Шансовете, някоя от посочените страни да не успее да овладее ситуацията и да обяви дефолт, което да постави началото на нова криза, подобна на тази от 1998-ма, са много големи.
И недостатъците на родния капиталов пазар, могат да се превърнат в предимства!
Ниската ликвидност – може да означава по-малка волатилност; слабата обвързаност на индекса на сините чипове SOFIX със световните пазари (предвид на корекцията на индекса през последната година в среда на ръст на световните борси) – възможност за по-малък спад, или дори ръст в среда на понижение на световните борсови индекси; липсата на деривати и фючърси – възможност ситуацията да не излезе извън контрол (както се случи в САЩ през 2008-ма).
На най-хубавия недостатък на БФБ, ще отделим специално внимание – липсата на маржин търговия. Това ще е и най-голямата „благословия“ за инвеститорите на родния капиталов пазар. ESMA се опита да предпази инвеститорите от самите тях, като ограничи нивата на потенциален ливъридж, който могат да ползват на международните пазари в CFD- и валутната-търговия. Разбира се, последните намериха „вратичка“ за заобикаляне на тази протекция, чрез възможността да се квалифицират, като професионални трейдъри.
Вижте още: БФБ се нуждае отчаяно от ливъриджнат индексен фонд върху SOFIX
Инвеститорите не се замислят защо ESMA се опитва да ги предпази. За тях, това бе намеса в личното им пространство на търговия. Те, някак си „загърбват“ статистиката, че над 90% от индивидуалните инвеститори, губят парите си. И основната причина за това е ползването на неразумно висок ливъридж.
Е..., родните инвеститори са напълно предпазени от самите себе си, като нямат достъп до ливъридж. И това може да е най-голямото им предимство, при потенциална нова дългова криза!
SOFIX като защита от криза на международните пазари
Вече разгледахме подробно тази теза, като сега отново ще дадем някои щрихи. Ще започнем с факта, че индексът на сините чипове SOFIX е сред десетте най-понижаващ се индекс в света за последните 12 месеца. Това в среда на сериозен ръст на световните борсови индекси.
Вижте още: Защо да изберете БФБ, като защита от срив на международните пазари
Или първото доказателство за пълната липса на връзка с движението на международните пазари.
Тоест, индексът на сините чипове SOFIX, може да е реална алтернатива за диверсифициране на портфейлите на международните пазари, в свят на почти пълна обвързаност на финансовите активи.
Индeĸcът нa cинитe чипoвe ЅОFІХ доказа, че може да пада много по-малко в моменти на криза, като тази от февруари. Той загуби 4% по време на сривът на международните борси, или над три пъти по-малко.
Разбира се инвеститорите се интересуват не само от потенциала на един актив да се понижава с по-малко от пазара, но и за това да расте с повече в моменти на ръст. И макар SOFIX да изостава през последната година, в исторически план, индексът нееднократно е оглавявал класацията по ръст.
Можем да припомним че в края на първото полугодие на миналата година, индексът на сините чипове бе втория най-повишаващ се индекс за последната една година, с ръст от 52%. Тогава SOFIX отстъпи единствено на основния индекс на Аржентина, който регистрира ръст от 62.4%. И докато последната страна се радва на сериозни проблеми в момента, у нас всичко е далеч по-спокойно...
Корекцията на SOFIX дава добри инвестиционни възможности?
Уорън Бъфет препоръчва на инвеститорите да купуват в моменти на корекция. И настоящия момент за индекса на сините чипове, е по-добър от всякога. Както вече не веднъж сме споменавали, корекции от 15 и повече процента при индекса, винаги са били следвани от сериозен ръст през следващата година, когато са приключвали.
И макар, че SOFIX е загубил 12% от стойността си, не е много далеч от посочената граница. Предстоят най-лошите в исторически план месеци за индекса – октомври и ноември, които могат и да доведат до преминаване на тази граница.
Как да разберете, че корекцията е свършила?
Най-точния измерител за това в исторически план е било така нареченото „златно пресичане“, или преминаването на 50-дневната пълзяща средна величина на индекса над 200-дневната такава.
Добър ръст в печалбите на компонентите на SOFIX
Каквото и да си говорим на фондовите пазари става въпрос за печалби от компаниите и пазарни очаквания за бъдещето. Определено може да се каже, че повечето от компонентите на индекса на сините чипове изнесоха добри резултати към края на първото полугодие. По-подробно ще ги разгледаме съвсем скоро в бъдещ материал, след като консолидираните отчети са вече факт.
Още по темата:
Немските акции по-евтини от американските и българските!
Как да биете по доходност SOFIX?
Тази стратегия никога не е губила пари
Кои компании от SOFIX поевтиняха с най-много от върха през февруари?