Снимка: БГНЕС
Здравко Василев, Теодор Минчев
Активите на компаниите са важна част от техните счетоводни баланси и често се гледат от инвеститорите при анализа за състоянието на една компания.
Най-често, активите на компаниите се съпоставят със задлъжнялостта и дават така популярното съотношение общ-дълг към активи, при оценяването на един бизнес и доколко здравословен е той. Активите се вземат сериозно под внимание и когато даден бизнес е обект на продажба, или придобиване.
Всъщност, повечето от бизнесите разчитат на заемен капитал при разширяване на бизнеса си, защото често не могат да извадят достатъчно средства от оборотния си капитал, за да разрастват дейността си.
В тази насока, банките често се обръщат към активите на дружествата, като един фундаментален начин, за да оценят платежоспособността и за гаранция при потенциалните кредити, които ще отпускат.
Разбира се освен това банките разглеждат и текущата задлъжнялост на дружествата, както и още много други фактори, които евентуално биха повлияли на решението за финансиране на бизнеса.
Предвид на това, че съотношенията общ дълг - общи активи при родните компании от индекса на "сините чипове", не са особено високи и няма нито една компания, чиито общ дълг да превишава сумарната стойност на активите, може да се каже, че дружествата са добре позициониране за получаване на финансиране при нужда.
Сега ще се обърнем към активите на компаниите от SOFIX, въз основа на последните отчети на дружествата, за да видим кои от тях се отличават с най-високи нива на активите, както и най-голям ръст през последната една година.
Като се има предвид спецификата на дейността на банките, не е изненадващо, че с най-големи активи се отличават Първа Инвестиционна Банка, Химимпорт и Централна Кооперативна Банка, чиито активи превишават сумата от 5 милиарда лева към края на септември на тази година.
Като финансово дружество, активите на Еврохолд България, също не е особена изненада, че превишават 1.3 милиарда лева.
С най-голяма стойност на активите, при дружествата извън финансовата сфера, се откроява Софарма.
С най-голям процентен ръст, на годишна база и към края на септември, се отличават компании с относителна малка стойност на активите, като Фонд за недвижими имоти България и Елана Агрокредит. техните активи се повишават съответно с 30.5 и 40.9 процента по последни данни.
Активите само на две дружества от SOFIX се понижават на годишна база към края на септември - Адванс Терафонд и Трейс Груп Холд.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на активи
Още по темата:
Печелившите и губещите от BGBX 40 за 2018 г.