Снимка: БГНЕС
Вижте още: Защо в SOFIX?
За последните 14 години, ситуацията при родните компании е претърпяла съществени изменения, при това към по-добро. Компаниите бележат ръст на резултатите и печалбите си, бизнесите растат и стават все по-големи.
Справка на Инфосток сочи, че само за последната година, печалбите на компонентите на SOFIX са се повишили с над 9%. Въпреки ръста, индексът на сините чипове е загубил близо 11% от стойността си!
Инвеститорите, които са се уморили да чакат, могат да почерпят малко опит и пример от най-развития фондов пазар в света – щатския. Първо, дългосрочната доходност на водещите щатски индекси е била по-ниска – при ниво от около 7-8%, според статистика на изданието Моrnіngѕtаr.
Вижте още: С колко се повишиха консолидираните печалби на компаниите от SOFIX?
По-важното обаче е, че „загубено десетилетие“ има и на щатския пазар. По време на това „загубено десетилетие“ в САЩ, инвеститорите регистрират средна отрицателна доходност в размер на 3%. След края на този период обаче, значително се ускорява постигнатата доходност от инвеститорите през последните осем години, до ниво от 17% на годишна база.
А това е близо два пъти повече в сравнение със средната доходност в исторически план.
Защо трябва да сте алчни в инвестициите си на БФБ?
Ная-просто казано заради две неща – лихвите по депозитите, които са под 1% и нивото на инфлация, която вече е при 3.5%! Съчетани тези две неща водят до намаляване на покупателната способност на спестяванията държани в банки.
Явно обаче, депозантите се страхуват от инвестициите на фондовите пазари, ако се обърнем към депозитната статистика и близките до рекорди стойности на спестяванията в тези продукти.
А както вече споменахме, доходността заедно с времето са двата критични фактора за подсигуряване на добро съществуване след пенсия.
Дали инвеститорите най-после няма да погледнат към родния фондов пазар в търсене на по-висока доходност? И така до голяма степен да задвижат „самореализиращото се пророчество“ – т.e. да постигнат по-добра доходност.
Предвид на факта, че родният фондов пазар от една година е в „замръзнало състояние“, възможно е да му трябва много малко, за да започне да се размрaзява (да се повишава).
И най-вероятно, както много често се случва, първите ще спечелят най-много. Историята на световните „бичи цикли“ сочи, че в първата една четвърт (от времето) на подобен цикъл, се реализира най-голяма част от ръста.
За да се стигне до подобно повишение обаче, инвеститорите ще трябва да променят начини си на мислене, че борсата е – пирамида. Това схващане, до голяма степен се предопредели след спада на пазара с близо 90% през 2008-ма година, както и фалита на КТБ.
Казано по друг начин, не би следвало да гледате на инвестициите на борсата (ако разбира се извършват разумно), като предварително изгубена кауза и да ги отписвате с лека ръка.
Ако инвестирате със спестовна цел, за подсигуряване на старините си, т.е. с хоризонт от тридесет години внасяте периодично определена сума пари, то инвестицията на родния фондов пазар не бива да ви плаши, дори напротив – трябва да ви привлича.
Както е казал Бъфет – „Бъди алчен когато другите ги е страх“. А в момента всички ги е страх… Така, че може би е добър момент да бъдете алчни!
Знаете ли, че инвеститорите вложили средства в индекса SOFIX от неговото създаване (в края на 2000-та година) до момента са регистрирали средна годишна възвръщаемост от близо 10%, въпреки срива на пазара през 2008-ма година?
А знаете ли, че всеки път, когато инвеститорите са влагали средствата си, при корекция от над 15%, до която сме много близо в момента, са реализирали средна доходност от над 100% през следващата година, след края на корекцията?
И едно последно нещо. Знаете ли че първоначална инвестиция от 24 000 лева с добавяне на 100 лева всеки месец и при средна възвръщаемост от 10% на година се превръща в сумата от малко над един милион лева след 35 години.
Още по темата: