Снимка: БГНЕС
Борсите се движат от очаквания. А в основата на очакванията на инвеститорите, често е залегнало историческото представяне на активите. Казано по друг начин, инвеститорите често залагат, че „там където е текло пак ще тече“.
В тази връзка, след като разгледахме, как се повишиха консолидираните печалби на компонентите на SOFIX през първото полугодие, сега ще погледнем печалбите на кои компании от индекса се повишаваха най-много през изминалите три години.
Разбира се, преди естествено да екстраполиратe доброто представяне на компаниите и в бъдеще (за което има добра фундаментална логика), добре е да имате предвид, че случвалото се с печалбите на компаниите от SOFIX в миналото, не е гаранция за бъдещето им представяне.
И сега на въпроса, печалбите на кои компании от SOFIX регистрираха най-голям среден ръст през последните три години. Ето как стоят нещата:
Данни: справка Инфосток
Както се вижда от таблицата, компанията с най-голям ръст в средната си печалба за последните три години е Първа Инвестиционна Банка. Това обаче, се предопределя почти изцяло от ръста на печалбата между 2015-та и 2016-та година.
Печалбата бележи леко понижение през 2017-та година, което може да се каже, че до голяма степен натежава върху акциите й, защото инвеститорите съсредоточват основна част от вниманието си върху последните данни.
Книжата на банката, са едни от най-губещите за последната една година, като със загуба от 28.4%, отстъпват единствено на Доверие Обединен Холдинг, поевтинели с 38.6%.
Дали акциите на ПИБ ще наваксат изоставането си, е много вероятно да зависи от това, дали ръста в печалбата на банката ще се възстанови през тази година. На този етап има известен повод за оптимизъм предвид на шестмесечните консолидирани резулати.
Вижте още: Печалбите на кои компании от SOFIX отбелязаха най-голям ръст?
Първа инвестиционна банка отчете печалба в размер на 49.67 милиона лева за първите шест месеца на годината. Това бе над два пъти повече от консолидираната печалба на финансовата институция за първото полугодие на миналата година, когато е била отчетена печалба в размер на 23.08 милиона лева. Ако този темп на ръст се запази и спрямо следващия шестмесечен резултат, то определено ръста в книжата на банката може да се възстанови.
Иначе, виждаме че при компаниите на второ и трето място по ръст на печалбата – съответно Централна Кооперативна Банка и Еврохолд (Еврохолд е включен в изчисленията на база на едногодишен ръст и въпреки загубата си от 2015-та, защото е налице трайна тенденция на подобряване на резултата, от сериозна загуба преди три години), представянето в акциите им за последната една година е далеч по-добро от това на SOFIX (от загуба, в размер на 11%).
Не особено обвързано, с ръста на печалбите, е и представянето на двете компании с най-слаб ръст в резултатите - Химимпорт и Адванс Терафонд. Акциите и на двете компании се представят по-добре от индекса, но за това могат да се търсят специфични особености.
Вижте още: Кои ще са новите ракети на БФБ?
При Химимпорт, това може да е постоянно доброто представяне в печалбата през един много по-продължителен период, а при Адванс – щедрия дивидент, разпределян от АДСИЦ-а (отличаващ се с най-висока дивидентна доходност, на база цената на акциите му).
Всъщност, може да се обобщи, че инвеститорите отдават предпочитание на две неща. Първо – много по-важно за тях е изменението на печалбата през последния отчетен период, на годишна база и второ – те следят за доказателства, че добрите тенденции ще продължават и в бъдеще.
Тези две неща се доказва от акциите на Холдинг Варна. Дружеството премина от загуба от 807 хил. лева през 2016-та, към печалба от 2.24 милиона лева през 2017-та година.
Нещо повече, през първото полугодие на тази година, холдингът продължава с доброто си представяне. За посочения период дружеството реализира консолидирана печалба в размер на 953 хил. лева, спрямо загуба от 2.35 милиона лева година по-рано.
Това до голяма степен е в основата за ръста в акциите им от 24.5% за последната една година в среда на спад за индекса.
Автор: Здравко Василев, Теодор Минчев
Още по темата:
По-големите, или по-волатилните компненти на SOFIX
В кои компании от SOFIX би инвестирал Уорън Бъфет?
Кои ще са новите ракети на БфБ?
Има ли ръст между ръста в печалбите и представянето на щатските акции?