Снимка: БГНЕС
Теодор Минчев
Когато чуждестранните инвеститори решават дали да погледнат към родния капиталов пазар, напълно логично е да го сравнят с други алтернативни пазари. И най-логично сравнение, не само заради географската близост, изглежда румънският фондов пазар.
България и Румъния вървят ръка за ръка, не само поради факта, че влязоха по едно и също време в ЕС, но двете икономики си приличат много по ниво и темпове на икономически ръст, доходи на населението и стандарт на живот, макар и румънската икономика да е далеч по-голяма (което е сериозен плюс отчитан от инвеститорите).
Вижте още: SOFIX при нивата си от 2017 г. - какво се промени?
Според данни на сайта на румънската фондова борса, капиталовият пазар в северната ни съседка е с капитализация в размер на 36.24 милиарда евро. За сравнение, капитализацията на родния капиталов пазар е в размер на 3.87 милиарда евро (7.57 млрд лева според данни на БФБ). Среднодневният търгуван оборот на румънската фондова борса е в размер на 8.88 милиона евро. Няма да посочваме колко е на БФБ (макар, че всички си знаем)...
Като процент от БВП, пазарната капитализация на родния пазар е около 7.5%. За сравнение, същото съотношение за румънския фондов пазар е в размер на 19.5%, или над два пъти повече от този у нас.
Сега ще направим една съпоставка между случващото се при индекса SOFIX и това при румънския ВЕТ.
Както може да се види от таблицата по-долу, по отношение на базовите финансови коефициенти – цена-печалба и цена-счетоводна стойност, двата индекса са почти идентични, като везната накланя леко в полза на румънския ВЕТ.
Иначе, за последната една година двата индекса се движат много разнопосочно, като румънският ВЕТ се е повишил с 10.3%, на фона на загубата от 11.6 за българския му конкурент.
Може да се каже, че двата индекса са горе долу еднакво волатилни. От минимума си при нива от над 500 пункта, до върха си през 2007-ма година, ВЕТ е поскъпнал над 20 пъти. От създаването си приз 2000-та година до върха си същата година, SOFIX поскъпна малко над 19 пъти.
От върха си през 2007-ма година, до дъното си след това, BET е загубил 84% от стойността си. При същото движение, българския индекс е поевтинял с 87%.
Вижте още: Заветната корекция от 15% е факт
Далеч по-добро обаче, е представянето на ВЕТ след намирането на дъно през 2009-та година. От тогава до момента, той е поскъпнал 4.5 пъти. За сравнение, SOFIX е поскъпнал едва 2.3 пъти.
Нещо повече, за да достигне историческия си върха, индексът ВЕТ трябва да поскъпне само с 23%. За да направи това SOFIX трябва да се повиши над три пъти.
* Справка: Инфосток
В заключение можем да кажем, че румънския фондов пазар е по-голям, по-ликвиден и далеч не по-скъп от този у нас. Възстановяването му след кризата бе далеч по-силно и ускорено, от това у нас, което може би до голяма степен се дължи на факта, че се предпочита от чуждестранните институционални инвеститори, до голяма степен заради размера и ликвидността му.
Добрата новина е, че към родния фондов пазар могат да започнат да се насочват спекулативни чуждестранни капитали, които откриват "изоставащия потенциал" на БФБ и могат да "преглътнат" проблема с ликвидността.
* Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на акции на БФБ, или други чуждестранни пазари.
Още по темата:
Заветната корекция от 15% е факт
Кои компании от SOFIX отговарят на рисковия Ви профил?