На пазарите се търгуват очаквания... Като пример за това можем да дадем настоящата година, която е рекордна по отношение на ръста в печалбите на щатските компании, което се случва в среда на лошо представяне на цените на акциите. А причините за това са - очакванията за забавяне на рекордния ръст на печалбите, от 25% през тази година, до не повече от 10% през следващата!
Ето защо не бива де се търси директна връзка между резултатите на компаниите през годината и представянето на цените на акциите им. По-скоро трябва да се търси една дългосрочна зависимост.
Ще проверим каква е връзката между ръста в печалбите и движението на цените на акциите на най-развития фондов пазар в света - щатският. Ето как изглеждат нещата по отношение на печалбите на щатските компании и пазарната доходност в дългосрочен план (от 1950-та година насам, според данните на FRED):
Данни: FREDКакто се вижда от таблицата, не може да се установи наличието на добра корелация между представянето на пазара и ръста на печалбите.
Периодът, в който печалбите са нараствали най-много – между 2000 и 2008-ма година (средно с 9.1% на година), на практика е и този, регистрирал най-лоша доходност за инвеститорите, в размер на минус 3.6%.
В същото време периодът, от който излязохме преди две години – между 2009 и 2016-та година, се отличава с най-слабия среден ръст на печалбите от разглежданите периоди, но за сметка на това, доходността от 14.6% за инвеститорите, е третата най-висока.
От друга страна, периодът с най-добра доходност за инвеститорите – между 1982 и 1999 година, когато е била регистрирана възвръщаемост от 18.3% на година, се е отличавал с под средния за всички периоди ръст на печалбата от 6.7% (като е бил 6.6% за разглежданата времева рамка).
Изводът, който може да се направи е, че пазарът може да расте добре в периоди на слаб ръст на печалби и обратното - да се понижава в периоди на ускоряване на ръста…
Каква е ситуацията на БФБ?След като направихме известно отклонение, сега ще погледнем към това как се представят компаниите на родния капиталов пазар в светлината на ръста на печалбите им и има ли някаква по-сериозна зависимост, на база на консолидираните отчети за първото деветмесечие.
Първо, по отношение на индекса на сините чипове SOFIX. От началото на годината, измерителят е загубил 12.8% от стойността си, в среда на сумарно понижение на печалбата от съставните му компоненти, от 13%.
Дали обаче, това не е чисто съвпадение?
Справка: Инфосток
Както виждаме от таблицата по-горе не може да се говори за кой знае каква корелация между двата фактора, при компонентите на SOFIX.
Най-губещият компонент на SOFIX - Първа Инвестиционна Банка, чиито акции губят над 38% от стойността си, регистрира ръст на печалбата си от малко над 6%. Или тотална липса на обвързаност между резултати и борсово представянето.
Втората най-губещата позиция е Трейс Груп Холд, чиито акции са поевтинели с близо 37%, въпреки че дружеството преминава на печалба за деветмесечието, от загуба година по-рано.
В същото време трите дружества от индекса, чиито акции са отбелязали ръст от началото на годината, в среда на всеобщо понижение, също не се отличават с особен ръст на резултатите си.
Печалбата на най-повишилото се дружество от индекса – Химимпорт, чиито акции са добавили 11.2% към стойността си, е намаляла с 6.8% за първите девет месеца.
При Еврохолд, акциите с втори най-голям ръст, в размер на 9.6%, се преминава на загуба за първото деветмесечие, спрямо печалба през съпоставимия период на миналата година.
И най-балансирана е ситуацията при третата позиция от SOFIX, Холдинг Варна, където книжата поскъпват от началото на годината. Там е налице ръст от 7.6% на печалбата и 10.35% на акциите на дружеството.
Още по темата:
SOFIX на крачка от мечи пазар - колко още надолу?
Корекцията на SOFIX все още не изглежда завършена!
SOFIX на път да направи нещо, което е правил само два пъти в историята си!