Снимка: БГНЕС
Как да биете по доходност SOFIX?
От дъното си при 666 пункта, през далечната вече 2009-та година, S&P 500 е поскъпнал над 4 пъти. От дъното си през февруари на 2009-та година до момента, индексът на сините чипове SOFIX е поскъпнал 2.5 пъти. Или определено е налице изоставащо представяне на индекса на сините ни чипове.
Ръст на печалбите и финансови коефициенти
По последни данни и според статистиката на изданието multipl.com, средната печалба на компаниите от индекса расте с 15% през 2018-та година.
Вижте още: Как да биете по доходност SOFIX
Според изчисленията на Infostock, печалбата на компонентите на индекса на сините чипове SOFIX след първото полугодие, нараства до 144 милиона лева, спрямо 131.7 милиона лева година по-рано, или повишение от 9.3%.
Родният индекс, се търгува при съотношение цена-печалба от 27.1, според данни на Infostock, при 24.88 за широкия щатски индекс.
Определено инвеститорите имат повод за размисъл относно ръста на печалбите и съотношенията цена-печалба на двата индекса...
Представяне за последната една и три години
За последната една година, индексът SOFIX е загубил 11.1% от стойността си. За същия период, щатският индекс се е повишил със 17.39%. За сравнение, средното годишно представяне на S&P 500 в дългосрочен план е 8.88%, а за SOFIX – 10.8%.
Или тук нетипичните неща са две. Първото е сериозното понижение на SOFIX за последната една година, в среда на двуцифрен традиционен ръст. Второто е нетипичното ускорено повишение на S&P 500, което е близо два пъти по-високо от средното за един дълъг период от време.
Вижте още: Тази стратегия никога не е губила пари
Ако се обърнем към един по-дълъг период от време – от три години, нещата стоят малко по-различно. Индексът SOFIX е добавил към стойността си близо 40%, на фона на повишението за S&P 500 от 47%. Или нещата изглеждат доста поизравнени.
SOFIX съотнесен към S&P 500
За това дали индексът на сините ни чипове SOFIX е скъп, или евтин спрямо щатския индикатор, можем да използваме и едно чисто механично съотношение и историческото му представяне във времето. Става въпрос за съотношението, когато разделим стойността на щатския индекс на стойността на българския
Измерен спрямо SOFIX, щатският индекс е бил със съотношение 3.75 пъти SOFIX към края на първото тримесечие на 2015-та година. За сравнение към днешна дата, индексът SOFIX се нанася 4.6 пъти в широкия щатски индекс.
Справка сочи още, че когато SOFIX достигна своята най-ниска стойност през 2011-та година, той се нанасяше 4.2 пъти в щатския индекс, а когато S&P 500 бе при рекордно дъно през 2009-та година, нанасянето бе едва 1.7 пъти.
Или казано по друг начин, в момента щатският индекс е при може би едно от най-високото си съотношение при което се е търгувал, спрямо родния SOFIX.
Техническата картина при SOFIX и S&P 500
Картинката при S&P 500 от техническа гледна точка не е особено „розова“. Отвъд факта, че индексът е в най-дългия си бичи пазар в историята си – от над 3 500 борсови сесии, той изглежда свръхкупен, на база на няколко технически индикатора.
На първо място, индексът е твърде отдалечен от 200-дневната си SMA. И на второ 50-дневната пълзяща средна величина е доста над 200-дневната такава. В допълнение и индикатора RSI е по-скоро по-близо до горните граници на свръхпродажба, отколкото до долната. Иначе, трендът е възходящ, като златното пресичане на двете средни, все още е валидно.
От друга страна ситуацията при SOFIX е доста по-различна. Най-съществената разлика е, че при индекса се очаква „златно пресичане“, предвид на това, че в момента е налице „смъртоносно“ такова и 50-дневната SMA все още е под 200-дневната. Тоест, за разлика от щатския си конкурент, SOFIX е в низходящ тренд в момента и във фаза на корекция.
Това обаче, не е лоша новина, защото предстоят само и по-добри времена за инвеститорите на БФБ, които ще са ясни и ще има сигнал за покупка, при „златно пресичане“.
Още по темата:
Тази стратегия никога не е губила пари и как да я приложите към SOFIX?
Защо щатските индекси могат да са лоша инвестиция следващите години?