Снимка: БГНЕС
Теодор Минчев
Септември се очертава да е нетрадиционен за индекса на сините чипове SOFIX. Ако приключи при настоящите си стойности, основният индекс на БФБ би реализирал загуба от 1.7%. За сравнение средното представяне на SOFIX през деветия месец на годината е ръст от 1.5%.
Това би било далеч по-лошо от средния ръст на SOFIX средно с 1.5% през деветия месец на годините.
Разбира се, инвеститорите се интересуват от бъдещето, а не от миналото. Ето защо ще погледнем как се е представял индексът в исторически план, през десетия месец на годината.
Вижте още: Кои компоненти на SOFIX донесоха най-голям доход за инвеститорите от 2009-та насам?
И тук за инвеститорите има лоша новина. В исторически план, октомври е бил един от най-лошите месеци на годината за индекса на сините чипове.
За периода 2005-2010 година, SOFIX се е понижавал средно с близо 7% през октомври. Следва забавяне на спада му през следващата години, за да достигне минимален ръст от 1% през 2015-та година, и ръст от около 8% през 2016-та.
През изминалата година, индексът отбеляза спад от близо 3% през десетия месец на годината.
Може да се обобщи, че от създаването си до момента, SOFIX е губил средно 3% през всеки октомври месец.
С приключването на деветмесечието, разбира се, инвеститорите поглеждат по-нататък – към четвъртото тримесечие на годината, на което възлагат много надежди.
А първите девет месеца на годината, определено не им донесоха много повод за радост. В среда на повишение на световните индекси и ръст на щатските – до нови рекорди, индексът SOFIX загуби около 6% от стойността си.
Традиционно в последния месец на годината често виждаме ръст на компонентите, членове на портфейлите на големите институционални инвеститори. Трябва да се отбележи също така, че декември и януари, обикновено са двата най-добри месеца от годината за инвеститорите.
Друг повод за оптимизъм традиционно в края на годината са и очакванията за добри годишни резултати от компаниите.
Иначе, първият по-силен сигнал за край на спада би бил връщане на SOFIX над 50-дневната му пълзяща средна величина (червената линия на графиката), която е при ниво от около 632.5 пункта.
Графика: Инфосток
Истинският сигнал обаче, за покупки, би дошъл при повишение на 50-дневната средна величина на SOFIX над 200-дневната такава, или така нареченото „златно пресичане“. А дългосрочната средна в момента е при ниво от 657 пункта.
Инвеститорите трябва да имат предвид, че подобни пресичания се случват относително рядко. Пресичането (трайно) на двете средни величини при SOFIX се е случвало само десет пъти в историята му, като за съжаление последното е „смъртоносно“ и дава негативен сигнал за средносрочния тренд на индекса.
Кога може да се каже, че SOFIX е тръгнал нагоре?
Ако погледнем назад в историята на индекса обаче, ще видим, че първото „златно пресичане“ се случва през август на 2001-ва година, а последвалия възходящ тренд до следващото „смъртоносно пресичане“ продължава цели седем години и носи повишение на индекса от близо 17 пъти.
Стратегията инвеститорите да купуват акции на БФБ, когато 50-дневната средна е преминавала над 200-дневната и да излизат от пазара при понижение на краткосрочното под дългосрочната величана, може да се определи като една от най-добрите възможни стратегии да се търгува на българския капиталов пазар (поне въз основа на историческото представяне на индекса).
Вижте още: Кои ще са новите ракети на БФБ?!
Освен голяма доходност за инвеститорите, тази стратегия би им спестила и спад от над 80% на SOFIX през 2008-ма година, както и загуба от над 20% от края на 2014-та година. За целта, инвеститорите просто е трябвало да продават, когато краткосрочната средна величина се е понижавала под дългосрочната такава.
Инвеститорите, които са следвали тази проста стратегия на търговия (да купуват при „златно“ и да продават при „смъртоносно“ пресичане) са се представили много добре в исторически план. Тя би им донесла среден годишен доход от около 20% на година, спрямо 10.4% за тези, следващи стратегията „купи и дръж“, или купили индекса SOFIX през 2000-та година и държащи го до днес.
Още по темата:
Кои компании от SOFIX донесоха най-голям доход за инвеститорите от 2009-та?
Кои ще са новите ракети на БФБ?
Печалбите на кои компании отбелязаха най-голям ръст?
Тази стратегия никога не е губила пари - как да я приложите на БФБ?!