Снимка: БГНЕС
Теодор Минчев
Техническите анализатори обичат да търсят „под вола теле“. Всъщност, една от причините да се отхвърля този тип анализ е, че с графиките може да се обясни всичко, след като вече е свършило. Преди това обаче, всеки може да търси потвърждение на своята хипотеза, ползвайки различни по срочност графики, или технически индикатори, потвърждаващи очакванията му.
Всъщност, в свят на огромно разнообразие на прийоми на техническия анализ, в който съществуват и напълно противоположни такива, този тип търсене на подкрепа на тезата, не е чак толкова труден. Проблемът е, че без фундаментална подкрепа на тезата, очакванията на база на технически анализ, могат да са „въздух под налягане“.
В светлината на казаното до тук, ще се опитам да потърся подкрепа на една теза, свързана с акциите на Първа инвестиционна банка (ПИБ), като ще покажа и как двама инвеститори, с напълно противоположни очаквания за акциите на банката, могат да намерят своите доводи в графиката.
Започваме с първата хипотеза – акциите на ПИБ е възможно да поскъпват
Понеже се очаква поскъпване и напълно логично е трейдърите да концентрират вниманието си само и единствено на графики и индикатори, които потвърждават тази теза.
И стартираме с най-дългата графика на акциите на банката, като добавяме някои индикатори, които ни се струват подходящи, за да докажем сами на себе си тезата, че акциите имат потенциал да поскъпват. Най-логично, след дългия и силен спад на акциите на ПИБ е да добавим индикаторът RSI – който е традиционно популярен сред инвеститори и трейдъри.
И как изглежда графиката:
Графика: Инфосток
Така представена графиката с означенията на нея, тя е много подходяща за олимпиада по математика за второкласници с въпроса – на коя дата очаквате да е следващия връх на графиката?
Опитното око на техническия анализатор, веднага ще забележи разширяващия се триъгълник, в който акциите на компанията са в момента. И понеже този триъгълник е формиран от по-високи върхове и по-високи дъна, се приема, че трендът е възходящ.
А какво ще означава той за него? Потенциален таргет за акциите на банката над преходния връх, който бе при нива от над 6 лева. Или въз основа на текущите нива на акциите от 3.50 лева за брой, това си е сериозен потенциал за поскъпване.
Защо 25-ти април е важна дата за акциите на компанията?
Защото, както виждаме от графиката на месечна база, на тази дата, или около нея през месеца, акциите на Първа Инвестиционна Банка са достигали максимални стойности. Лошата новина за инвеститорите е, че ако историята продължи да се повтаря, то това може да се случи на 25-ти април, но през 2020-та година.
Напълно е възможно, при повтарящ се сценарий да видим движение на цената на акциите около червената линия – 50-дневната SMA, по подобие на случилото се между 2014-та и 2017-та.
И все пак... Инвестициите не са точна наука, а това което се е случвало в историята, няма гаранция, че ще продължи да се случва и в бъдеще.
Ето защо, един позитивно настроен инвеститори ще си каже, че този път „може да е различно“ (което между другото често е и една от най-страшните фрази в инвестирането) и върха може да се случи година по-рано.
А за това могат да се потърсят други предпоставки. Като например факта, че корекцията продължава вече над една година и премина границата от 15%. Обикновено в исторически план, такива корекции са били следвани от силно повишение в индекса и ръст от над 50% през следващите 12 месеца, след края им...
А дори и да се случи, не през този април, а през следващия, потенциално поскъпване над предходния връх, може да е достатъчно добър мотив за инвеститорите да купуват акции на банката с по-дългосрочен хоризонт.
Как техническият анализ може да сочи към потенциални по-нататъшни проблеми за акциите на ПИБ
Разбира се, както вече споменахме, в техническия анализ инвеститорите могат да потърсят и причини за по-нататъшни проблеми за акциите на Първа Инвестиционна Банка.
Същата графика може да се интерпретира и като потенциална възможност за по-нататъшно понижение на акциите на банката, в случай, че червената линия, или 50-дневната пълзяща средна бъде преодоляна надолу. При такъв сценарий, може да се очаква по-нататъшна слабост в акциите на банката и доближаване към долната линия на разширяващия се триъгълник.
Предвид на конфигурацията по-високи дъна обаче, инвеститорите едва ли могат да очакват, при лошо стечение на обстоятелствата, спадът да се простре отвъд психологическото ниво от 2 лева за акция.
Този сценарий, разбира се не може да бъде отигран „на късо“, заради спецификата на родния капиталов пазар. Той обаче, може да даде добра отправна точка на потенциалните инвеститори във финансовата институция, да изчакат за по-добри нива за влизане в позиция.
Графика: Инфосток
В търсене на потвърждение на негативните си очаквания, тази група инвеститори могат да преминат и към една по-краткосрочна графика – за последната една година.
На едногодишната графика се вижда, че е налице смъртоносно пресичане, случило се през март на тази година, което все още е в сила. Докато акциите на ПИБ са под червената линия и при понижение под 3.4 – дъното от 16-ти юли, хората с развинтено въображение (графичните анализатори), могат да видят фигурата флаг, която да доведе до по-нататъшно силно обезценяване в акциите на банката.
Още по темата:
Как да определите апетитните хапки при настоящата корекция на SOFIX
SOFIX при дъно - пробвайте се да купите обаче!
SOFIX на път да направи нещо, което е правил само два пъти в историята си
Кои компании от SOFIX донесоха най-голям доход за инвеститорите?