Теодор Минчев
Ако погледнете към международните фондови пазари, ще видите, че там технологичните компании се ценят. Защото те са - сърцето на новата икономика; предимно компании ориентирани към ръст и много от тях най-вероятно ще продават технологии на бъдещето, които масово ще потребяваме.
От дъното си на 9-ти март 2009-та година, щатският основен индекс S&P 500 се е повишил близо 4.4 пъти. Десетте компании, с най-сериозен ръст в цените на акциите си, от тогава обаче, са поскъпнали по над 18 пъти.
Четири от тях са технологични компании, като на десета позиция по ръст, с повишение от 1715%, са акциите не на коя да е компания, а на най-голямата по пазарна капитализация, компания в света – Apple.
Вижте още: Кои компании от SOFIX могат да се определят като ориентирани към ръст?
Всичко това идва да ни подскаже колко важни са технологичните компании и как те би следвало да са част от портфейла на всеки инвеститор.
Нещо повече, анализатори коментират, че акциите на технологичните компании, които традиционно не се оперират в среда на висока задлъжнялост, се очаква да са далеч по-слабо засегнати, при евентуален нов дългов цикъл.
Техните резултати и печалби са много по-слабо чувствителни към повишението на лихвите от страна на централните банки по света, тенденция, която най-вероятно ще е в сила през следващите години.
На инвеститорите им остава единствено да намерят правилни технологични компании, с добри перспективи за ръст в бизнеса си и при ниски оценки.
И докато щатските технологични компании, изглеждат доста „справедливо оценени“, то пред инвеститорите може да е налице една изненадваща и нерационална на пръв поглед възможност - да погледнат към родния капиталов пазар.
Да, на него почти липсват технологични компании... С едно изключение – Сирма Груп Холдинг! При това, компанията е компонент на индекса на сините чипове SOFIX, макар и теглото й да е минимално.
Малко повече за компанията и нейните цели
Сирма Груп Холдинг е сред първите 10 големи компании в България в ИТ сектора, като заема престижното седмо място. В същото време компаниите преди нея в класацията, са или клонове на големи международнит гиганти, или компании от други сфери на ИТ-услуги.
Вижте още: Сирма Груп - обединяваме всички налични технологии в една облачна платформа
За разлика от повечето публични компании, които се търгуват на БФБ, Сирма разполага с ясна и прозрачна за инвеститорите стратегия за развитие, до 2022-ра година. От нея, инвеститорите могат да научат повече за плановете й за развитие.
Cпopeд стратегическата програма, дo 2022 година дружетвото ще увеличи приходите си до 120 милиона евро, или иначе казано над 4.5 пъти резултатът зa изминалата година, в размер на 26.7 млн. евро.
Или компанията прогнозира годишен ръст на приходите си в размер на 35%. Дали това е достижимо? Изглежда напълно достижимо, предвид на факта, че за последните три години, средният ръст на приходите е в размер на 28.2%, като се ускорява през последните две години.
В заложените на компанията цели се посочва, че през този период генерираните в Европа и Северна Америка приходи ще достигнат дял от 70%.
Вижте още: Кои ще са новите ракети на БФБ?
Coфтyepният производител има присъствие в момента в над 50 страни, а за нея работят над 360 софтуерни разработчика. През октомври на 2016-та година бе отворен първият офис в САЩ, базиран в Ню Джърси.
През 2015-та година Сирма осъществи своето първично публично предлагане, което бе най-голямото от 2007-ма година, в което набра 11.4 милиона лева.
Какво възпира акциите на Сирма?
От плана за стратегическо развитие на дружеството, всичко изглежда „цветя и рози“. Сигурно ще си помислите, че акциите на компанията се представят отлично през последните години. Не точно...
Всъщност, акциите на компанията са поевтинели с над 27% за последните две години, като за посочения период са втората най-губеща позиция в границите на индекса, след Трейс груп Холд.
За последната една година, акциите на Сирма са поевтинели с 19.8%, при понижение от близо 12% за индекса на сините чипове SOFIX.
По въпроса за печалбата, тя възлиза на 2.81 милиона лева за изминалата година, което бе повишение от 70%. Или това прави по 4.77 стотинки на акция.
Това, което може би притеснява инвеститорите, са оповестените от компанията планове за увеличение на капитала. В началото на май стана ясно, че Сирма ще търси да набере капитал от борсата в размер на близо 40 милиона лева, с емисия на нови близо 39 милиона акции. Това би повишило капитала на софтуерния разработчик до около 99 милиона лева.
Вижте още: Кои компании повишиха най-много капитала си?
И опасенията за „разводняване“ на капитала определено натежаха върху акциите на компанията. Защото инвеститорите, които не се включат в увеличението на капитала, на практика ще намалят дела си от компанията.
В крайна сметка, резултатите от подобни повишения на капитала са увеличение на дела на основните акционери, същите които най-често предлагат подобен род действия. А малките акционери, стават още по-малки.
В бъдеще пък, печалбата, която реализира дружеството се разпределя на по-голям брой акции и съответно изплащания дивидент.
Историческа справка сочи, че дружествата на БФБ, повишавали капитала си от 2009-та година насам, са се представяли под средното на SOFIX.
* Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на акции на БФБ!
Още по темата:
С колко се повишиха консолидираните печалби на дружествата от SOFIX?
Кои компании от SOFIX повишиха най-много капитала си от 2009-та година?