Снимка: БГНЕС
Миналата седмица светът отчете 10 години от фалита на щатската банка Lehman Brothers, което постави началото на световна финансова криза, която и българските инвеститори усетиха с пълна сила.
Всъщност, дъното на БФБ, бе регистрирано относително бързо – през февруари на 2009-та година, при нива за SOFIX от около 250 пункта.
Вижте още: Кои ще са новите ракети на БФБ?
Десет години по-късно, след началото на финансовата криза, щатските индекси са възобновили цялата си загуба и са при нови рекордни стойности. Всъщност от дъното за широкия щатски индекс S&P 500 - при нива от 666 пункта, до момента, показателят е поскъпнал над 4.3 пъти.
От дъното си до момента пък, родният SOFIX се е повишил едва 2.4 пъти. И докато явно пред родния индекс, който е във фаза на корекция вече от една година, има сериозен догонващ потенциал, сега ще погледнем към това, акциите на кои негови компоненти поскъпнаха с най-много от дъното през 2009-та година.
Ето как изглежда ситуацията при някои от настоящите и бъдеще компоненти на SOFIX:
Справка - Инфосток
* Прието е, че инвеститорите не са участвали в увеличенията на капитала на дружествата с такива, продавали са получените права, където е имало пазар, отчетени са получените безплатни акции, добавен е получения през годините дивидент
Както се вижда от таблицата по-горе, с отчитане на дивидентите и разпределените при някои компоненти безплатни акции (без да са участвали в увеличенията на капиталите на компаниите, като са продавали притежаваните права), инвеститорите са реализирали най-голяма доходност от акциите на М+С Хидравлик и Стара планина Холд – съответно 656 и 589%, или над два пъти повече от доходността на SOFIX.
Вижте още: Защо в SOFIX?
Казано по друг начин, инвеститори които са имали късмета да насочат 10 000 лева към акциите на двете дружества по време на дъното на SOFIX, биха разполагали съответно със 75 600 и 68 900 лева, на база на последните цени на дружествата и изплатените дивиденти.
Това се превежда като средна годишна доходност от 23.73%, при акциите на М+С Хидравлик и 22.5% при книжата на Стара планина Холд.
Зад добрите резултати, безспорно стои добрия дивидент разпределян от двете компании. Общият дивидент разпределен от М+С Хидравлик, възлиза на 76% от стойността на акциите на дружеството по време на дъното за индекса, през далечната 2009-та година, докато при Стара планина Холд – е в размер на 72.2%.
Доста сходна е ситуацията и при третото по доходност дружество – Адванс Терафонд. Там, разпределения дивидент е дори с още по-голяма тежест за постигнатата от инвеститорите доходност, като дивидента възлиза на 180% от цената на акциите на АДСИЦА през февруари на 2009-та година.
Вижте още: Тази стратегия не е губила никога пари. Вижте как да я приложите към SOFIX
Интересен е фактът, че цели девет от дружествата на SOFIX се представят по-добре от ръста на индекса, в размер на 140%.
Само едно дружество, което предстои да излезе от състава на индекса, бележи отрицателна доходност за инвеститорите, за периода от 2009-та година насам и това е Доверие Обединен Холдинг.
Предпоследен в класацията е и Трейс Груп Холд, която подари по 10 безплатни акции на акционерите. За последните близо девет и половина години обаче, акциите на холдинга са поскъпнали едва с 57.4%.
Автори: Здравко Василев, Теодор Минчев
Още по темата:
Кои ще са новите ракети на БФБ?
Кои акции поевтиняха с най-много от върха през февруари?
Печалбите на кои компании от SOFIX отбелязаха най-голям ръст?