Снимка: БГНЕС
Eкип на infostock*
След като разгледахме дали и как ръстът в печалбите на компонентите на SOFIX, през последните три години, е оказал въздействие върху представянето на акциите на тези компании, сега ще се обърнем към ръста на приходите.
Вижте още: С колко се повишиха консолидираните печалби на компонентите на SOFIX?
Може би интерес ще представлява отговорът на въпроса: какъв е бил ръстът на приходите на компаниите от SOFIX през последните три години, до края на първото полугодие и как този ръст се е отразил на представянето на акциите?
Всъщност, ръстът на приходите е един от най-важните фундаментални критерии, използван от анализаторите при оценка на акциите на една компания. В същото време, инвестициите в компании, ориентирани към ръст, са много популярни на Запад. Често тези компании, се представят далеч по-добре от пазара.
Като компания, ориентирана към ръст, се приема такава, чиито приходи растат с над 20% за период от поне три години, за да стане ясно, че повишението им през последната една, или две години, не се е било предопределено от случайни фактори.
Една от най-емблематичните компании, които дават израз на определението – ориантирани към ръст, е щатската Amazon.
За периода между 2011-2015 година, нетната печалба на компанията се понижава на практика с 6%. Това в среда на повишаване на приходите със 122% за същия период. Тоест, компанията е била заета да реинвестира в разрастване на бизнеса си и не се е притеснявала толкова много какъв ще е финансовият й резултат. В крайна сметка, за разглеждания период акциите на компанията поскъпват над три пъти.
Всъщност Amazon е втората компания, която достигна за момент пазарна капитализация от 1 трилион долара, като все още е много близо до нея, след поскъпване на акциите й с нови над 70% само през деветте месеца на тази година.
Ето как изглежда графиката на ръста на приходите на Amazon, съпоставена с тези на eBay, за последните 11 години:
Именно ръстът на приходите и бизнес моделът за продължаващо разрастване на бизнеса на компанията, кара анализаторите, да започнат да говорят за пазарна капитализация от 2 трилиона долара и кога ще бъде постигната.
Как стоят нещата на родния капиталов пазар (БФБ)?
Но да се върнем на родния капиталов пазар. Кои са компаниите от SOFIX (с включване и бившите компоненти на индекса Доверие и Индустриален Холдинг и без отчитане на двете банки), които могат да се определят като ориентирани към ръст. И как са се представяли техните акции за последните три години?
Вижте още: Кои компании подхождат на Вашия рисков профил?
Трябва да започнем с това, че компаниите от SOFIX страдат от хронична непредвидимост на резултатите им.
За последните три години, до края на първото полугодие, има само три дружества, които бележат ръст на приходите си през всички разглеждани периоди. И това са – Сирма Груп (която, макар и да не е била публична към края на първото полугодие на 2015-та, отчете ръст на приходите си от над 18% за периода), Стара планина Холд и М+С Хидравлик.
Нещо повече, ръстът при приходите на М+С Хидравлик, се отличава с непрестанно ускоряване, за да достигне над 20% през последния отчетен период.
Подобна е и ситуацията при Сирма, която като единствения „технологичен компонент“ на SOFIX е напълно логично да е компания ориентирана към ръст. Ръстът в приходите на компанията е над 30% през последните две години.
И докато Сирма оглавява класацията по ръст на приходите, не толкова добре се представят акциите й. Всъщност, те поевтиняват с над 20% за посочения период (от първата им сделка след средата на ноември на 2015-та година) и са второто най-зле представящо се дружество от SOFIX по изменение на цената. С по-голям спад се отличават единствено акциите на Трейс груп холд – в размер на 51.2%.
Адванс Терефонд е дружеството с втория най-голям ръст на приходите за последните три години – със среден такъв от 24%. Като тревожна обаче, може да се определи тенденцията през последната една година (до края на юни), когато приходите на АДСИЦ-а се понижават с над 47%.
Вижте още: Адванс Терафонд - дивидентния бехемот на БФБ
Изключително волатилни са приходите и на другия АДСИЦ в състава на SOFIX – Фонд за недвижими имоти. Ръстът на приходите варира в широки граници от 79% до -27%. Средният им годишен ръст обаче е малко над 20%, което според правилото, прави компанията третата, която би могла да се определи, като ориентирана към ръст.
Като изключим Фонд за недвижими имоти, с повишение в акциите от 44% за последните три години, другите две компании, ориентирани към ръст, бележат на практика спад.
Ако погледнем към акциите на най-поскъпналия, за разглеждания период компонент от SOFIX – Еврохолод (чиито акции са се повишили с над 90%), ще видим, че средния годишен ръст на приходите за последните три години е 7.9%.
Докато сме на тема волатилност на ръста в приходите, трябва да отбележим и Трейс груп холд. Хубавото в случая е, че през последния отчетен период, на който по принцип би следвало да се гледа от инвеститорите с най-голяма тежест, защото отразява последните тенденции, приходите растат с над 50% на годишна база. В същото време, акциите на компанията са отбелязали загуба от над 50% за разглеждания период.
Иначе, с най-нисък ръст на приходите от SOFIX се отличава Албена, от 2.56%, като отрицателен е ръстът на приходите и на още две дружества – Доверие Обединен Холдинг и Химимпорт.
И накрая, но не последно място, трябва да отбележим още един факт. Случайно или не, акциите на три от петте компании с най-голям ръст на приходите за последните три години, са донесли най-голям доход за инвеститорите на БФБ от дъното през 2009-та година до момента.
*По статията работиха Здравко Василев И Теодор Минчев
Още по темата:
С колко се повишиха консолидираните печалби на SOFIX?
Кои компании от SOFIX подхождат на Вашия рисков профил?
Акциите на кои компании от SOFIX донесоха най-голям доход на инвеститорите от 2009-та?