Снимка: БГНЕС
Теодор Минчев
Инвеститорите на фондовите пазари би следвало да се водят при вземането на инвестиционни решения от правилото - избор на "по-малкото зло". А това в настоящата среда, може да изглежда така - родният капиталов пазар определено си има своите предимства.
Всъщност, както не веднъж сме казвали може би най-добрите мениджъри на спестяванията си, сме самите ние. Наша е ролята да определим какъв риск сме склонни да поемаме, както и каква доходност целим да постигнем. Наша е отговорността да търсим най-добрите инвестиционни възможности за спестените си средства, защото всеки сам за себе си знае, какво му е коствало да се сдобие с тях.
И в този ред на мисли, отговорност на всеки е да повиши финансовата си култура до ниво, при което може да вземе мотивирано инвестиционно решение, с претеглянето на плюсовете и минусите и потенциалните рискове и доходност от различни типове инвестиции.
И макар всичко това да изглежда много сложно всъщност далеч не е така. Ако започнете отзад-напред в инвестициите си (както е нормално и би следвало да се прави) - а именно от определяне на допустимото ниво на риск и целена доходност, то ще видите, как нещата бързо започват да стават "много по-ясни".
Огромният брой инвестиционни алтернативи в морета на финансовите пазари, ще започнат да отпадат от само себе си по стотици и в крайна сметка пред вашия рисков и инвеститорски профил, ще останат само няколко логични избора (като направления, тип инвестиции и инвестиционни класове), към които ще можете да се насочите.
Един пример - ако не можете да си позволите колебание на портфейла и спестяванията си от повече от 10%, то не изглежда много логично да инвестирате в криптовалути, за които понижения, или повишение от 20, или повече процента в рамките на ден, са напълно достижими и постигани в исторически план. Дори и да решите дигиталните валути да са част от портфейла Ви, то едва ли ще е логично те да съставляват повече от 10% от размера на Вашия капитал. И напълно нелогично и неприемливо става да ползвате ливъридж.
Криптовалутите отпадат да са част от портфейла Ви и при положение, че сте дългосрочен инвеститор и че целената от вас доходност е в рамките на 20% на година. Напълно необосновано става и това да инвестирате в тях посредством CFD-та (договори за разлика), където ще плащате годишна такса, под формата на СУАП от 30, или повече процента от инвестираната сума.
Същото важи за ползване на ливъридж при всякакъв друг род волатилни активи. Защото с ливъриджа се повишават не само размерите на реализираната печалба, но и на загубата. А един от най-големите проблеми пред инвеститорите е предоставяне на възможност за ползване на заемен капитал от брокерите. Особено за недисциплинираните такива. И пак се връщаме на въпроса с морето от финансови активи, което изкушава и често прави инвеститорите по-отворени към риск, отколкото реално са сметнали, че могат да си позволят.
Мислете за ливъриджа, като инструмент, с който е по-добре да не разполагате, за да не се "изкушите" да ползвате. Ливъриджът е нещо, като да имате 1 милион лева в джоба си и да не започнете да си купувате неща, които не можете да си позволите, или чиято обезценка може да Ви докара до просешка тояга и тотална загуба на капитал. Ако имате 1 милион лева в джоба си няма ли да се изкушите да си купите така мечтаното от дете Ферари, или пък къща с пет спални, които няма да ползвате никога?
Та защо родния капиталов пазар?
Инвеститорите на БФБ знаят - пълна скука и не се случва нищо интересно. Може спокойно да поглеждата пазара веднъж, или два пъти на месеца. Сигурно на професионалните трейдъри и инвеститори им е скучно и се чудят какво да правят с цялото си свободно време.
Шансовете обаче, Вие да сте професионален инвеститор не са много големи, така че едва ли имате достатъчно свободно време, което няма с какво да запълните. А скуката на БФБ и липсата на ливъридж (някой да Ви тика 1 милион лева в джоба), могат да са най-добрия ви приятел. Какъв е шансът акциите на "сините чипове" да станат нула? Със сигурност в пъти по-малък от това криптовалутите да изчезнат, или пък активът, който сте купили с ползване на ливъридж да се обезцени с 5-10%, което да Ви донесе тотална загуба на капитал.
За съжаление, въпреки директивата на EMSA по отношение на ливъриджа, много брокери успяват да "намерят вратичка", за да заобиколят правилата и правят от индивидуалните трейдъри - професионални, по желание на последните (които поради липса на опит, или знания не са напълно наясно с всички рискове, които са свързани с търговията с ливъридж).
В заключение, родният капиталов пазар, може и да е много по-добра "скучна" алтернатива от световните фондови пазари, отколкото инвеститори и трейдъри реално осъзнават. И да, 10-15% целева годишна доходност могат и да изглеждат, като много ниска летва, но това далеч не е точно така. Защото ако успеете да поддържате този процент достатъчно дълго време и благодарение на феномена сложна лихва, вашият капитал ще се повиши в пъти...
Още по темата:
Как изглеждат корекциите при SOFIX и кога да очакваме да приключи настоящата?
Спадът на SOFIX не изглежда завършен от техническа гледна точка