Снимка: БГНЕС
Според класическите икономически теории, повишение на основния капитал на едно дружество, като цяло е лошо за акционерите и не особено добър сигнал за компанията.
Защото се добавят нови акции, което „разводнява“ собствеността на настоящите акционери, особено ако не участват в увеличението на капитала. А практиката на БФБ сочи, че много от правата, издавани за увеличение на капитала, в крайна сметка остават неизползвани.
Вижте още: Кои компании от SOFIX донесоха най-голям доход от дъното на индекса през 2009-та?
В допълнение, много често компаниите вземат решение да повишават капитала при емисионна стойност на акциите, често при пазарната цена, или дори превишаваща пазарната цена на акциите. Тоест инвеститорите нямат никакъв мотив да участват в увеличението (защото при желание могат да си купят допълнителни акции от пазара), а издадените права на настоящите акционери не струват нищо!
В крайна сметка, резултатите от подобни повишения на капитала са увеличение на дела на основните акционери, същите които най-често предлагат подобен род действия. А малките акционери, стават още по-малки.
В бъдеще пък, печалбата, която реализира дружеството се разпределя на по-голям брой акции и съответно изплащания дивидент.
И обратното - намаляването на основния капитал, което не е особено честа практика на БФБ, макар и да е налице при някои от компонентите на индекса, имат благоприятно въздействие върху акционерите. Поради напълно противоположните на гореспоменатите причини.
С намаляването на броя на акциите, всяка една акция дава по-голям дял на акционерите от собствеността на дружеството (в сравнение с по-големия брой акции преди това), както и по-голям дял от печалбата, съответно разпределяния дивидент.
Сега ще проверим кои компании от индекса на сините чипове SOFIX повишиха основния си капитал, и кои го намалиха през последните десет години. Разглеждания период ще е от 2009-та година, когато индексът на сините чипове SOFIX отбеляза драматичен спад и съответно някои компании изпитаха остра нужда от капитализация в последствие.
Данни: Инфосток.БГ
Както се вижда от таблицата, шест дружества са повишили капитала си от 2009-та година насам. Два от тези случаи са особени, защото М+С Хидравлик увеличава капитала си със собствени средства, което води до сплит при акциите и всеки акционер получава по 2 нови акции. Подобна е ситуацията и при Трейс Груп Холд, където старите акционери получиха по 10 безплатни акции.
Увеличението на капитала със собствени средства, е може би най-добрия вариант за увеличение на капитала от едно дружество, което не разводнява собствеността.
Две дружества – Албена и Софарма, намалят основния си капитал, като доходността за акционерите при тях, с включване на дивидента, е над средната за индекса SOFIX от 140% за разглеждания период.
Както можем да видим от таблицата по-горе, като отчетем особената специфика на увеличението на капитала при М+С Хидравлик, която не разводнява капитала, всички дружества, които бият SOFIX (с изключение на Монбат, където е налице минимално повишение на основния капитал) по доходност са запазили или намалили основния си капитал.
От петте дружества, които носят по-ниска доходност от тази на индекса, едно не променя капитала си, а за Трейс гпуп вече споменахме, за безплатните акции. Останалите са увеличавали основния си капитал през годините.
* Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на акции на БФБ.
Още по темата:
Кои ще са новите ракети на БФБ?
Тази стратегия никога не е губила - вижте как да я приложите на БФБ?