Снимка: Пресцентър на Министерство на икономиката
Днес бе даден стартът за набиране на проекти за подпомагане на микро, малки и средни предприятия да кандидатстват за ваучерната схема на стойност над 1,5 млн. лева за емитиране на ценни книжа на капиталовия пазар. Изпълнителна агенция за насърчаване на малките и средни предприятия (МСП) ще администрира процеса и ще набира заявления за получаване на ваучери.
На специалната пресконференция, заместник-министърът на икономиката Лъчезар Борисов съобщи, че очакванията са да се възползват поне 30 компании, а стойността на предоставяния ваучер е 50 000 лева. При изпълнение на програма максимум, това ще доведе до мобилизирането на допълнителни 15 млн. лева., или активиране на 10 пъти повече средства от вложения публичен ресурс.
Условията
Преди да кандидатстват за получаване на ваучери, фирмите трябва да проведат процедура за избор на изпълнител с публична покана по реда на Постановление на МС 160 от 1 юли от 2016 г., с която да изберат борсов посредник и да подпишат с него договор. Компаниите имат срок от девет месеца за набиране на капитала на борсата, като трябва да съберат поне 500 000 лева, за да бъде процедурата обявена за успешна. Оценката за допустимост ще е със срок от десет дни.
Документи за подпомагане с ваучери могат да се подават за срок от 24 месеца, като могат да участват малки, средни и микро предприятия.
За какво ще се харчи еврофинансирането
Средствата по грантовата схема за подпомагане на МСП са по ОП "Иновации и конкурентоспособност", която през октомври 2017 година бе променена от Комитет за наблюдение по програмата.
С отпуснатото еврофинансиране избраните консултанти могат да направят представяне на бизнеса на предприятието пред инвеститори, което иска да кандидатства за листване на БФБ, както и да заплати на лицензиран инвестиционен посредник да подготви проспект, с който да се кандидатства пред Комисията за финансов надзор (КФН). Освен самите услуги, с парите по Ваучерната програма могат да се заплатят задължителните публикации в пресата във връзка с емисията си, печатни материали, командировъчни за роуд шоуто, както и таксите към съответните институции (борса, депозитар, Комисията по финансов надзор или съответната институция в чужбина).
Според „Елана трейдинг", средствата може и да не са достатъчни, за да се покрият разходите по листването. За пример се посочва излизането на борсата преди три години на "Сирма груп". Тогава публичната компания е заплатила над 180 хил. лв. Практиката на листваните компании досега е показвала, че тези първи разходи са били достатъчни за излизане на БФБ. Въпреки това, повечето инвестиционни посредници приветстват инициативата, с която да се даде тласък на българския капиталов пазар. Справка на БФБ показва, че за последните три години (2015-2018) на БФБ са листнати емисиите само на 4 компании! Това са Сирма Груп холдинг (23.11.2015), Алтерко (1.12.2016), Нео Лондон Капитал (9.02.2018) и Градус (6.08.2018).
Вижте още: Най-големите IPO-та на БФБ и как стартираха? Какво да очакваме от Градус?
Крайната цел
на Ваучерната система е мобилизация на капиталовия пазар и търсене на синергия с останалите инструменти на финансовия инженеринг, а основната задача е подкрепа на малки и средни предприятия при достъпа им до финансиране.
Заместник-министър Борисов изтъкна, че по данни на есенната макроикономическа прогноза инвестициите в структурата на БВП ще имат растеж от 8.9 на сто до края на 2018 година в реално изражение, а през 2019 г. се очаква 9.5 на сто реален ръст на инвестициите в структурата на БВП.
„Икономическият растеж вече се движи от инвестициите, а не само от потреблението и износа", подчерта заместник-министърът и допълни, че от гледна точка на финансиране към частния сектор се очаква 2018 г. да завърши със 7.5 на сто реален растеж.
Възможност за ново финансиране
Ако схемата се развива успешно, има още 2.4 млн. лева, които ще бъдат отпуснати по същата схема, посочи председателят на парламентарната енергийна комисия Делян Добрев, който е сред инициатрите за подпомагане с ваучери. По неговите думи, още в началото на следващата година може да се отвори новата схема и по нея да бъдат отпуснати допълнителни петдесет ваучера.
Депутатът Делян Добрев обяви, че очаква индивидуални инвеститори да проявят интерес към новите компании на борсата. "Хората с доход над максималния осигурителен праг, които Добрев определи като "средна класа" са над 100 000."Ако включим и групата около - малко под - максималния осигурителен праг - тези лица ще станат 200 000", обясни Добрев.
На пресконференцията в понеделник, на която бе даден старт на Ваучерната схема, освен заместник-министърът на икономиката Лъчезар Борисов и председателят на Комисията по енергетика в Народното събрание Делян Добрев, присъстваха заместник-председателят на Съвета на директорите на Българска фондова борса Васил Големански и Александър Минев, изпълнителен директор на Изпълнителна агенция за насърчаване на малките и средни предприятия.
Още по темата:
Стартира ваучерната система за листване на малки и средни фирми на БФБ
През ноември ще обявят ваучери за IPO по 50 000 лв.
Малки и средни фирми получават финансова помощ за листване на БФБ
Ваучери до 100 000 лева ще стимулират компаниите да се листват на БФБ